Korea Południowa

Korea Południowa

Wysoki rangą północnokoreański dyplomata przybył we wtorek do Pekinu. Wizyta ta następuje po tym, jak Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej w ramach realizacji sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie pogłębia się kryzys w relacjach Pekinu z Seulem na tle rozmieszczenia przez niego amerykańskich pocisków antyrakietowych.

Przedstawiciele władz komunistycznej Korei Północnej w Malezji sprzeciwiają się przeprowadzanej w środę w Kuala Lumpur sekcji zwłok zamordowanego przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Dzong Nama - podaje w środę Reuters. Wywiad Korei Południowej podejrzewa, że zabiły go dwie agentki Pjongjangu.

Pomimo przestróg ze strony nowego prezydenta USA, Korea Północna nie zwalnia w zbrojeniach. Nawet przyśpiesza. Najnowszy test jest znamienny, odpalona rakieta jest bowiem najwyraźniej pierwszym lądowym pociskiem północnokoreańskim napędzanym paliwem stałym. To niebezpieczne dla świata osiągnięcie reżimu Kima.

USA, Japonia i Korea Południowa zażądały zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbą rakietową - poinformował w poniedziałek w oświadczeniu jeden z przedstawicieli USA przy ONZ. Pjongjang poinformował, że próba zakończyła się sukcesem.

Wojsko Korei Południowej szacuje, że rakieta, jaką w niedzielę rano czasu lokalnego wystrzeliła Korea Północna to prawdopodobnie pociski średniego zasięgu typu Musudan (BM25). Informację opublikowało w niedzielę południowokoreańskie biuro połączonych szefów sztabów.

Podpisanie umowy, która zagwarantuje w Korei Płd. lokalizację, gdzie rozmieszczony zostanie amerykański system obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) może ulec opóźnieniu - poinformował w poniedziałek południowokoreański minister obrony narodowej Han Min Ku.

Załoga południowokoreańskiego samolotu patrolowego P-3 Orion bardzo pechowo rozpoczęła nowy rok. Podczas patrolu w sylwestra jeden z lotników przez przypadek wcisnął przycisk odpowiadający za awaryjny zrzut uzbrojenia. Kilka ton rakiet, torped i bomb spadło do morza.