Holokaust

Holokaust

Wypłacą pieniądze rodzinom ofiar Holokaustu

Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar Holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową.

Rząd USA wzywa Polskę do zwrotu mienia żydowskiego

Administracja USA wyraziła "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę procesu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Mówił o tym na konferencji prasowej specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu. Amerykańskie władze wzywają rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

Jan Tomasz Gross w TVN24

Czy Polacy bogacili się na Holokauście? Taką tezę stawia w książce "Złote żniwa" jej autor Jan Tomasz Gross, który w poniedziałek wieczorem będzie gościem "Kropki nad i" TVN24.

Mniej "polskich obozów" w USA

Ukazujący się w Kalifornii znany dziennik "The San Francisco Chronicle" zmienił swój stylebook, czyli regulamin pisania tekstów, tak aby nie używano w nich określeń w rodzaju "polskie obozy koncentracyjne".

Polka nagrodzona za ratowanie Żydów

Franciszka Halamajowa została pośmiertnie odznaczona przez przez Anti-Defamation League (ADL). Podczas okupacji Halamajowa z narażeniem życia ukrywała w swoim gospodarstwie Żydów. Polka zmarła w 1960 roku.

Obozy zagłady przestają być ".pl"

- Nie ".pl", ale ".eu" - tak mają kończyć się adresy stron muzeów, które były w czasie wojny obozami zagłady na terenie Polski. Ministerstwo kultury chce w ten sposób odzwyczajać resztę świata od myślowych skrótów w stylu "polskie obozy koncentracyjne". Plany resortu krzyżują jednak czasem tzw. cybersquatterzy.

Muzeum Auschwitz w internecie bez ".pl"?

Końcówka ".pl" może niebawem zniknąć z adresów stron internetowych muzeum Auschwitz-Birkenau, muzeum Stutthof i muzeum na Majdanku. Z prośbą o zmianę zwrócił się do szefów tych instytucji minister kultury Bogdan Zdrojewski. Chodzi o to, jak wyjaśnia minister, aby "nie wywoływać mylnego skojarzenia" i nie prowokować do nazywania miejsc masowej zagłady "polskimi obozami".

Prezydenci, byli więźniowie i młodzież w Oświęcimiu

Prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Niemiec Christian Wulff biorą udział w uroczystościach rocznicowych wyzwolenia obozu Auschwitz. W hitlerowskim obozie zagłady podczas II wojny światowej wymordowano co najmniej 1,1 miliona ludzi.

Nie będą mówić o "polskich obozach"?

Po raz pierwszy rada mieszkańców nowojorskich dzielnic, a przy tym instytucja niepolonijna podjęła rezolucję przeciw nazywaniu hitlerowskich obozów koncentracyjnych "polskimi". O takowych pisały niedawno m.in. " New York Times" i "Wall Street Journal" wywołując ostre protesty polskiej społeczności w Nowym Jorku.

"Złote żniwa" budzą przerażenie, ale zmuszają do trwałego rozliczenia

Niezależnie od wszelkich przerysowań, przykłady podane przez Jana T. Grossa w książce "Złote żniwa" muszą budzić u nas przerażenie. Muszą skłaniać do trwałego rozliczenia się z ponurymi przykładami współpracy w mordowaniu Żydów. Choć Państwo Polskie nie kolaborowało z Trzecią Rzeszą, to byli Polacy, którzy przyłożyli rękę do zabijania i grabieży. Przyznanie tego faktu nie unieważnia polskiego wkładu w zwycięstwo nad Niemcami oraz niezwykłych przykładów, których są w całej Polsce tysiące, ratowania Żydów przez polskich współobywateli - pisze Jacek Stawiski, komentator TVN24.

Oszust czy lepszy od niejednego historyka?

Choć najnowsza książka Jana Tomasza Grossa "Złote żniwa" ukaże się dopiero w lutym, już teraz budzi wiele emocji i kontrowersji. Zwolennicy mówią, że jest lepsza od niektórych najlepszych prac historyków. Przeciwnicy krytykują autora, nazywając go hucpiarzem i intelektualnym oszustem.

"Niektórzy żyli tylko z tego"

- Niektórzy żyli tylko z tego. Byli tacy, co chodzili (tam) normalnie jak do pracy - tak o przekopywaniu miejsc pochówku ofiar nazistowskiego obozu zagłady w Treblince w poszukiwaniu złota opowiada najstarsza mieszkanka tej miejscowości. Ze świadkami trudnej i bolesnej historii, mieszkańcami nie tylko Treblinki, ale i miejscowości z nią sąsiadujących - Poniatowa i Wólki Okrąglik - rozmawiała reporterka TVN24.

Lista Schindlera na sprzedaż

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork uchylił w poniedziałek zakaz sprzedaży oryginalnej kopii Listy Schindlera wydany przez sąd niższej instancji. Kopia zostanie sprzedana za ponad 2 miliony dolarów, czyli ponad 1,5 miliona euro.

Cały holokaust w jednym miejscu

Z inicjatywy Komisji Europejskiej ruszyła we wtorek budowa wspólnej bazy danych o holokauście. Projekt zakłada połączenie rozsianych po Izraelu i Europie archiwów. W prace włączył się Żydowski Instytut Historyczny.

Za "polskie obozy" przed polski sąd

Wydawca "Die Welt" może być pozwany przed sąd w Polsce za zwrot "polski obóz koncentracyjny" - to zdanie Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Według pełnomocnika powoda, mecenasa Lecha Obary, "ta precedensowa decyzja otwiera nową drogę dochodzenia roszczeń w tych sprawach".

Milion podpisów przeciwko "polskim obozom"

Polska Polonia chce zebrać milion podpisów pod petycją z żądaniem, by zaprzestano używania w USA nieprawdziwego określenia "polskie obozy koncentracyjne". Ostatnio oliwy do ognia dolał "New York Times", który umieścił nekrolog, w którym gazeta pisze... właśnie o "polskim obozie".

"MSZ III Rzeszy uwikłane w Holokaust"

Ministerstwo spraw zagranicznych III Rzeszy miało znaczący udział w zagładzie europejskich Żydów w czasie II wojny światowej - wynika z badań komisji historyków. Informacje na ten temat zamieszczają w sobotę na swoich stronach internetowych tygodniki "Der Spiegel" oraz "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Węgry pozwane za Holokaust

Węgierscy Żydzi ocaleni z Holokaustu i ich krewni w Stanach Zjednoczonych pozywają Republikę Węgierską i węgierskie koleje państwowe. Zarzucają im współpracę z nazistami w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej. Żądają rekompensaty za doznane okrucieństwa.