Islandia

Islandia

Bardarbunga nadal aktywny, choć już nie zagraża lotnictwu

Naukowcy nie stwierdzili popiołu i pyłu w atmosferze, stąd obniżenie alertu. Wulkan Bardarbunga na Islandii w nocy z czwartku na piątek zwiększył swoją aktywność. Lawa wulkaniczna wypłynęła przez szczeliny na powierzchnię ziemi dwa razy i nadal się wydobywa.

Czerwony alert nad Islandią

Drugi co do wielkości wulkan Islandii, Bardarbunga, może niedługo zacząć wyrzucać chmury popiołu w powietrze. Islandzkie Narodowe Centrum Meteorologiczne podniosło w sobotę stopień ostrzegawczy dla lotnictwa cywilnego z pomarańczowego na czerwony, co jest równoznaczne z zakazem lotów w okolicy lodowca. Ten kolor, który jest piątym i ostatnim stopniem w skali, oznacza też, że w każdej chwili do atmosfery mogą zacząć wydobywać się kłęby popiołu i pary.

400 trzęsień ziemi tylko jednej nocy. Bardarbunga jest mocno pobudzony

Drugi co do wielkości wulkan Islandii, Bardarbunga, może niedługo zacząć wyrzucać chmury popiołu w powietrze. W okolicy dochodzi do trzęsień ziemi - w nocy z czwartku na piątek odnotowano około czterystu ruchów skorupy, w czym najsilniejsze było o sile 4,7 w skali Richtera. Istnieje ryzyko, że jeśli dojdzie do erupcji, to może powtórzyć się sytuacja z kwietnia 2010 roku. Wybuchł wtedy wulkan Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą.

Bardarbunga ciągle aktywny. Loty nad Islandią znów zagrożone?

Islandzki wulkan Bardarbunga może wkrótce wybuchnąć. - Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty - informują sejsmolodzy. Od soboty w rejonie wulkanu pojawiło się już prawie 3 tys. trzęsień ziemi. Eksperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, pojawią się rozległe powodzie, a chmura pyłu może zakłócić transport lotniczy.

Wnętrze wulkanu otwarte dla turystów

Islandia zaprasza turystów do zwiedzania uśpionego wulkanu - Thrihnukagigur, który znajduje się zaledwie 20 kilometrów od stolicy kraju - Reykaviku. "Serce" wulkanu jest ogromne. W jego wnętrzu możnaby umieścić Statuę Wolności. Otwarcie sezonu planowane jest na maj.

Eyjafjallajokull pod specjalnym nadzorem

Unia Europejska chce jak najszybciej wiedzieć o tym, że na Islandii może dojść do erupcji wulkanu. W tym celu powołuje do życia projekt FutureVolc, w ramach którego będzie otrzymywać zestaw szczegółowych danych na temat aktywności wulkanicznej w tym kraju.

Wulkan Hekla bliski erupcji?

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielaja się znacze ilości dwutlenku węgla - informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

"Wrota Piekieł" drżą. Grożą wybuchem

Aktywność sejsmiczna wulkanu Hekla zwiększyła się - ostrzega islandzkie biuro meteorologiczne. Niewykluczone, że niebawem wulkan wybuchnie, dlatego mieszkańcy jego okolic muszą być przygotowani na najgorsze.

Halo z chmur nad Islandią

Islandia przykryta jest śniegiem nawet wiosną. Ten odległy, północny kraj kilka dni temu okalało tzw. halo z chmur. Zdjęcie zrobione przez satelitę Aqua z odległości 1 km właśnie udostępniła NASA.

Premier winny kryzysu, ale kary nie będzie

Były premier Islandii Geir Haarde jest winien jednego z czterech stawianych mu zarzutów dotyczących przyczynienia się do krachu krajowego systemu bankowego w 2008 roku, ale nie zostanie za to ukarany - orzekł w poniedziałek specjalny trybunał islandzki.

"Afera solna" w Islandii. Trefny towar na rynku przez 13 lat

"Afera solna" bliźniaczo podobna do tej w Polsce, wybuchła również w Islandii. Sól przemysłowa była przez 13 lat sprzedawana jako spożywcza. - - Nie mieliśmy świadomości, że sól nie nadawała się do jedzenia. Widzieliśmy, że sól jest "przemysłowa", ale sądziliśmy, że chodzi o przemysł spożywczy - tłumaczył się prezes zamieszanej w proceder firmy.

Ziemia zagotowała się pod Reykjavikiem

Seria niewielkich trzęsień ziemi o sile 2-3 st. w skali Richtera nawiedza ostatnio półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Islandzkie Biuro Meteorologiczne nie spodziewa się na razie wybuchu wulkanu.

Wijący kształt wywołał sensację. Islandzki "potwór z Loch Ness"?

Operator islandzkiej telewizji nagrał dziwny, wijący się kształt w wodach rzeki Jokulsa w dolinie Fljotsdal. Nagranie umieszczone na stronie internetowej islandzkiego nadawcy RUV szybko stało się sensacją. Wiele osób uważa, że widać na nim "robaka z Lagarfljot", czyli lokalnego odpowiednika potwora z Loch Ness.

"Zima opuszcza strefę podbiegunową"

Ostra zima daje się we znaki większości Europy. Opady śniegu paraliżują Bałkany, zasypały nawet Włochy i Hiszpanię. Mieszkańcy wielu krajów zmagają się z siarczystymi mrozami. Tymczasem na leżącej daleko na północy Islandii pojawiły się... pierwsze oznaki wiosny.