Holokaust

Holokaust

Oskarżony o mord na Serbach i Żydach uniewinniony

Sąd na Węgrzech uniewinnił 97-letniego Szandora Kepiro, jedną z ostatnich żyjących osób oskarżonych o zbrodnie wojenne popełnione w czasie II wojny światowej. Część zebranych na sali osób po odczytaniu wyroku biła brawo.

"W środku pozostałam tą ukrywającą się dziewczynką"

Ruth Pardess, Żydówka, którą w czasie drugiej wojny światowej ukrywała polska rodzina, przyjechała po 66 latach na stałe do naszego kraju. – Dorosłam, ale w środku pozostałam tą ukrywającą się dziewczynką. Nagle coś we mnie pękło i postanowiłam wrócić do Polski – mówi kobieta.

Historia ocalenia Włodzia

Stefan i Maria Magenheimowie zostaną symbolicznie odznaczeni w czwartek tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Para w 1943 roku przyjęła do swojego domu 5-letniego żydowskiego chłopca. Dzięki ich staraniom mały Włodziu Berg uniknął Holocaustu.

Biskup zapłaci 6,5 tys. euro za kłamstwo oświęcimskie

Biskup lefebrysta Richard Williamson musi zapłacić 6,5 tys. euro grzywny za kłamstwo oświęcimskie - orzekł w poniedziałek sąd w Ratyzbonie, rozpatrując apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. 71-letniego duchownego nie było na rozprawie.

Dwie minuty syren dla 6 milionów ofiar

Od niedzieli wieczorem do poniedziałku wieczorem w Izraelu obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście. Główna uroczystość odbyła się w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. W poniedziałek przez dwie minuty syreny będą przypominać o 6 mln zamordowanych Żydów.

Apelują o pamiątki po Holokauście

O gromadzenie wszystkich przedmiotów i pamiątek z drugiej wojny światowej, które mogą być zdeponowane w muzeum w Jerozolimie zaapelował Instytut Pamięci Yad Vashem. Ma to związek z przypadającym 1 maja Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu w Izraelu.

"Mamy do czynienia z nowym rodzajem mordercy"

Właśnie minęło pół wieku od rozpoczęcia najbardziej wyczekiwanego procesu sądowego od czasów Norymbergi. Kilkanaście miesięcy później oskarżony Adolf Eichmann, główny koordynator i wykonawca zbrodniczego planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej został w nim skazany na śmierć. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem właśnie udostępnił w internecie wielogodzinne nagranie wideo z sali sądowej.

Pokażą Zagładę oczami ofiar

Grozę łapanki, beznadzieję pochodu na Umaschlagplatz i strach przed śmiercią ma oddać galeria "Zagłada" w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ekspozycję utworzą wąskie korytarze, ciasne przestrzenie, pochyłe ściany i most z widokiem na stronę aryjską. W poniedziałek zaprezentowano projekt najbardziej przejmującej części powstającego na Muranowie muzeum.

Złapał Annę Frank, służył RFN

Oficer Gestapo, który aresztował Annę Frank, był jednym setek hitlerowskich oprawców, którzy po II wojnie światowej zostali zatrudnieni przez wywiad Zachodnich Niemiec. Byli naziści służyli nowym Niemcom przez wiele lat - pisze w swojej najnowszej książce Peter Ferdinand Koch. Niemiec rzuca tym samym więcej światła na niewygodną prawdę o wykorzystaniu "doświadczenia" byłych hitlerowców po wojnie.

Izrael: Eichmann "był punktem zwrotnym"

Proces Adolfa Eichmanna był "punktem zwrotnym, od którego Izrael i Żydzi zaczęli wymierzać sprawiedliwość swoim prześladowcom i mówić: Dość! Nigdy więcej!" - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w 50. rocznicę procesu niemieckiego zbrodniarza.

"Nie mów Niemcy, mów nazistowskie Niemcy"

Premier Izraela Ben Gurion osobiście redagował w ostatniej chwili mowę oskarżycielską prokuratora Gideona Hausnera podczas procesu Adolfa Eichmanna. "Nie mów Niemcy, mów nazistowskie Niemcy" - pouczał też prawnika. Proces zbrodniarza służył ważnym celom politycznym - wynika z archiwów ujawnionych po latach przez Izrael.

Zbrodniarz o Holokauście: Można było zrobić o wiele więcej

Ujawniono nieznane dotąd, szokujące nagrania, na których słychać jak Adolf Eichmann, nazistowski funkcjonariusz, odpowiedzialny za wysłanie milionów Żydów do obozów śmierci, chwali się tym, jak ważną rolę odegrał podczas Holokaustu i wyraża, żal, że "nie był w stanie wypełnić swojego zadania do końca".

"Moje życie zależało od 50 papierosów"

Milczał przez ponad 60 lat. Teraz brytyjski weteran Denis Avey opowiada w swojej książce, jak dwukrotnie przedostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, by na własne oczy zobaczyć horror holokaustu. - Moje życie zależało od 50 papierosów - 25, by wejść i 25, by wyjść - relacjonuje Avey. Do brytyjskich księgarń książka "The man who broke into Auschwitz" trafi 1 kwietnia.

Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski

"Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię" - te ostre słowa jednej z głównych figur w Światowym Kongresie Żydów, radcy generalnego Menachema Z. Rosensafta, to kolejny głos w polsko-żydowskim sporze o restytucją mienia ofiar Holokaustu.

Wypłacą pieniądze rodzinom ofiar Holokaustu

Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar Holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową.

Rząd USA wzywa Polskę do zwrotu mienia żydowskiego

Administracja USA wyraziła "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę procesu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Mówił o tym na konferencji prasowej specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu. Amerykańskie władze wzywają rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.

Jan Tomasz Gross w TVN24

Czy Polacy bogacili się na Holokauście? Taką tezę stawia w książce "Złote żniwa" jej autor Jan Tomasz Gross, który w poniedziałek wieczorem będzie gościem "Kropki nad i" TVN24.

Mniej "polskich obozów" w USA

Ukazujący się w Kalifornii znany dziennik "The San Francisco Chronicle" zmienił swój stylebook, czyli regulamin pisania tekstów, tak aby nie używano w nich określeń w rodzaju "polskie obozy koncentracyjne".

Polka nagrodzona za ratowanie Żydów

Franciszka Halamajowa została pośmiertnie odznaczona przez przez Anti-Defamation League (ADL). Podczas okupacji Halamajowa z narażeniem życia ukrywała w swoim gospodarstwie Żydów. Polka zmarła w 1960 roku.