Holokaust

Holokaust

Niemcy chcą upamiętnić ofiary nazizmu z Polski

Grupa niemieckich historyków, polityków i publicystów opowiedziała się za ustanowieniem w Berlinie miejsca pamięci dla ofiar nazizmu z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Upamiętnienia domagają się również środowiska polonijne oraz przedstawiciele rządu RP.

70. rocznica zagłady krakowskich Żydów

70 lat temu rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getto. 13 i 14 marca 1943 r. na jego ulicach i na placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) hitlerowcy rozstrzelali ok. 2 tys. osób. Zdolnych do pracy przewieziono do obozu w Płaszowie, a reszta trafiła do Auschwitz.

Nowe szokujące dane o miejscach niemieckich zbrodni

Od 1933 do 1945 w Europie kontrolowanej przez niemieckich nazistów istniało ponad 40 tys. miejsc zniewolenia - wynika z badań Amerykańskiego Muzeum Historii Holokaustu. W tej liczbie znajdują się nie tylko obozy śmierci, getta i obozy pracy, ale też domy publiczne, fabryki i tzw. "centra opieki". Do tej pory sądzono, że istniało ok. 7 tys. takich miejsc - pisze "New York Times".

70 lat temu powstał obóz dla Romów w Auschwitz

70 lat temu do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport z Romami. 26 lutego w Auschwitz II-Birkenau powstał tak zwany obóz cygański (Zigeunerlager). Istniał 17 miesięcy. Większość więzionych w nim osób, około 21 tys., została zgładzona lub zmarła.

Negował Holokaust. W ramach kary odwiedzi Auschwitz

1,5 roku więzienia w zawieszeniu, a w ramach kary - wizyta w obozie Auschwitz i opisanie swoich przeżyć. W piątek sąd uznał winnym negowania Holokaustu 42-letniego Węgra. W trakcie demonstracji w 2011 roku w Budapeszcie, mężczyzna rozwinął transparent z napisanym po hebrajsku tekstem: "Zagłady nie było".

Prywatne życie esesmanów z Auschwitz

Prały, gotowały, a nawet niańczyły dzieci esesmanów. Mogły obserwować obozowych oprawców w ich własnych domach, bo tam pracowały. Opowieści młodych Polek stały się podstawą publikacji wydanej właśnie przez Muzeum Auschwitz.

Włosi uczą się historii w Oświęcimiu

- Żyjemy w takim świecie, że o wielu rzeczach się zapomina. Ta podróż jest po to, żeby pamiętać - tłumaczą Włosi, którzy przyjechali na lekcję historii do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W rocznicę wyzwolenia obozu rosyjska wystawa otwarta w Auschwitz

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest najpotworniejszym ostrzeżeniem dla wszystkich przyszłych pokoleń - mówił podczas niedzielnych uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin. Minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Miedinski ocenił z kolei, że otwarta w niedzielę rosyjska wystawa narodowa "Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie" służy zachowaniu pamięci o hitlerowskim ludobójstwie dla przyszłych pokoleń.

MSZ Izraela: Europa prowadzi politykę jak przed Holokaustem

Minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman oskarżył Europę o prowadzenie polityki wrogiej wobec Żydów, tak jak "pod koniec lat 30." XX wieku. Była to reakcja na potępienie przez UE izraelskich planów rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.

Ambasador Izraela na portugalskim dywaniku

Minister spraw zagranicznych Portugalii Paulo Portas zażądał przeprosin od ambasadora Izraela Ehuda Gola za oskarżenie tego iberyjskiego kraju o współudział w Holokauście. Dyplomata został w trybie pilnym wezwany do siedziby resortu w Lizbonie.

Medal Karskiego pozostanie w MSZ. Rodzina chce inaczej

Medal Wolności dla Jana Karskiego pozostanie w depozycie Ministerstwa Spraw Zagranicznych do czasu podjęcia decyzji o jego lokalizacji - poinformował resort. O wyjaśnienie tej sprawy zwrócił się do ministra prezydent Komorowski w imieniu bratanicy kuriera.

Krematorium z Dachau na puzzlach dla dzieci od lat 8

Po ostrym proteście bawarskiej partii CSU, producent wycofał ze sprzedaży w internecie puzzle przedstawiające piec krematoryjny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau - informuje w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".