Korea Południowa

Korea Południowa

Z dna morskiego podniesiony został południowokoreański prom Sewol, który zatonął niespełna trzy lata temu. Śmierć poniosło wówczas 304 osób. Rodziny ofiar liczą, że wyciągnięcie wraku pomoże w dalszym śledztwie oraz pozwoli na odnalezienie ciał zaginionych dotąd dziewięciu ofiar katastrofy.

Duński sąd zdecyduje 19 kwietnia, czy przychyli się do prośby Seulu o ekstradycję 20-letniej córki Czoi Sun Sil, bohaterki skandalu, który doprowadził do odsunięcia od władzy prezydent Korei Południowej. Raz już ją wydał, ale adwokat młodej Chung Yoo-ra złożył w tej sprawie apelację. Kilka dni później nagle zmarł.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson odwiedził w piątek miejscowość Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej oddzielającej zwaśnione państwa koreańskie. Kroki amerykańskiej delegacji śledzili bacznie nie tylko dziennikarze, ale i północnokoreańscy żołnierze. Fotoreporterom udało się uchwycić rzadki widok.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas rozpoczętej w środę azjatyckiej podróży chce nakłonić władze w Tokio, Seulu i w Pekinie do zajęcia wspólnego stanowiska wobec Korei Północnej. Zamierza także zapewnić tradycyjnych sojuszników Stanów Zjednoczonych, że polityka America First nowej administracji nie oznacza dyplomatycznego wycofania się Waszyngtonu z Azji.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Korei Południowej, które mają wyłonić następcę zamieszanej w skandal korupcyjny i usuniętej z urzędu Park Geun Hie, odbędą się 9 maja - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Seulu.

Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.

Sprzeciwiając się planom rozmieszczenia przez USA zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej Chińczycy wstrzymali sprzedaż wycieczek do tego kraju, a hakerzy zaatakowali strony internetowe jednego z wielobranżowych koncernów z Seulu.