Kościół katolicki

Kościół katolicki

Proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II. Episkopat wyraża zgodę

"Episkopat wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II - Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich" - poinformowała we wtorek Konferencja Episkopatu Polski. Kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do Watykanu o "rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym" - dodano.

Biskupi powołali fundację, która ma pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnego

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował o powołaniu przez biskupów Fundacji Świętego Józefa, która ma służyć pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie ona działalność z początkiem przyszłego roku.

Przeprosiny i 400 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla byłego ministranta

Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł, że były ksiądz Andrzej S., parafia w Kartuzach oraz diecezja pelplińska muszą opublikować pisemne przeprosiny oraz wypłacić solidarnie byłemu ministrantowi 400 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok w procesie cywilnym, związanym ze sprawą molestowania seksualnego, jest prawomocny.

"Prawo i Sprawiedliwość wybiórczo traktuje naukę Kościoła"

Nie ma takiej sytuacji, kiedy Kościół opowiada się konkretnie za jedną partią. Kościół opowiada się za światopoglądem - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Krzysztof Śmiszek z Wiosny ocenił, że Jarosław Kaczyński "wciąga Kościół w swoją politykę".

Papież o "nowych formach niewolnictwa XXI wieku"

Przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju - w tym samym miejscu, w którym w 1989 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II - około 100 tysięcy osób uczestniczyło w mszy świętej, jaką odprawił papież Franciszek.

Abp Depo: jesteśmy świadkami antykultury, która chce zniszczyć naturę ludzką

Antykultura chce zniszczyć naturę ludzką, która porządkuje świat i która jest fundamentem cywilizacji. Desakralizacja, odczłowieczenie, oto cel owej rewolucji. Kolejne cele to zniszczenie pojęcia prawdy, odebranie ludziom łaski wielkiej sztuki oraz rozbicie tradycyjnej rodziny - mówił w czwartek na Jasnej Górze arcybiskup Wacław Depo. Tego samego dnia arcybiskup Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił w swej homilii, że "jesteśmy i zawsze będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na człowieka, na każdego człowieka".

Biskup Dec: diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe

Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj - mówił biskup Ignacy Dec w homilii podczas Apelu Jasnogórskiego przed zakończeniem XIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej. - Starsi mówią, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe - stwierdził.

Pokuta dla ojca Gużyńskiego po reakcji na słowa abpa Jędraszewskiego

"W związku z działalnością i wypowiedziami medialnymi ojca Pawła Gużyńskiego informuję, że podjąłem decyzję, by udał się on do jednego z klasztorów kontemplacyjnych na trzytygodniową pokutę" - napisał w czwartek prowincjał dominikanów ojciec Paweł Kozacki. Ojciec Gużyński w zeszłym tygodniu ogłosił "katolicki maraton pisania listów" do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wzywających hierarchę, by podał się do dymisji po swoich słowach o "tęczowej zarazie".

Ojciec Gużyński: zawsze stanę uczciwie w obronie osób LGBT, gdy ich prawa będą łamane

- Muszę wyraźnie stanąć w obronie osób z grona LGBT i powiedzieć: nie wolno używać wobec nich przemocy, to nie jest argument w tej debacie. Ta debata jest zbyt ważna dla Kościoła, żeby ją przegrać z powodu używania agresywnych słów - wyjaśniał w "Faktach po Faktach" TVN24 dominikanin ojciec Paweł Gużyński. W ten sposób odniósł się do swojego apelu o dymisję, jaki kieruje wobec arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.