Kościół katolicki

Kościół katolicki

Arcybiskup zajmujący się pedofilią w Kościele przyjedzie do Polski

W czerwcu na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy przybędzie arcybiskup Malty Charles Scicluna - drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. To on sporządził dla papieża dokument na temat pedofilii w Kościele w Chile. - Będzie to jeden z elementów kruszenia tej starej mentalności w nas. (...) Wzięliśmy człowieka najbardziej kompetentnego - skomentował jego zapowiedziane przybycie prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Krzyk, który wychodzi z wewnątrz, jest tak silny, że człowiek nie widzi już innego wyjścia"

- Tomek w bardzo profesjonalny sposób przedstawił uczucia, które nas, ofiary, dotykają i te uczucia potrafił pokazać opinii publicznej. To, że sami siebie niszczyliśmy, że nie potrafiliśmy sobie ze sobą poradzić, że prawie wszyscy z nas ulegli jakimś nałogom - mówił w "Tak jest" w TVN24 Marek Mielewczyk, ofiara księdza pedofila i jeden z bohaterów filmu braci Sekielskich, "Tylko nie mów nikomu".

"Nie chodzi o to, żeby nagle stworzyć supersurowe przepisy"

Dobrze jest zastanowić się nad edukacją dzieci w zakresie takim, żeby one mogły zrozumieć, kiedy dzieje się im krzywda i nieszczęście, że to nie one są temu winne - wskazał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Skomentował zapowiadane przez polityków w zmiany w prawie karnym dotyczące pedofilii. - Nie chodzi o to, żeby stworzyć supersurowe przepisy, tylko żeby egzekwować te, które już są - podkreślił.

Rząd zajmie się zaostrzeniem kar za pedofilię. Dworczyk: projekt niezwłocznie trafi do Sejmu

Rada Ministrów będzie debatowała nad projektem ustawy zmieniającym Kodeks karny, zdecydowanie podwyższającym kary za przestępstwo pedofilii - powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że po zakończeniu prac projekt zostanie "niezwłocznie" przesłany do parlamentu. Zapowiadane zmiany w przepisach są reakcją na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofilii w polskim Kościele.

"Stuprocentowego sprawdzania do tej pory nie było". Kardynał Nycz o księdzu Olejniczaku

Ksiądz Dariusz Olejniczak, którego historię opowiada film "Tylko nie mów nikomu", miał sądowy zakaz pracy z dziećmi, ten zakaz, niestety, złamał - podkreślił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w rozmowie z tvn24.pl. Pytany, jak to się stało, że duchowny skazany za pedofilię i objęty sądowym zakazem pracy z dziećmi prowadził rekolekcje, stwierdził, że "stuprocentowego sprawdzania do tej pory nie było". - Natomiast, jeżeli ten ksiądz proboszcz nie znał tego księdza i ktoś mu go polecił, to powinien go sprawdzić - zaznaczył hierarcha.

Próbowali wyświetlić "Tylko nie mów nikomu". Policja odebrała im projektor

Nie doszło do publicznej projekcji filmu "Tylko nie mów nikomu" pokazującego przypadki przestępstw seksualnych wobec dzieci, jakich dopuścili się duchowni. Organizatorzy, w tym lider Wiosny - Robert Biedroń, zamierzali wyświetlić w poniedziałek wieczorem film na fasadzie budynku przylegającego do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Policja zajęła projektor. - Polacy zobaczyli prawdę. Możecie aresztować miliony rzutników, ale prawdy nie aresztujecie - skomentował lider partii Wiosna.

"Panie arcybiskupie Głódź, czekamy tu na pana"

Działacze partii Wiosna wyświetlili na płocie rezydencji metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w Gdańsku-Oruni film braci Marka i Tomasza Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" pokazującego przypadki przestępstw seksualnych wobec dzieci, jakich dopuścili się księża. Nawoływali również arcybiskupa, by wyszedł do zgromadzonych.

"Chcemy zmienić trzy ustawy". PO-KO składa projekt "zero tolerancji dla pedofilii"

Kto podnosi rękę na polskie dzieci, ten podnosi rękę na Polskę - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Przedstawił trzy założenia zmian w prawie w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii. - Traktujemy przestępstwa przeciwko dzieciom, przestępstwa przeciwko małoletnim tak jak zbrodnie przeciwko ludzkości - podkreślił poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka.

"Robin Hood papieża". Polski kardynał włączył kilkuset osobom odcięty prąd

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski osobiście przywrócił dostawy prądu w zajmowanym przez 450 osób budynku w centrum Rzymu. Współpracownik Franciszka zdjął pieczęcie z licznika energii elektrycznej w kamienicy, gdzie dług za prąd sięga 300 tysięcy euro - donosi "La Repubblica". Gazecie "Corriere della Sera" kardynał powiedział, że bierze na siebie odpowiedzialność za swój czyn.

Papież zgodził się na pielgrzymki do Medjugorje

Papież Franciszek zgodził się na organizowanie pielgrzymek do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie - poinformował w niedzielę wizytator Stolicy Apostolskiej dla tamtejszej parafii arcybiskup Henryk Hoser oraz nuncjatura apostolska w Sarajewie.

Arcybiskup Głódź: w Polsce wobec Boga rozbrzmiewa słowo "nie"

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź powiedział w homilii podczas uroczystości świętego Stanisława w Krakowie, że obecnie przyszedł czas, że w Polsce rozbrzmiewa wobec Boga słowo "nie". Wierni – podkreślił – są zobowiązani wyrazić wobec takich projektów "współczesne non possumus".

"Cieszę się, że Pink Floyd jest rozwiązany, bo mieli płytę, na której też była tęcza"

Jesteśmy w państwie, w którym policja wjeżdża o godzinie szóstej czy o siódmej rano do kobiety do domu, która robi artystyczny performance - powiedział w "Kropce nad i" poseł Bartosz Arłukowicz (PO). Odniósł się do sprawy Elżbiety Podleśnej, autorki wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy, z którym plakaty były rozlepiane w Płocku. Została ona zatrzymana i usłyszała zarzut profanacji. Wiceminister Michał Wójcik (PiS) przekonywał, że "nie ma zgody na to, żeby wieszać (…) obraz Matki Boskiej na śmietnikach, na toaletach".

Zarzut profanacji wizerunku Matki Boskiej. "Będziemy bronić pani Podleśnej"

Może liczyć na prawną pomoc, bezpłatną pomoc - zadeklarował poseł PO Andrzej Halicki, odnosząc się do sprawy Elżbiety Podleśnej, która miała rozklejać w Płocku wizerunki Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy, w związku z czym została w poniedziałek zatrzymana i usłyszała zarzut profanacji. Zdaniem posła PO Sławomira Nitrasa zatrzymanie miało miejsce, ponieważ prezes PiS "zażądał interwencji w obronie państwa polskiego". Z kolei lider partii Wiosna Robert Biedroń zapowiedział projekt zniesienia przepisu o obrazie uczuć religijnych, a wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki ocenił, że "bardzo dobrze", iż kobieta usłyszała zarzuty.

Papież z historyczną wizytą na Bałkanach

Papież Franciszek przybył do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.

Zarzut za Matkę Boską w tęczowej aureoli. Reaguje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

To sytuacja, w której państwo działające przez swoich funkcjonariuszy nie szanuje wolności obywateli - komentował adwokat kobiety, która usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Elżbieta Podleśna została oskarżona o rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy. Zatrzymano ją, a jej mieszkanie przeszukano. - To na pewno nie jest atak na religię, ani na pewno atak na wiarę - argumentowała kobieta. Działania służb skomentowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.