Korea Południowa

Korea Południowa

Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pekinie ze specjalnym wysłannikiem nowego prezydenta Korei Południowej Park Bjong Sugiem. Według wysłannika Xi podkreślił wagę poprawiania relacji z Seulem, które ucierpiały przez napięcia wokół systemu THAAD.

Prawnik zajmujący się prawami człowieka Mun Dze In wygrał wybory prezydenckie w Korei Południowej - wynika z badania exit poll. Według sondaży zdobył ponad 40 procent głosów.

Lider sondaży przed wyborami prezydenckimi w Korei Południowej Mun Dze In znalazł się na czwartkowej okładce magazynu "Time". Gazeta przypomina, że Mun jako żołnierz był świadkiem groźnej eskalacji konfliktu koreańskiego podczas tak zwanego incydentu z siekierą z 1976 roku.

Południowokoreańskie media, powołując się na wcześniejsze doniesienia stacji CNN, piszą w piątek o możliwości zhakowania systemu obrony THAAD przez Chiny. Amerykańska telewizja bazuje na komentarzach krajowych specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

Południowokoreański komitet prezydencki ds. zjednoczenia Korei zaprezentował we wtorek białą księgę, podsumowującą trzy lata prac nad metodami przeprowadzenia unifikacji Północy i Południa. Dokument zawiera zarys wytycznych, jak taki proces przeprowadzić.

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę pocisku batalistycznego - poinformowała agencja Reuters. Ze wstępnych ustaleń agencji wynika, że próba była nieudana. Test pocisku miał się odbyć na północ od stolicy kraju.

Prezydent USA Donald Trump w rozmowie z agencją Reutera oświadczył, że zażądał od Korei Południowej miliarda dolarów za korzystanie z amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD. Ma on chronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej.