Korea Północna

Korea Północna

Kim Dzong Un ze 100-procentowym poparciem. "Wyraz głębokiego zaufania"

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un uzyskał w swym okręgu 100-procentowe poparcie w niedzielnych wyborach parlamentarnych, pierwszych po przejęciu przez niego władzy po śmierci ojca Kim Dzong Ila. Trzeci już Kim, który rządzi Koreą Północną, jest także dowódcą sił zbrojnych, przewodniczącym komisji obrony narodowej, a także deputowanym.

Korea Północna odpaliła rakiety. Odpowiedź na manewry USA?

Korea Północna dokonała w czwartek próby z czterema rakietami krótkiego zasięgu - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony. Próby dokonano, gdy trwały wspólne manewry sił zbrojnych USA i Korei Południowej, które Pjongjang ostro skrytykował.

Korea Północna odrzuca raport ONZ

Władze Korei Północnej odrzuciły w sobotę raport ONZ, który zarzuca im dokonywanie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Pjongjangu, zarzut ten oparty jest na "rozmyślnych kłamstwach i zmyśleniach wrogich sił".

Kolejny misjonarz zatrzymany w Pjongjangu

Chrześcijański misjonarz, 75-letni Australijczyk John Short, został w niedzielę zatrzymany w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu - poinformowała w środę jego żona. Short miał przy sobie materiały o tematyce religijnej, przetłumaczone na język koreański. Reuters podaje, że to już drugi - pierwszy był Keneth Bae - misjonarz zatrzymany przez północnokoreańskie władze.

Obozy śmierci, tortury, wszechobecny głód. Raport ONZ bezwzględny dla Kima

To co się dzieje w Korei Północnej, nosi znamiona zbrodni przeciw ludzkości - twierdzi specjalna komisja ONZ. Autorzy raportu sugerują, że najwyższe władze w Pjongjangu powinny odpowiedzieć za swe czyny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Śledczy ONZ piszą o torturach, kontrolowaniu społeczeństwa głodem i masowych mordach.

B-52 drażnią Kim Dzong Una. "Ćwiczenia ataku atomowego"

Coś, co źródła w Korei Południowej określają jako lot treningowy pojedynczej maszyny, Korea Północna nazywa próbą ataku nuklearnego i stawia pod znakiem zapytania zapowiadane rozmowy na temat organizacji kolejnego spotkania rodzin rozdzielonych w wyniku wojny koreańskiej 1950-53.

Po 30 latach dostał order za krwawe starcie na granicy Korei. Bronił radzieckiego zbiega

W Pentagonie odbyła się niecodzienna uroczystość wręczenia orderu za odwagę w walce. Po 30 latach od intensywnego starcia na granicy obu Korei były szeregowy Mark Deville otrzymał Srebrną Gwiazdę, trzecie najwyższe odznaczenie w USA. Wojskowy zasłużył na nią wyjątkową odwagą w walce z żołnierzami Korei Północnej, którzy starali się zastrzelić uciekającego im radzieckiego turystę.

Nazywa się Kang. Szpiegował dla Kima

Południowokoreański biznesmen został oskarżony o szpiegowanie na rzecz Korei Północnej - poinformowała we wtorek agencja Yonhap. Mężczyzna miał między innymi dostarczać władzom w Pjongjangu informacje na temat najnowszych projektów zbrojeniowych Seulu.

Agencja Yonhap: wszyscy krewni Dzang Song Thaeka zostali zgładzeni

- Wszyscy krewni straconego wuja Kim Dzong Una, Dzang Song Thaeka, również zostali zabici - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na liczne, ale anonimowe źródła. Według agencji, egzekucji poddane zostały również dzieci oraz prominentni politycy, w tym koreańscy ambasadorzy na Kubie i w Malezji.

Więziony w Korei Północnej Amerykanin apeluje o pomoc

Kenneth Bae, amerykański misjonarz od ponad roku więziony przez reżim Korei Północnej za rzekomą działalność wywrotową, spotkał się z dziennikarzami w Pjongjangu i zaapelował do władz USA, by postarały się o jego uwolnienie. 44-letni Bae został aresztowany w listopadzie 2012 r. w północnokoreańskim mieście Nadzin.

Kim Dzong Un wzmocnił granice. Obywateli ucieka mu mniej niż ojcu

Ponad 1,5 tys. obywateli Korei Północnej uciekło w 2013 roku do Korei Południowej. To podobna liczba, co rok wcześniej. Pięć lat temu, przed objęciem władzy przez Kim Dzong Una w grudniu 2011 r., liczba uciekinierów z Północy sięgała nawet 3 tys. rocznie.