Korea Południowa

Korea Południowa

Pokazowa odpowiedź dla Kima. Bombowce strategiczne przy granicy

Amerykańskie i południowokoreańskie wojska starają się pokazać siłę w odpowiedzi na kolejną próbę rakietową Korei Północnej. Na półwyspie właśnie skończyły się duże ćwiczenia, których finałem był pokazowy zrzut serii ciężkich bomb w pobliżu granicy i przelot formacji samolotów USA - bombowców strategicznych B-1 oraz nowych myśliwców F-35. W przeszłości dokonywano podobnych akcji, ale nie odstraszyły one Pjongjangu.

Reżim Kima grozi śmiercią zagranicznym dziennikarzom

Korea Północna zagroziła śmiercią dziennikarzom dwóch południowokoreańskich gazet za - jak oświadczono - urąganie godności tego kraju poprzez niekorzystne przedstawienie go w wywiadzie i w recenzji książki o życiu mieszkańców Północy.

Seul: Kim po raz trzeci został ojcem

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na początku roku znów został ojcem - podała we wtorek agencja Yonhap, powołując się na południowokoreańską agencję wywiadowczą (NIS). Żona przywódcy przez kilka miesięcy w 2016 roku nie pokazywała się publicznie.

"Odpowiedź powinna nastąpić możliwie szybko"

Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Północną. - Stany Zjednoczone są na 100 procent z Japonią - zapewnił Trump.

"Na Półwyspie Koreańskim nie będzie drugiej wojny". Seul chce dialogu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył, że rozważy skierowanie specjalnego wysłannika na rozmowy do Korei Północnej, jeśli reżim w Pjongjangu wstrzyma próby rakietowe i atomowe. Stany Zjednoczone zobowiązały się uzyskać zgodę Seulu przed podjęciem działań wobec Północy - oświadczył Mun Dze In.

Spotkanie ministrów obu Korei. Północ zarzuca brak szczerości

Szefowie dyplomacji obu państw koreańskich spotkali się w niedzielę w stolicy Filipin - podała południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap. Szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho powiedział swej odpowiedniczce z Korei Południowej Kang Kiung Wha, że wysuniętej przez Seul propozycji poprawy stosunków z Pjongjangiem "brakuje szczerości".

Seul: Korea Północna nie odpowiedziała na propozycję dialogu

Korea Północna dotychczas nie odpowiedziała na wysuniętą przez Koreę Południową propozycję rozmów o sytuacji militarnej - poinformował w czwartek rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony Mun Sang Giun. Rokowania planowano na najbliższy piątek w Panmundżom.

Pierwsza taka propozycja dla Korei Północnej od dwóch lat

Korea Południowa zaproponowała sąsiadowi z północy rozmowy o sytuacji militarnej, po raz pierwszy od 2015 r., i wstrzymanie się od wrogich poczynań w pobliżu wspólnej granicy - poinformował wiceminister obrony Korei Południowej - Suh Czo Suk.

Wielka feta po wystrzeleniu pocisku. Seul studzi jednak entuzjazm Pjongjangu

Południowokoreańska agencja wywiadowcza nie sądzi, by Pjongjang dysponował technologią niezbędną do wdrożenia programu międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM). Północnokoreańskie media pokazały tłumy wiwatujące po ostatnim wystrzeleniu rakiety. Wśród świętujących był również Kim Dzon Un.

Niewolnice seksualne japońskiej armii. Pierwsze takie nagranie w historii

Władze w Seulu opublikowały unikalne nagranie koreańskich niewolnic seksualnych z czasów drugiej wojny światowej. Materiał powstał w 1944 roku i jest pierwszym znanym nagraniem dokumentującym tak zwane kobiety do towarzystwa ("comfort women"). Dotychczas jedynymi śladami po nich były nieliczne fotografie oraz wspomnienia samych poszkodowanych kobiet.

"Ostatnia okazja Korei Północnej, by skorzystała z szansy na dialog"

Porządek międzynarodowy zależy od przestrzegania jasnych zasad i norm. Dopóki Korea Północna wybiera pozostanie poza tym porządkiem, musi liczyć się z konsekwencjami - oświadczył Barack Obama. Były prezydent USA Barack Obama przebywa z wizytą w Seulu, gdzie spotkał się z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

USA i Japonia chcą zwiększyć presję na Koreę Północną

Prezydent USA Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe, którzy rozmawiali w poniedziałek rano przez telefon, postarają się wykorzystać szczyt G20 w Hamburgu, aby wspólnie z Koreą Południową zwiększyć presję na Koreę Północną – podał rzecznik japońskiego rządu.

Prezydent Korei w USA. Handel równie ważny jak bezpieczeństwo

W Waszyngtonie odbyło się spotkanie prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina z prezydentem Donaldem Trumpem. Gospodarz Białego Domu ocenił rozmowy jako "bardzo dobre". Wskazał, że wśród tematów była strategia wobec Korei Północna i nowe, dwustronne porozumienie handlowe.