Islandia

Islandia

"Zerwany most, poważne uszkodzenia dróg i zalania" - relacjonuje z Islandii @Leszek Wasilewski, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia zrobione w okolicy miejscowości Vik, znajdującej się w południowej części wyspy. Przyczyną zniszczeń jest wulkan Katla, który wykazuje się w ostatnich dniach wzmożoną aktywnością.

"Zerwany most, poważne uszkodzenia dróg i zalania" - relacjonuje z Islandii @Leszek Wasilewski, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia zrobione w okolicy miejscowości Vik, znajdującej się w południowej części wyspy. Przyczyną zniszczeń jest wulkan Katla, który wykazuje się w ostatnich dniach wzmożoną aktywnością.

Najprawdopodobniej wzrosła aktywność wewnątrz islandzkiego wulkanu Katla. Jest to jeden z największych wulkanów na wyspie. Władze starają się opanować sytuację, która nie jest aż tak groźna, jak się wydawało na początku.

Objawy niespotykanej podziemnej aktywności Hekli są dla części sejsmologów sygnałem, że erupcja jednego z największych islandzkich wulkanów jest już w toku. Część ekspertów jest innego zdania i uważa, że do wybuchu na razie nie dojdzie.

Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali geologowie na podstawie obserwacji ruchów magmy pod kraterem. Uspokajają jednak, że jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on wywołać paraliżu ruchu lotniczego, jak to zdarzyło się w przypadku dwóch innych islandzkich wulkanów.

Erupcję islandzkiego wulkanu Grimsvotn uważa się za zakończoną, po kilku dniach braku aktywności - podaje PAP, powołując się na rozmówców agencji AFP.

Chmura pyłu z islandzkiego wulkanu Grimsvotn zmierza w kierunku Wielkiej Brytanii i Irlandii. Brytyjska agencja lotnictwa cywilnego ostrzegła, że we wtorek prawdopodobnie będą zakłócenia w lotach nad krajem. Wcześniej Norwegia zawiesiła loty między kontynentem a archipelagiem Svalbard. Zamknięto także część przestrzeni powietrznej nad wschodnią Grenlandią.

Jeśli do jutra wulkan Grimsvotn się nie uspokoi, mogą nas czekać długie miesiące dymienia - ostrzegał w TVN24 prof. Jerzy Zwoźniak z Politechniki Wrocławskiej. Erupcja wulkanu zmusiła już Islandczyków do zamknięcia głównego lotniska na wyspie Keflavik. Linie lotnicze już zostały ostrzeżone przed możliwością powtórki sprzed roku, gdy Eyjafjoell sparaliżował na sześć dni ruch lotniczy w Europie i nad Atlantykiem.

W weekend Islandczycy w referendum sprzeciwili się wypłaceniu odszkodowań obywatelom Holandii i W. Brytanii, którzy utracili oszczędności po upadku islandzkich banków. KE oświadczyła, że na razie nie będzie to miało wpływu na negocjacje akcesyjne z Reykjavikiem, ale trudno sobie wyobrazić, że Londyn i Amsterdam zgodzą się na przyjęcie Islandii do UE.

Parlament Islandii zatwierdził porozumienie w sprawie zbankrutowanego pod koniec 2008 roku internetowego banku Icesave. Porozumienie przewiduje wypłacenie Wielkiej Brytanii i Holandii łącznie 3,8 mld euro tytułem utraconych przez ich obywateli wkładów.

Na drodze Islandii do Unii Europejskiej stanęły makrele, a dokładnie ponad 100 tys. ton tych ryb. Bruksela ostrzega Reykjavik, że zwiększenie kwoty połowowej makreli może poważnie zaszkodzić jej staraniom o członkostwo we Wspólnocie.

Rzucanie jajami, bicie w garnki i wielkie ognisko - tak wyglądał nocny protest przeciwko skutkom kryzysu finansowego przed islandzkim parlamentem w Reykjaviku. Przyszło na niego ponad osiem tysięcy ludzi, co jak na warunki małego wyspiarskiego kraju było ogromną demonstracją.

Unia Europejska w poniedziałek ostatecznie zgodziła się na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Islandią. Władze w Reykjawiku liczą na dołączenie do UE w ciągu dwóch lat. Jednak nowy kandydat może napotkać opór miedzy innymi Wielkiej Brytanii i Holandii, których obywatel stracili oszczędności po upadku systemu bankowego Islandii.

Premier Islandii Johanna Sigurdardottir wzięła ślub ze swoją długoletnią partnerką. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu prawa, które definiuje małżeństwo jako związek dwóch dorosłych osób bez względu na płeć. Przed panią Sigurdardottir żaden premier na świecie nie miał współmałżonka tej samej płci.

Parlament Islandii jednomyślnie uchwalił w piątek ustawę zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci. Co ciekawe i nie bez wpływu na wynik głosowania, Islandia jest jedynym krajem na świecie, którego premier otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu.

Partia założona przez komika Jona Gnarra wygrała weekendowe wybory komunalne w Reykjaviku, zdobywając aż 34,7 proc. głosów. "Najlepsza partia" obiecywała m.in. sprowadzenie misia polarnego do stołecznego zoo i... niedotrzymanie obietnic.

Złożona z islandzkich komików Najlepsza Partia (Besti flokkurinn) jest zdecydowanym faworytem przed niedzielnymi wyborami samorządowymi w Rejkiawiku. Co ciekawe, ugrupowanie obiecuje, że nie dotrzyma żadnej w wyborczych obietnic.

Nad północno-zachodnią Polską do odwołania zamknięto przestrzeń powietrzną - poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. To efekt chmury pyłu z islandzkiego lodowca, która w czwartek przykryła europejskie niebo i sparaliżowała lotnictwo. W ciągu dnia odwołano ok. 1/4 lotów (od 4 do 5 tysięcy). Z Brukseli nie wylecieli polscy europosłowie, którzy chcą wziąć udział w weekend w uroczystościach pogrzebowych.

Koniec z odwiedzinami okolic islandzkiego wulkanu w okolicach lodowca Eyjafjallajoekull na południu Islandii. - Z powodu zagrożenia erupcją, w środę rano ewakuowano około 800 mieszkających tam osób i zamknięto drogi dojazdowe - poinformował rzecznik policji.