Holokaust

Holokaust

Ponad milion dokumentów o Holokauście w sieci

Instytut Yad Vashem opublikuje w sieci ponad milion dokumentów, dotyczących Holokaustu w we Wschodniej Europie (ZSRR i byłych republikach radzieckich) - podał na swoich stronach izraelski dziennik "Haaretz".

Deutsche Bahn obawia się pozwów za Holokaust

Widmo ofiar Holokaustu ponownie dopadło Deutsche Bahn, spadkobiercę nazistowskich Reichsbahn. Jak podaje "Spiegel" wielki niemiecki przewoźnik kolejowy wynajął amerykańską kancelarię adwokacką i firmę zajmującą się PR-em, które mają się przygotować do obrony przed spodziewanym zalewem pozwów o odszkodowania od osób, które przetrwały Holokaust i rodzin ofiar.

2 mln wpisów w bazie z zagrabionym mieniem

Gwałtownie rośnie wielka baza zawierająca dane o Żydach, którym w wyniku Holokaustu zagrabiono mienie. Wśród ponad dwóch milionów wpisów, znaczna część dotyczy osób mieszkających ówcześnie w Polsce. W zamierzeniu twórców projektu "SERCE" (ang. HEART), ma on pomóc rodzinom ofiar Holokaustu w odzyskaniu mienia lub kompensacji za nie.

Norwegia po raz pierwszy przeprasza za Holokaust

- Norwedzy przeprowadzali aresztowania, Norwedzy prowadzili ciężarówki, a wszystko to działo się na norweskiej ziemi - powiedział premier Jens Stoltenberg, po raz pierwszy w historii oficjalnie przepraszając za udział Norwegii w Holokauście. Pod rządami kolaboranckiego rządu Vidkuna Quislinga, w ręce niemców przekazano około 750 Żydów, z których większość zginęło w obozach koncentracyjnych.

Ocalały z getta przemawiał w Bundestagu

- Pamięć o ofiarach nazizmu ma być przestrogą, ale i zachętą do sprzeciwu wobec nienawiści, przemocy i dyskryminacji - podkreślił przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert. Niemiecki parlament uczcił w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Poruszające przemówienie wygłosił ocalały z getta warszawskiego, niemiecki krytyk literacki 91-letni Marcel Reich-Ranicki.

Historyczna emisja filmu o Holokauście

Turecka telewizja publiczna wyemitowała dokument o zagładzie Żydów, upamiętniając w ten sposób przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obraz po raz pierwszy wyświetlono w państwowej telewizji w kraju muzułmańskim.

Jeden na pięciu młodych Niemców nie wie o Auschwitz

Tragiczna historia Holokaustu coraz bardziej odchodzi do historii - wynika z sondażu opublikowanego przez tygodnik "Stern". Pokazuje on, że aż jeden na pięciu młodych Niemców nie wie, że Auschwitz to nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Tajemnice Treblinki. Pierwsze dokładne badania obozu

Naziści starali się dokładnie zatrzeć ślady po obozie zagłady w Treblince. Wszystkie zabudowania zburzono a na masowych grobach posadzono drzewa. Nikt nigdy metodycznie i naukowo nie przebadał terenu obozu. Posługiwano się jedynie wynikami niedoskonałych badań przeprowadzonych bezpośrednio po wojnie i wspomnieniami świadków. Teraz grupa naukowców z Wielkiej Brytanii jako pierwsza dokładnie przebadała teren obozu w Treblince.

Szwecja wraca do sprawy zaginionego dyplomaty

Szwecja przeprowadzi nowe dochodzenie w sprawie śmierci Raoula Wallenberga, dyplomaty, który w 1944 roku uratował na Węgrzech tysiące Żydów, a po wejściu wojsk radzieckich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Powiadomiło o tym w środę MSZ Szwecji.

"Niemcy polowali na Niemców, ponieważ byli Żydami"

9 listopada 1938 roku hitlerowcy dokonali w całych Niemczech krwawej rzezi na Żydach w III Rzeszy oraz licznych rozbojów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel na dzisiejszej konferencji prasowej w Berlinie przyznała, że "data ta jest 'dniem wstydu' dla Niemiec", gdyż "Niemcy polowali na innych Niemców, ponieważ byli Żydami." Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

"Wystarczy, żeby przedstawili tej pani problem"

Jego pradziadek zginął w Oświęcimiu, więc Adam Zych próbuje dotrzeć do świadków jego śmierci. Tyle, że jak się okazuje bezskutecznie. Kłody pod nogi rzucają mu warszawscy urzędnicy, którzy odmawiają pomocy w skontaktowaniu go z jedyną osobą, która może mu opowiedzieć o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat. O sprawie napisał portal tvnwarszawa.pl.

Z ukochaną uciekł z obozu. Dożył 90 lat

Były więzień Auschwitz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Jerzy Bielecki zmarł w czwartek w Nowym Targu - poinformowało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, którego zmarły był honorowym prezesem. Mężczyzna w 1944 roku przebrany za SS-mana razem z ukochaną - Cylą Cybulską wyjechał z obozu Auschwitz. Los rozdzielił ich jednak na 39 lat.

Oszukała Anioła Śmierci. Uniknęła komory gazowej

Pamiętniki żydowskiej uczennicy, która przechytrzyła Josefa Mengele, nazistowskiego Anioła Śmierci przeprowadzającego okrutne eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych, w przyszłym roku ukażą się drukiem - donosi "Daily Telegraph".

Izrael da milion na Auschwitz-Birkenau

Izraelski rząd przeznaczy ok. milion dolarów na projekt budowy Funduszu Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Fundusz ma uratować teren obozu przed niszczeniem.

Zarzuty i dozór za malowanie swastyk

Zarzuty propagowania treści faszystowskich i niszczenia mienia usłyszało pięciu nastolatków. Są podejrzani o to, że kilka tygodni temu w Krynkach (Podlaskie) i pobliskich Ozieranach namalowali napisy o treściach faszystowskich na kilku budynkach, m.in. garbarni, dawnej piekarni i nieużytkowanym już budynku urzędu miasta.

Oskarżony o mord na Serbach i Żydach uniewinniony

Sąd na Węgrzech uniewinnił 97-letniego Szandora Kepiro, jedną z ostatnich żyjących osób oskarżonych o zbrodnie wojenne popełnione w czasie II wojny światowej. Część zebranych na sali osób po odczytaniu wyroku biła brawo.

"W środku pozostałam tą ukrywającą się dziewczynką"

Ruth Pardess, Żydówka, którą w czasie drugiej wojny światowej ukrywała polska rodzina, przyjechała po 66 latach na stałe do naszego kraju. – Dorosłam, ale w środku pozostałam tą ukrywającą się dziewczynką. Nagle coś we mnie pękło i postanowiłam wrócić do Polski – mówi kobieta.