Islandia

Islandia

Ciało 20-latki na plaży. Dwaj marynarze zatrzymani

Po największych poszukiwaniach w historii kraju na plaży koło Rejkiawiku znaleziono ciało 20-letniej kobiety. Wywołało to szok w Islandii, w której przypadki morderstw są niezwykle rzadkie. Zatrzymanych w związku ze sprawą zostało dwóch marynarzy z Grenlandii.

Islandia wróci na unijną ścieżkę?

W negocjacjach dotyczących stworzenia rządu w Islandii powrócił temat ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej - poinformował przedstawiciel jednej z partii uczestniczących w rozmowach.

Piraci nie utworzą rządu. Na drodze stanęły ryby i budżet

Nie powiodły się rozmowy o powołaniu nowego rządu Islandii prowadzone przez przedstawicielkę promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgittę Jonsdottir - podały w poniedziałek islandzkie media. Była to trzecia próba sformowania rządu po wyborach.

Piraci mają utworzyć rząd. Na Islandii idzie nowe

Po dwóch nieudanych próbach sformowania nowego rządu Islandii jej prezydent Gudni Johannesson zlecił tę misję przedstawicielce promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgitcie Jonsdottir. Nie zadecydowano jeszcze, czy w razie sukcesu negocjacji Partia Piratów obsadzi również stanowisko premiera.

Ambitny minister finansów z misją stworzenia rządu

Prezydent Islandii Gudni Johannesson poinformował, że powierzył misję tworzenia rządu byłemu ministrowi finansów, konserwatyście Bjarniemu Benediktssonowi. Jego Partia Niepodległości (PN) zwyciężyła w sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Duża podwyżka pensji posłów. "Żeby byli niezależni"

Wszyscy islandzcy posłowie dostaną podwyżkę pensji o 44 proc. - do równowartości 9 tys. euro (niespełna 40 tys. zł) miesięcznie. Celem ma być zapewnienie ich pełnej niezależności finansowej. Informację podała we wtorek komisja zajmująca się wynagrodzeniami osób na stanowiskach publicznych.

Ruszyły wybory. Piraci z dużymi szansami

W sobotę rano rozpoczęły się w Islandii przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże dają spore szanse wywodzącej się z ruchu wolnościowego Partii Piratów, jednak badania opinii wskazują również na to, że żadna partia nie będzie w stanie rządzić samodzielnie.

Niebezpiecznie blisko samolotu pasażerskiego? Rosjanie: to wytwór fantazji

To wzmaganie rusofobii w Europie - oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow, odnosząc się do zarzutów MSZ Islandii. Resort ten poinformował, że trzy rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeleciały bardzo blisko samolotu pasażerskiego lecącego z Reykjaviku do Sztokholmu. Co gorsza, Rosjanie mieli wyłączone transpondery i byli niewidoczni dla pilotów cywilnej maszyny.

Kolorowe drogi mają ratować życie ptakom na Islandii

Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.

Teść nie żyje, teściowa "nic nie pamięta". Ale pogrążają prezydenta

Rodzina prezydenta Islandii Olafura Ragnara Grimssona pojawia się w aferze Panama Papers. Grimsson mówi, że o niczym nie wiedział i wbrew wcześniejszym deklaracjom chce się ubiegać o kolejną kadencję - informuje we wtorek agencja dpa, powołując się na niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i islandzki tabloid "The Reykjavik Grapevine".

Afera Panama Papers na Islandii. Premier odchodzi, ale zostaje

Kilka dni po ujawnieniu gigantycznej afery Panama Papers, w którą zamieszany jest między innymi premier Islandii, Sigmundur Gunnlaugsson, szef islandzkiego rządu dzień po dniu wysyła niejasne, a nawet sprzeczne sygnały co do swoich planów politycznych.

Biznesy żony pogrążają premiera. Opozycja chce wyborów

Kilkanaście tysięcy osób demonstrowało w Reykjaviku, domagając się ustąpienia premiera i przedwczesnych wyborów. Taki tłum to poważne wydarzenie na Islandii, bo jej stolica liczy około 120 tysięcy mieszkańców. Wszystko przez aferę Panama Papers i ujawnienie, że żona premiera ma kilka milionów dolarów ukrytych w rajach podatkowych.

Żona premiera, jeden dolar i upadłe banki. Panama Papers po islandzku

Na długiej liście polityków, którzy korzystali z usług panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca, jest premier Islandii. Z ujawnionych dokumentów wynika, że wykorzystując spółkę offshore pod nazwą Wintris, inwestował miliony dolarów, między innymi w islandzkie banki. I nie deklarował tego w zeznaniach majątkowych. Co więcej, jako premier, miał wpływ na kurs akcji spółki formalnie należącej do jego żony.