Islandzka policja bada okoliczności śmierci polskiej rodziny w porcie w Arskogssandur w północnej części wyspy. Polacy przygotowywali się do wjazdu na prom, jednak ich samochód z nieznanych przyczyn spadł do morza. Małżeństwo i ich córkę wyciągnięto dopiero po godzinie, już nie żyli.
Prezydent Gudni Johannesson powierzył misję utworzenia rządu Islandii liderce ugrupowania Ruch Lewicowo-Zielony (VG) Katrin Jakobsdottir - powiadomiła w czwartek agencja Reutera. W przedterminowych wyborach parlamentarnych Ruch zajął drugie miejsce.
Trzęsienia ziemi w rejonie lodowca Vatnajokull budzą niepokój naukowców. Mogą być bowiem sygnałami zbliżającego się wybuchu największego na Islandii wulkanu Bardarbunga.
Konserwatywna Partia Niepodległości (PN) wygrała w sobotnich wyborach do parlamentu Islandii, ale kierowana przez nią koalicja rządowa utraciła większość - ogłoszono w niedzielę po zliczeniu wszystkich głosów. Eksperci wieszczą trudne rozmowy koalicyjne.
Islandia kryje wiele skarbów natury: wulkany, lodowce, niesamowite plaże. Jednak za ciężkimi drzwiami chłodni, w piwnicy skromnego budynku kampusu uniwersyteckiego, znajduje się prawdopodobnie najcenniejszy skarb tego kraju.
Do niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę w stolicy Islandii, Reykjaviku. Dwóch 13-latków wybrało się na tamtejszy basen, z którego odebrać ich miała mama jednego z chłopców. Spóźniała się, więc Tristan i Sölvi postanowili poprosić o pomoc. Poprosili prezydenta Islandii i pojechali jego autem.
Podczas gdy do Polski zaczęło napływać cieplejsze powietrze, na Islandii zima jest jeszcze w pełni. Ten sam niż sprowadza do nas ciepło, a nad Islandię chłód. W stolicy tego wyspiarskiego państwa jednej nocy spadło pół metra śniegu. To historyczny rekord.
Po największych poszukiwaniach w historii kraju na plaży koło Rejkiawiku znaleziono ciało 20-letniej kobiety. Wywołało to szok w Islandii, w której przypadki morderstw są niezwykle rzadkie. Zatrzymanych w związku ze sprawą zostało dwóch marynarzy z Grenlandii.
Islandzkie partie centroprawicowe, które należą do nowo powstałej koalicji rządowej, uzgodniły kandydata na premiera. Będzie nim szef Partii Niepodległości (PN), były minister finansów, konserwatysta Bjarni Benediktsson.
W negocjacjach dotyczących stworzenia rządu w Islandii powrócił temat ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej - poinformował przedstawiciel jednej z partii uczestniczących w rozmowach.
Nie powiodły się rozmowy o powołaniu nowego rządu Islandii prowadzone przez przedstawicielkę promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgittę Jonsdottir - podały w poniedziałek islandzkie media. Była to trzecia próba sformowania rządu po wyborach.
Po dwóch nieudanych próbach sformowania nowego rządu Islandii jej prezydent Gudni Johannesson zlecił tę misję przedstawicielce promującej demokrację bezpośrednią Partii Piratów Birgitcie Jonsdottir. Nie zadecydowano jeszcze, czy w razie sukcesu negocjacji Partia Piratów obsadzi również stanowisko premiera.
Prezydent Islandii Gudni Johannesson poinformował, że powierzył misję tworzenia rządu byłemu ministrowi finansów, konserwatyście Bjarniemu Benediktssonowi. Jego Partia Niepodległości (PN) zwyciężyła w sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Wszyscy islandzcy posłowie dostaną podwyżkę pensji o 44 proc. - do równowartości 9 tys. euro (niespełna 40 tys. zł) miesięcznie. Celem ma być zapewnienie ich pełnej niezależności finansowej. Informację podała we wtorek komisja zajmująca się wynagrodzeniami osób na stanowiskach publicznych.
W sobotę rano rozpoczęły się w Islandii przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże dają spore szanse wywodzącej się z ruchu wolnościowego Partii Piratów, jednak badania opinii wskazują również na to, że żadna partia nie będzie w stanie rządzić samodzielnie.
Reykjavik zgasił światła na ulicach, żeby w mieście lepiej było widać zorzę. To posunięcie pomogło obserwować zjawisko, co poskutkowało wieloma pięknymi fotografiami zamieszczonymi w mediach społecznościowych.
To wzmaganie rusofobii w Europie - oświadczył rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow, odnosząc się do zarzutów MSZ Islandii. Resort ten poinformował, że trzy rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 przeleciały bardzo blisko samolotu pasażerskiego lecącego z Reykjaviku do Sztokholmu. Co gorsza, Rosjanie mieli wyłączone transpondery i byli niewidoczni dla pilotów cywilnej maszyny.
Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.
Prezydent USA Barack Obama skrytykował agresywną postawę militarną Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Okazją było jego spotkanie w Białym Domu z premierami pięciu krajów nordyckich.