Korea Południowa

Korea Południowa

"Wojna koreańska ma się zakończyć!". Trump zadowolony z deklaracji przywódców

Prezydent USA Donald Trump z zadowoleniem wypowiedział się w piątek o "historycznym spotkaniu" przywódców Korei Północnej i Korei Południowej. Zastrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie, by oceniać jego rezultaty. Podobnie wydarzenie postrzega premier Japonii, który stwierdził że oczekuje, iż Pjongjang podejmie konkretne kroki, aby wywiązać się ze swoich obietnic.

"Strona chińska gratuluje i przyjmuje to z zadowoleniem"

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang pogratulował w piątek przywódcom obu Korei podpisanego przez nich wspólnego oświadczenia, w którym zgodzili się dążyć do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i formalnego zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

Historyczny dzień. Co zawiera wspólna deklaracja Korei Północnej i Południowej

Powstrzymywanie się przed wrogimi działaniami, pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego w przyszłości, spotkania rodzin rozdzielonych przez wojnę z połowy XX wieku i tworzenie nowej infrastruktury między krajami. To niektóre z wielu punktów deklaracji podpisanej w piątek w Panmundżonie przez prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

Ziemia z obu krajów. Mun i Kim symbolicznie zasadzili sosnę

Przywódcy obu państw koreańskich Kim Dzong Un i Mun Dze In symbolicznie zasadzili razem w piątek sosnę, która ma reprezentować pokój i dobrobyt na Półwyspie Koreańskim. Był to element trwającego w Panmundżomie historycznego szczytu koreańskiego.

Czarna limuzyna i eskorta 12 ochroniarzy. Kim wraca na swoją stronę granicy

Po południowej stronie wsi Panmundżom na linii demarkacyjnej dzielącej oba państwa trwają rozmowy przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. To pierwsze od ponad dekady takie spotkanie i trzecie od wstrzymania działań wojennych na półwyspie w 1953 roku. Po pierwszej sesji Kim odjechał na stronę północnokoreańską, by zjeść tam obiad.

"Dziś rozpoczynamy pisanie nowej historii". Szczyt dwóch Korei przy granicy

Dziś rozpoczyna się nowa era pokoju i dobrobytu w relacjach między Koreami – oświadczył Kim Dzong Un. Przywódca Korei Północnej przekroczył w piątek granicę z Koreą Południową i po raz pierwszy spotkał się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem. Kim zapowiedział również, że odwiedzi Seul, jeśli zostanie do niego zaproszony. Przywódcy "poważnie i szczerze" rozmawiali w piątek na temat denuklearyzacji i trwałego pokoju pomiędzy zwaśnionymi państwami podczas historycznego szczytu koreańskiego – poinformował rzecznik Muna.

Kim przekroczy granicę pieszo, zasadzi drzewo. Przygotowania do wielkiego szczytu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przekroczy w piątek linię demarkacyjną we wsi Panmundżom i przejdzie na terytorium sąsiada. Tam powita go prezydent Korei Południowej Mun Dze In - poinformował szef południowokoreańskiej administracji prezydenckiej. To pierwsza wizyta północnokoreańskiego lidera u sąsiada od ponad dekady.

Papież apeluje o pojednanie na Półwyspie Koreańskim

Papież Franciszek zaapelował w środę podczas audiencji generalnej o dialog oraz pojednanie między Koreą Południową i Koreą Północną. Apel wystosował w związku z zapowiedzianym na piątek spotkaniem przywódców obu krajów, Mun Dze Ina i Kim Dzong Una.

Przedstawiciel Seulu: szczyt Mun-Trump najpewniej w połowie maja

Prezydenci Korei Południowej i USA, Mun Dze In i Donald Trump, najpewniej spotkają się w połowie maja przed planowanymi na początek czerwca rozmowami Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - powiadomił w środę przedstawiciel południowokoreańskiego prezydenta.

Gorąca linia między obiema Koreami uruchomiona

Bezpośrednia linia pomiędzy rządami Korei Północnej i Korei Południowej została uruchomiona w piątek, a przywódcy zwaśnionych od dekad krajów planują przeprowadzić rozmowę telefoniczną przed zaplanowanym na 27 kwietnia historycznym spotkaniem w Panmundżomie.

"Gorąca linia między przywódcami zostanie włączona"

Bezpośrednia linia telefoniczna między Koreą Północną i Południową zostanie uruchomiona w piątek, przed planowanym szczytem obu Korei wyznaczonym na 27 kwietnia - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.

Korea Południowa rozważa "bardziej pokojowy układ" z Północą

Rozważamy sposoby przekształcenia rozejmu z Koreą Północną w "układ bardziej pokojowy" - oświadczył w środę wysoko postawiony przedstawiciel administracji południowokoreańskiego prezydenta Mun Dze Ina. Delegacje obu Korei prowadzą rozmowy na temat szczytu przywódców obu państw.

16 zarzutów korupcyjnych dla byłego prezydenta

Były prezydent Korei Południowej Li Miung Bak został w poniedziałek oskarżony o korupcję, defraudację i inne przestępstwa, kiedy sprawował urząd w latach 2008-2013 - podała agencja Yonhap. Li zarzuca się między innymi przyjęcie łapówek na sumę 11 mld wonów (10,3 mln dolarów).

Rozbił się koreański F-15. Piloci nie żyją

Dwóch pilotów zginęło w katastrofie myśliwca F-15K, który rozbił się w czwartek w rejonie górzystym na południowym wschodzie Korei Południowej - poinformowały siły powietrzne tego kraju. Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy.