Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

Specjalne renty popłyną do rodzin ofiar

Omówienie działań międzyresortowego zespołu podejmowanych w związku z katastrofą prezydenckiego TU154 i decyzja o wypłaceniu rodzinom ofiar katastrofy rent specjalnych - tym zajmowali się w piątek ministrowie podczas posiedzenia rządu. O ich ustaleniach poinformował po południu minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Zmienili oświetlenie lotniska. "To minimum bezpieczeństwa"

Kilkanaście dni po katastrofie polskiego samolotu Tu-154 na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku wojskowi wraz z pracownikami lotniska wymienili na nowy niemalże cały system oświetlenia. Według jednego z polskich pilotów Tu-154 dopiero teraz można mówić o spełnieniu podstawowych norm bezpieczeństwa. Sprawę wadliwego oświetlenia bada polska prokuratura.

Nagrali jak rozszyfrowują czarne skrzynki

Jedna z rosyjskich telewizji nagrała jak polscy i rosyjscy eksperci rozszyfrowują w Moskwie zapisy z dwóch czarnych skrzynek. W procedurze udział bierze m.in. płk Zbigniew Rzepa. Zgodę na kilkuminutowe nagranie wyraził Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK).

Rosjanie wiedzą o Katyniu? Po katastrofie jakby więcej

Jedna trzecia zapytanych Rosjan przyznaje, że o zbrodni katyńskiej dowiedziało się dopiero po wizycie Władimira Putina w miejscu kaźni i po katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem. O Katyń i stosunki polsko-rosyjskie zapytało ponad półtora tysiąca Rosjan Centrum Lewady.

Muzeum Historii Polski chce pamiątek ze Smoleńska

Dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski chce, aby do placówki trafiły przedmioty upamiętniające katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wśród nich - rzeczy znalezione na miejscu tragedii i pamiątki od rodzin ofiar. - Muzeum musi reagować na to, co się dzieje w historii Polski. A tragedia pod Smoleńskiem już przeszła do historii - powiedział Robert Kostro Polskiemu Radiu.

Pierwszy etap prac nad  Tu-154 zakończony

Specjaliści z komisji technicznej Międzypaństwowej Komisji Lotniczej(MAK) badający katastrofę prezydenckiego samolotu Tu-154 zakończyli pierwszy etap prac nad schematem wypadku lotniczego. Obecnie tłumaczone są rozmowy polskich pilotów.

Borusewicz: Rosjanie źle przetłumaczyli moją wypowiedź

- Ku mojemu zaskoczeniu przeczytałem ten wywiad i osłupiałem. Zdarzyło się coś zaskakującego, ponieważ fragment wywiadu, którego udzieliłem, został kompletnie przekręcony - oświadczył Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Chodzi o jego wypowiedź dla rosyjskiego tygodnika "Ogoniok".

Ostatnia droga 21 ofiar Smoleńska

W swoją ostatnią drogę we wtorek wyruszyło 21 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Pożegnano m.in. w Białymstoku Justynę Moniuszko, Krzysztofa Putrę, w Warszawie Władysława Stasiaka, Jerzego Szmajdzińskiego, w Częstochowie Janusza Kochanowskiego i w Krakowie Zbigniewa Wassermana.

Prokuratura pyta Rosjan: Po co wymieniano żarówki?

Kto, w jakim zakresie i po co wykonywał prace przy oświetleniu lotniska w Smoleńsku tuż po katastrofie prezydenckiego samolotu. Ustalenia tych faktów chce polska prokuratura, która właśnie zwróciła się do Rosjan o wyjaśnienie całej sprawy.

21 pogrzebów ofiar katastrofy

We wtorek w całym kraju odbywać się będą pogrzeby kolejnych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Pochowani zostaną m. in. szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, a także wicemarszałkowie Sejmu: Jerzy Szmajdziński (SLD) i Krzysztof Putra (PiS). Swoją obecność na pogrzebie tego ostatniego zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef NATO żałuje, że nie doleciał

Pod dowództwem NATO codziennie latają dziesiątki maszyn wojskowych. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego tłumaczy się jednak, że na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego nie dotarł... z powodu problemów z komunikacją lotniczą.

Niesmaczny żart. Niemcy się tłumaczą

Niemiecka telewizja ZDF tłumaczy się z niesmacznego żartu w jednym z programów satyrycznych, który pojawił się tuż po katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego. - Nie było zamiarem ZDF ranić uczuć narodu polskiego - mówił szef telewizji niemieckiej ZDF Peter Freyem polskiemu ambasadorowi w Berlinie Markowi Prawdzie.

"Żenująca nieobecność polityków z Zachodu"

Włoska prasa ostro oceniła brak przywódców z Zachodu na pogrzebie prezydenckiej pary w Krakowie. - Ta nieobecność była żenująca, a przybycie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który postanowił przylecieć za wszelką cenę, to dowód determinacji i woli - piszą włoskie gazety.

Światowe media transmitowały pogrzeb

Tysiące dziennikarzy z całego świata relacjonują niedzielne uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich z Krakowa. Dwie największe stacje informacyjne - brytyjska Sky News oraz amerykańska CNN - transmitowały krakowskie uroczystości żałobne.

Pałac pożegnał Prezydenta i Pierwszą Damę

Przy biciu dzwonów i dźwiękach marsza żałobnego, wśród powiewających na wietrze biało-czerwonych flag, w asyście wojska trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego. Warszawiacy żegnali ich kwiatami brawami. Gdzieniegdzie dało się słyszeć także okrzyki: "dziękujemy, dziękujemy".

Wejściówka za 1000 zł. Zarabiają na pogrzebie

Od 100 do 1000 złotych - tyle kosztuje bezpłatny w zamyśle władz Krakowa bilet na uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary. Ogłoszenia można znaleźć między innymi na serwisach "gumtree" i "krakusik". Co kilka minut pojawiają się nowe "oferty" i... wpisy potępienia: - Miejcie trochę wstydu. Wycofajcie te wejściówki! Przynosicie wstyd miastu - grzmią ich autorzy.

Cztery osoby w szpitalu, kilkuset ratowników czuwa

Do godziny 15 ratownicy musieli udzielić pomocy kilkudziesięciu osobom, które zgromadziły się na pl. Piłsudskiego. Cztery przewieziono do szpitala. Ciężkich przypadków na razie nie było, ale kilka warszawskich szpitali cały czas pracuje w stanie podwyższonej gotowości. Nad zdrowiem ludzi, którzy wzięli udział w uroczystościach żałobnych czuwało kilkuset ratowników.

Tysiąc darmowych noclegów w Krakowie

Kraków pełną parą przygotowuje się do pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rozdano już 10 tys. wejściówek na ceremonię, a w całym mieście w ostatniej chwili udostępniono ponad tysiąc miejsc noclegowych. - Mam nadzieję, że już nikt nie zrezygnuje z udziału w uroczystościach, tym bardziej, że prognozy są dobre - mówi Jacek Majchrowski prezydent Krakowa.

Policja w gotowości. "Można śmiało pytać"

Pogrążona w żałobie Warszawa zdaje egzamin. Policjanci którzy od tygodnia czuwają nad bezpieczeństwem wielu uroczystości potwierdzają, że nie dochodzi do żadnych nieprzyjemnych incydentów. W sobotę przed stołeczna policją największe wyzwanie - na Placu Piłsudskiego spodziewają się nawet miliona uczestników mszy żałobnej.

Samolot wlatuje w chmurę pyłu, silniki wysiadają...

Utrata widoczności i ryzyko awarii silników – to śmiertelne zagrożenia na jakie narażeni są pasażerowie każdego samolotu, który zdecydowałby się wlecieć w chmurę wulkanicznego pyłu. Reporter Sky News razem z pilotami pokazuje jakie zagrożenia czyhają na samolot, który dostanie się w taką chmurę.