Kościół katolicki

Kościół katolicki

Ksiądz skazany za włamania na plebanie. "Podpowiadał, gdzie mogą być ukryte pieniądze"

Ksiądz Maciej Ż. usłyszał wyrok sześciu lat więzienia za to, że działał w szajce, która okradła jedenaście plebanii. Odkryliśmy, że ten sam ksiądz już od 2007 roku był "suspendowany", czyli zawieszony w czynnościach kapłańskich w wyniku podejrzeń o kradzieże. Mimo to były biskup bydgoski Jan Tyrawa swoim dekretem powołał go na wikariusza w jednej z podległych sobie parafii. - Ta sprawa wyszła na jaw, gdy toczyło się kościelne dochodzenie związane z podejrzeniami o zaniedbania biskupa w przeciwdziałaniu wykorzystywaniu nieletnich przez księży diecezji - mówią tvn24.pl źródła kościelne.

Pierwszy raport komisji do spraw pedofilii

Komisja do spraw pedofilii ogłosiła pierwszy raport ze swojej działalności. Blisko jedna trzecia spraw zgłoszonych komisji dotyczy duchownych. Episkopat z komisją współpracować nie chce i nie udostępnił kościelnych akt. Sprawa trafiła do Watykanu, odpowiedzi na razie brak. Co ważne, komisja interesuje się nie tylko sprawcami, ale też osobami, które mogły tuszować przestępstwa. Anna Wilczyńska.

Czy szkołom grozi etyka ojca Rydzyka?

Minister Czarnek chce, by religia lub etyka były obowiązkowe, a nauczycieli tego drugiego przedmiotu zamierza wykształcić na uczelniach katolickich i wydziałach teologicznych. Wierzy, że tak przekaże młodzieży "wartości" i nastolatki przestaną popierać Strajk Kobiet. Ale efekty mogą być całkiem inne. - Etyka nadal będzie przedmiotem świeckim, tyle że łatwiej dostępnym. Za to z religii uczniów będzie ubywać - przewidują nauczyciele.

Matura z religii?

Matura z religii? Jest taki pomysł. Chce jej nie tylko Kościół katolicki. To na razie tylko propozycja, która wymaga głębokiej analizy. Minister Przemysław Czarnek zapowiada z kolei, że chciałby, aby lekcje religii lub etyki były obowiązkowe. Dotąd uczniowie mieli wachlarz możliwości: mogli chodzić na jeden z przedmiotów, na oba lub na żaden. Adrianna Otręba.