Korea Południowa

Korea Południowa

Trump o spotkaniu z Kimem: może się nie udać 12 czerwca

Spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze, może się nie odbyć - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump. Według nieoficjalnych informacji, na jakie powołuje się agencja Reutera, Trump ma prywatnie mieć wątpliwości, czy Pjongjang myśli poważnie o denuklearyzacji.

Władze w Seulu uważają, że szczyt Trump - Kim się odbędzie

Mimo napięć, "na 99,9 procent" odbędzie się planowany na 12 czerwca w Singapurze szczyt przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una - uważa szef Państwowego Biura Bezpieczeństwa Korei Południowej, Czung Uj Jong, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap.

Stygnie koreańska odwilż. Północ ignoruje dziennikarzy z Seulu

Korea Północna ponownie zignorowała listę zaproponowanych przez Koreę Południową dziennikarzy, którzy mają obsługiwać w tym tygodniu ceremonię związaną z demontażem poligonu Punggye-ri - oświadczył resort do spraw zjednoczenia w Seulu. Poligon ten wykorzystywany był do przeprowadzania prób nuklearnych.

Pjongjang na razie nie wraca do rozmów z Seulem

Korea Północna nie będzie prowadzić rozmów z Koreą Południową, dopóki nie "rozwiąże się spraw", które doprowadziły do odwołania planowanego wcześniej na 16 maja spotkania przedstawicieli tych państw - napisała w czwartek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Japoński dziennik: USA zażądały od Korei Północnej oddania kilku głowic nuklearnych

Korea Południowa chce aktywniej odgrywać "rolę mediatora" między USA a Koreą Północną po tym, jak Pjongjang zagroził, że wycofa się z zaplanowanego na 12 czerwca w Singapurze bezprecedensowego szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego. Tymczasem według japońskiego dziennika "Asahi Shimbun", reżim mógł zostać usunięty z listy sponsorów terroryzmu, spełniając kilka warunków.

Szczytu Kim-Trump może nie być. Ostrzeżenia z Korei Północnej

Korea Północna zagroziła odwołaniem spotkania swego przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Najpierw z powodu trwających manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Potem dodatkowo odrzucono sugestie Amerykanów, aby spotkanie dotyczyło tylko jednostronnego rozbrojenia się Korei Północnej z broni jądrowej.

Waszyngton i Seul stawiają warunek Kimowi

Zapoczątkowany przez Pjongjang proces denuklearyzacji Korei Północnej "będzie musiał być gruntownie sprawdzony" - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Deklarację tę złożył na wspólnej konferencji prasowej z szefową południowowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha.

Korea Południowa zaproponowała Korei Północnej kolejne spotkanie

Seul zaproponował Pjongjangowi organizację w przyszłym tygodniu rozmów wysokiego szczebla na temat dalszych kroków w związku z niedawnym porozumieniem przywódców obu Korei – powiedział w czwartek urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa do spraw zjednoczenia.

Korea Północna przesunęła czas o pół godziny

O godzinie 23.30 czasu lokalnego w piątek zegary w Korei Północnej przesunęły się o 30 minut, do północy - podały północnokoreańskie media państwowe, na które powołuje się portal BBC News. Korea Północna przesunęła zegary, by zrównać swój czas z czasem Korei Południowej.

Przed Kimem spotkanie z Munem

Prezydent Donald Trump spotka się 22 maja w Białym Domu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem - poinformował Białym Dom. Spotkanie odbędzie się na krótko przed historycznym szczytem, podczas którego Trump ma spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Nadchodzi czas pokoju? Korea Północna przesuwa wskazówki zegara

W geście pojednania Korea Północna zdecydowała o dostosowaniu swojej strefy czasowej do czasu południowokoreańskiego, a ministerstwo obrony Korei Południowej ogłosiło, że usunie wkrótce z granicy wszystkie głośniki, którymi nadawano teksty propagandowe.

Kim Dzong Un "zapowiada, że zamknie w maju ośrodek nuklearny"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zadeklarował, że w maju zamknie nuklearny ośrodek testowy - podaje Seul. Jak poinformowała kancelaria prezydenta Korei Południowej, Kim ma z tej okazji zaprosić do kraju amerykańskich i południowokoreańskich ekspertów, a także dziennikarzy.

"Niemożliwe może stać się możliwe"

Rozmowy przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Mun Dze Ina, to dowód na to, że dzięki dobrej woli i odwadze pojedynczych osób "niemożliwe może stać się możliwe" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.