Korea Południowa

Korea Południowa

Trump o spotkaniu z Kimem: może się nie udać 12 czerwca

Spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze, może się nie odbyć - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump. Według nieoficjalnych informacji, na jakie powołuje się agencja Reutera, Trump ma prywatnie mieć wątpliwości, czy Pjongjang myśli poważnie o denuklearyzacji.

Władze w Seulu uważają, że szczyt Trump - Kim się odbędzie

Mimo napięć, "na 99,9 procent" odbędzie się planowany na 12 czerwca w Singapurze szczyt przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una - uważa szef Państwowego Biura Bezpieczeństwa Korei Południowej, Czung Uj Jong, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap.

Stygnie koreańska odwilż. Północ ignoruje dziennikarzy z Seulu

Korea Północna ponownie zignorowała listę zaproponowanych przez Koreę Południową dziennikarzy, którzy mają obsługiwać w tym tygodniu ceremonię związaną z demontażem poligonu Punggye-ri - oświadczył resort do spraw zjednoczenia w Seulu. Poligon ten wykorzystywany był do przeprowadzania prób nuklearnych.

Pjongjang na razie nie wraca do rozmów z Seulem

Korea Północna nie będzie prowadzić rozmów z Koreą Południową, dopóki nie "rozwiąże się spraw", które doprowadziły do odwołania planowanego wcześniej na 16 maja spotkania przedstawicieli tych państw - napisała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Japoński dziennik: USA zażądały od Korei Północnej oddania kilku głowic nuklearnych

Korea Południowa chce aktywniej odgrywać "rolę mediatora" między USA a Koreą Północną po tym, jak Pjongjang zagroził, że wycofa się z zaplanowanego na 12 czerwca w Singapurze bezprecedensowego szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego. Tymczasem według japońskiego dziennika "Asahi Shimbun", reżim mógł zostać usunięty z listy sponsorów terroryzmu, spełniając kilka warunków.

Szczytu Kim-Trump może nie być. Ostrzeżenia z Korei Północnej

Korea Północna zagroziła odwołaniem spotkania swego przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Najpierw z powodu trwających manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Potem dodatkowo odrzucono sugestie Amerykanów, aby spotkanie dotyczyło tylko jednostronnego rozbrojenia się Korei Północnej z broni jądrowej.

Waszyngton i Seul stawiają warunek Kimowi

Zapoczątkowany przez Pjongjang proces denuklearyzacji Korei Północnej "będzie musiał być gruntownie sprawdzony" - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Deklarację tę złożył na wspólnej konferencji prasowej z szefową południowowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha.

Korea Południowa zaproponowała Korei Północnej kolejne spotkanie

Seul zaproponował Pjongjangowi organizację w przyszłym tygodniu rozmów wysokiego szczebla na temat dalszych kroków w związku z niedawnym porozumieniem przywódców obu Korei – powiedział w czwartek urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa do spraw zjednoczenia.

Korea Północna przesunęła czas o pół godziny

O godzinie 23.30 czasu lokalnego w piątek zegary w Korei Północnej przesunęły się o 30 minut, do północy - podały północnokoreańskie media państwowe, na które powołuje się portal BBC News. Korea Północna przesunęła zegary, by zrównać swój czas z czasem Korei Południowej.

Przed Kimem spotkanie z Munem

Prezydent Donald Trump spotka się 22 maja w Białym Domu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem - poinformował Białym Dom. Spotkanie odbędzie się na krótko przed historycznym szczytem, podczas którego Trump ma spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Nadchodzi czas pokoju? Korea Północna przesuwa wskazówki zegara

W geście pojednania Korea Północna zdecydowała o dostosowaniu swojej strefy czasowej do czasu południowokoreańskiego, a ministerstwo obrony Korei Południowej ogłosiło, że usunie wkrótce z granicy wszystkie głośniki, którymi nadawano teksty propagandowe.

Kim Dzong Un "zapowiada, że zamknie w maju ośrodek nuklearny"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zadeklarował, że w maju zamknie nuklearny ośrodek testowy - podaje Seul. Jak poinformowała kancelaria prezydenta Korei Południowej, Kim ma z tej okazji zaprosić do kraju amerykańskich i południowokoreańskich ekspertów, a także dziennikarzy.

"Niemożliwe może stać się możliwe"

Rozmowy przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Mun Dze Ina, to dowód na to, że dzięki dobrej woli i odwadze pojedynczych osób "niemożliwe może stać się możliwe" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Wojna koreańska ma się zakończyć!". Trump zadowolony z deklaracji przywódców

Prezydent USA Donald Trump z zadowoleniem wypowiedział się w piątek o "historycznym spotkaniu" przywódców Korei Północnej i Korei Południowej. Zastrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie, by oceniać jego rezultaty. Podobnie wydarzenie postrzega premier Japonii, który stwierdził że oczekuje, iż Pjongjang podejmie konkretne kroki, aby wywiązać się ze swoich obietnic.