Korea Południowa

Korea Południowa

Południowokoreańska straż przybrzeżna otworzyła ogień z broni maszynowej do grupy kilkudziesięciu chińskich kutrów rybackich, które nielegalnie łowiły na koreańskich wodach. W łodzie trafić miało kilkaset pocisków, jednak brak informacji o ofiarach. Niezadowolenie ze zdarzenia wyraziły Chiny, które podkreśliły, że rybacy nie byli uzbrojeni.

Nawet 3 lata więzienia za zafundowanie potencjalnym kontrahentom drogiego lunchu. Zakazane są także drogie prezenty. Takie prawo weszło w życie w Korei Południowej. Za złamanie przepisów grozi nie tylko dymisja, ale nawet 3 lata więzienia i grzywna. Skąd taka decyzja i jak jest komentowana, opowiadali w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS Kamila Kalińczak i Michał Sznajder.

Irakowi trzeba zabrać całą jego ropę, Koreą Północną przestać się interesować, zostawiając ten problem Chinom, a Japonii przestać bronić - mówił Donald Trump w czasie pierwszej prezydenckiej debaty, która odbyła się we wtorek nad ranem polskiego czasu. Miliarder poświęcił też kilka słów NATO - stwierdził, że Sojusz już słucha jego rad.

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne przeleciały w środę nad terytorium Korei Południowej. Jeden z nich wylądował w bazie lotniczej, 40 km na południe od Seulu. Był to drugi taki lot, od kiedy dziewiątego września Korea Północna przeprowadziła piąty test nuklearny.

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne dalekiego zasięgu przeleciały we wtorek nad sojuszniczką Koreą Południową w ramach demonstracji sił amerykańskiej armii. Agencja Reutera pisze, że działanie to było odpowiedzią na przeprowadzoną w piątek przez Pjongjang próbę z bronią jądrową.

Stany Zjednoczone przeprowadzą we wtorek przelot bombowców strategicznych nad Koreą Południową - poinformowała agencja Reutera. Ma to być ostrzeżenie i pokaz siły skierowany do reżimu północnokoreańskiego, który 9 września przeprowadził udany test głowicy jądrowej. W kierunku Półwyspu Koreańskiego ma zostać wysłany także amerykański lotniskowiec.

Korea Północna zakończyła prace przygotowawcze przed kolejną próbą jądrową, która zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie – podała południowokoreańska agencja Yonhap powołując się na źródła rządowe. Jej zdaniem Pjongjang zamierza wykorzystać przy testowaniu broni jądrowej specjalny tunel wydrążony w górach.

Wojsko Korei Południowej ma gotowy plan kompletnego zniszczenia stolicy wrogiej Korei Północnej, Pjongjangu, gdyby pojawiły się wyraźne sygnały wskazujące na przygotowywanie przez północnokoreański reżim ataku jądrowego - twierdzi agencja Yonhap. Groźba pod adresem Korei Północnej została wystosowana dwa dni po przeprowadzonym przez nią teście jądrowym.

Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową - poinformowały władze w Seulu i Tokio po tym, jak agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Przedstawiciele armii Korei Południowej nie mają wątpliwości: to najsilniejsza w historii reżimu z Północy próba jądrowa. Pjongjang już ją potwierdził.

W stolicy Korei Południowej uroczyście otwarto Miejsce Pamięci, przypominające o losach Koreanek wykorzystywanych przez wojsko japońskie jako niewolnice seksualne podczas drugiej wojny światowej.

Korea Północna zagroziła w sobotę, że weźmie na cel sprzęt, którego USA i Korea Południowa używają "w sposób prowokacyjny" do oświetlania północnokoreańskich posterunków w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej. Według Pjongjangu dzieje się to od piątku.

W Korei Południowej rozpoczęły się wielkie ćwiczenia wojsk amerykańskich i południowokoreańskich. Według oficjalnego scenariusza, połączone siły trenują obronę przed najazdem wojsk Korei Północnej. Tymczasem reżim w Pjongjangu bije na alarm, że "imperialiści i ich marionetki" szykują się do ataku na północ i grozi wyprzedzającym uderzeniem.

Siły zbrojne Korei Południowej poinformowały o przeprowadzeniu w czwartek ćwiczeń artyleryjskich w pobliżu granicy z Koreą Północną. Miały to być największe ćwiczenia artyleryjskie, jakie kiedykolwiek zorganizował Seul.