Islandia

Islandia

Islandzki parlament przegłosował zakaz pokazów striptizu. Uznał bowiem, że odnoszenie korzyści z nagości pracowników jest w każdej formie wykroczeniem.

Islandczycy nie mają zamiaru spłacać ok. 300 tys. brytyjskich i holenderskich klientów islandzkiego banku Landsbanki, upadłego w czasie kryzysu finansowego. Zadecydowali o tym w referendum.

Kryzys i długi Islandii dały się we znaki szukającym tam szczęścia Polakom. Wielu wyjechało na Islandię za pracą, a tu kryzys - spowodował ogromne bezrobocie. Bezrobocie na wyspie wśród cudzoziemców wynosi już ok. 18 procent. Największą siłą wśród bezrobotnych są niestety Polacy.

Chociaż o tym, czy Islandia ureguluje swoje długi wobec Wielkiej Brytanii i Holandii, zadecyduje referendum, to prezydent Olafur Ragnar Grimsson zapowiada, że kraj zamierza wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Czy można wyobrazić sobie cywilizowany, normalnie funkcjonujący kraj bez barów McDonald's? Choć można powiedzieć, że ogarnięta kryzysem Islandia nie funkcjonuje normalnie. W każdym razie Islandczycy będą musieli wkrótce obyć się bez Big Maca i mlecznych shake'ów - przynajmniej tych oryginalnych.

Jeśli zostaną skazani - będą stanowić około 10 procent więźniów w całej Islandii. Grupa Polaków grasowała po stolicy Islandii Reykjaviku, okradając mieszkania prywatne. W ciągu ostatnich dwóch tygodni aresztowano kilkanaście osób. O tych wydarzeniach dowiedzieliśmy się dzięki informacji przekazanej nam przez naszego widza na platformę Kontakt TVN24.

Już za trzy lata Islandia może stać się nowym członkiem Unii Europejskiej. Właśnie ministrowie spraw zagranicznych "27" dali Reykjavikowi zielone światło do rozpoczęcia skomplikowanej procedury.

Islandia złożyła formalny wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej. Taką informację podał rzecznik rządu Szwecji, która przewodniczy obecnie Wspólnocie.

Zdecydowana większość islandzkiego parlamentu należy do lewicy - wynika z ostatecznych już wyników wyborów. Sojusz Socjaldemokratyczny i Partia Zielonych zostają u władzy.

Islandia tnie stopy procentowe. Bank Centralny w Reykjaviku obniżył główną stopę o 1,5 punktu procentowego - do 15,5 procent. To już druga w ciagu trzech tygodni obniżka stóp w tym kraju.

Islandia ma nowy tymczasowy rząd koalicyjny, który ma wyciągnąć kraj z kryzysu. Na czele gabinetu, do czasu przedterminowych wyborów 25 kwietnia, stanęła Johanna Sigurdardottir.

Islandia pożegnała się w poniedziałek z premierem Geirem Haarde, który podał się do dymisji w związku z kryzysem ekonomicznym. Teraz mieszkańcy wyspy czekają na nowego szefa rządu. Prawdopodobnie będzie nim socjaldemokratka Johanna Sigurdardottir. Gdyby tak się stało, zostałaby pierwszym jawnym homoseksualnym premierem na świecie.

Gorące wielotysięczne demonstracje przyniosły skutek - premier Islandii Geir Haarde, ogłosił natychmiastową dymisję swego rządu. Gabinet doprowadził do upadku ostry kryzys gospodarczy.

Islandzki minister handlu Bjorgvin Sigurdsson podał się w niedzielę do dymisji. Pokonały go kryzys i nieufność opinii publicznej. Od dłuższego czasu niemal codziennie odbywały się w Islandii demonstracje żądające dymisji całego rządu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał w środę Islandii pożyczkę w wysokości 2,1 mld dolarów na walkę ze skutkami globalnego kryzysu finansowego i stabilizację rozregulowanej gospodarki. Z kolei rząd Irlandii próbuje nakłonić międzynarodowe grupy prywatnych inwestorów, by wpompowali pieniądze w irlandzki system bankowy.

Kraje członkowskie Międzynarodowego Funduszu Walutowego osiągnęły porozumienie w sprawie pomocy dla Islandii, przeżywającej ostry kryzys finansowy i gospodarczy - poinformował w Waszyngtonie dyrektor generalny MFW Dominique Strauss-Kahn. W sobotę przed parlamentem w Reykjaviku tysiące demonstrantów żądały ustąpienia premiera, obwinianego o doprowadzenie gospodarki do bankructwa.

Prezydent zagrożonej bankructwem Islandii Olafur Ragnar Grimsson ostro skrytykował zachodnich sojuszników za brak pomocy i zapowiedział szukanie "nowych przyjaciół", wskazując na Rosję. Wszystko dlatego, że przekazanie obiecanej pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostało wstrzymane w poniedziałek.

Polska pożyczy Islandii 200 mln dolarów. Ministerstwo Finansów uważa, że Polskę stać na taki gest, bo nasze finanse mają solidne podstawy. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że na tej wyspie żyje ok. 10-tysięczna grupa naszych rodaków.

Islandzki bank centralny podniósł dziś główną stopę procentową o 6 punktów do 18 proc. Ta drastyczna podwyżka ma powstrzymać gwałtowną deprecjację islandzkiej korony, której notowania po tym, jak straciła ona wobec dolara 70 proc. swojej wartości, zostały zawieszone.