Holokaust

Holokaust

Brutalna napaść na rabina. "Ukryty antysemityzm" w Berlinie

Izraelski MSZ w ostrych słowach potępił brutalną napaść na rabina, do której doszło dwa dni wcześniej w stolicy Niemiec Berlinie. Podejrzani o dokonanie pobicia są czterej nastolatkowie pochodzący prawdopodobnie z krajów arabskich. Poszukuje ich niemiecka policja.

Krematorium obok Majdanka? Organizacja antyfaszystowska protestuje

Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL), największa organizacja walcząca z antysemityzmem na świecie, sprzeciwia się budowie komercyjnego krematorium w pobliżu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. - To naganny pomysł. Tu zabito setki tysięcy Żydów - podkreśla organizacja. Od kilku lat do budowy spopielarni dąży firma Styks.

Medal dla Karskiego odbierze Adam Rotfeld

Były szef polskiej dyplomacji Adam Rotfeld odbierze od prezydenta Baracka Obamy tegoroczny Prezydencki Medal Wolności dla Jana Karskiego - poinformowała dyrektor organizacji Jan Karski UC Centennial Campaign Wanda Urbańska. Taką decyzję podjął Biały Dom.

Kawał historii Holokaustu. Dla każdego

Kawał najnowszej historii - dotyczącej Holokaustu - dostępny dla każdego. Warszawski Dom Spotkań z Historią uzyskał licencję na korzystanie z ogromnych zbiorów Archiwum Spielberga, na które składa się 57 tysięcy wywiadów z ofiarami i świadkami Zagłady.

Karski z Medalem Wolności. Od prezydenta USA

Jan Karski - zasłużony kurier Polskiego Państwa Podziemnego - zostanie pośmiertnie uhonorowany Medalem Wolności przez prezydenta USA Baracka Obamę. Zamiar przyznania Medalu Karskiemu prezydent ogłosił podczas uroczystości w poniedziałek w Muzeum Holocaustu.

"On nie jest zadowolony z tego, jak skończyła się wojna"

- Czytając Guentera Grassa wydaje mi się, że on nie jest za bardzo zadowolony z tego jak skończyła się II wojna światowa - stwierdził w "Faktach po Faktach" Szewach Weiss odnosząc się do wiersza niemieckiego noblisty, w którym zarzucił on Izraelowi, że jako mocarstwo atomowe zagraża światowemu pokojowi. Były ambasador Izraela w Polsce ocenił, że ze względu na swoją przeszłość noblista powinien być bardziej "ostrożny" w osądach.

Oddali hołd w obozie śmierci

Uczestnicy Marszu Żywych oddali hołd kombatantom, którzy walczyli i wyzwalali niemieckie obozy. Podczas głównej uroczystości w byłym obozie Auschwitz-Birkenau na honorowym miejscu zasiadło ich kilkunastu, byłych amerykańskich i kanadyjskich żołnierzy.

Ponad milion dokumentów o Holokauście w sieci

Instytut Yad Vashem opublikuje w sieci ponad milion dokumentów, dotyczących Holokaustu w we Wschodniej Europie (ZSRR i byłych republikach radzieckich) - podał na swoich stronach izraelski dziennik "Haaretz".

Deutsche Bahn obawia się pozwów za Holokaust

Widmo ofiar Holokaustu ponownie dopadło Deutsche Bahn, spadkobiercę nazistowskich Reichsbahn. Jak podaje "Spiegel" wielki niemiecki przewoźnik kolejowy wynajął amerykańską kancelarię adwokacką i firmę zajmującą się PR-em, które mają się przygotować do obrony przed spodziewanym zalewem pozwów o odszkodowania od osób, które przetrwały Holokaust i rodzin ofiar.

2 mln wpisów w bazie z zagrabionym mieniem

Gwałtownie rośnie wielka baza zawierająca dane o Żydach, którym w wyniku Holokaustu zagrabiono mienie. Wśród ponad dwóch milionów wpisów, znaczna część dotyczy osób mieszkających ówcześnie w Polsce. W zamierzeniu twórców projektu "SERCE" (ang. HEART), ma on pomóc rodzinom ofiar Holokaustu w odzyskaniu mienia lub kompensacji za nie.

Norwegia po raz pierwszy przeprasza za Holokaust

- Norwedzy przeprowadzali aresztowania, Norwedzy prowadzili ciężarówki, a wszystko to działo się na norweskiej ziemi - powiedział premier Jens Stoltenberg, po raz pierwszy w historii oficjalnie przepraszając za udział Norwegii w Holokauście. Pod rządami kolaboranckiego rządu Vidkuna Quislinga, w ręce niemców przekazano około 750 Żydów, z których większość zginęło w obozach koncentracyjnych.

Ocalały z getta przemawiał w Bundestagu

- Pamięć o ofiarach nazizmu ma być przestrogą, ale i zachętą do sprzeciwu wobec nienawiści, przemocy i dyskryminacji - podkreślił przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert. Niemiecki parlament uczcił w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Poruszające przemówienie wygłosił ocalały z getta warszawskiego, niemiecki krytyk literacki 91-letni Marcel Reich-Ranicki.

Historyczna emisja filmu o Holokauście

Turecka telewizja publiczna wyemitowała dokument o zagładzie Żydów, upamiętniając w ten sposób przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obraz po raz pierwszy wyświetlono w państwowej telewizji w kraju muzułmańskim.

Jeden na pięciu młodych Niemców nie wie o Auschwitz

Tragiczna historia Holokaustu coraz bardziej odchodzi do historii - wynika z sondażu opublikowanego przez tygodnik "Stern". Pokazuje on, że aż jeden na pięciu młodych Niemców nie wie, że Auschwitz to nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Tajemnice Treblinki. Pierwsze dokładne badania obozu

Naziści starali się dokładnie zatrzeć ślady po obozie zagłady w Treblince. Wszystkie zabudowania zburzono a na masowych grobach posadzono drzewa. Nikt nigdy metodycznie i naukowo nie przebadał terenu obozu. Posługiwano się jedynie wynikami niedoskonałych badań przeprowadzonych bezpośrednio po wojnie i wspomnieniami świadków. Teraz grupa naukowców z Wielkiej Brytanii jako pierwsza dokładnie przebadała teren obozu w Treblince.

Szwecja wraca do sprawy zaginionego dyplomaty

Szwecja przeprowadzi nowe dochodzenie w sprawie śmierci Raoula Wallenberga, dyplomaty, który w 1944 roku uratował na Węgrzech tysiące Żydów, a po wejściu wojsk radzieckich zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Powiadomiło o tym w środę MSZ Szwecji.

"Niemcy polowali na Niemców, ponieważ byli Żydami"

9 listopada 1938 roku hitlerowcy dokonali w całych Niemczech krwawej rzezi na Żydach w III Rzeszy oraz licznych rozbojów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel na dzisiejszej konferencji prasowej w Berlinie przyznała, że "data ta jest 'dniem wstydu' dla Niemiec", gdyż "Niemcy polowali na innych Niemców, ponieważ byli Żydami." Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.