Bundestag oddał hołd ofiarom nazistowskich Niemiec. W tym roku parlament przypomniał o losie ofiar eutanazji - osób uznanych przez władze III Rzeszy za niepełnowartościowe i z tego powodu zabijanych. W posiedzeniu wziął udział prezydent Joachim Gauck.
Prezydent Andrzej Duda nadał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Annie Wołowskiej, ratującej Żydów podczas II wojny światowej - podała Kancelaria Prezydenta RP.
Antyimigrancka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Badenii-Wirtembergii domagała się skreślenia funduszy przeznaczonych dla miejsca pamięci na terenie byłego obozu Gurs we Francji, do którego w czasie II wojny światowej deportowano Żydów z Badenii.
"Yolocaust" - słowo łączące akronim YOLO ("You Only Live Once" - żyjesz tylko raz) i pojęcie Holokaustu - to tytuł internetowego projektu artystycznego 28-letniego Izraelczyka mieszkającego od lat w Berlinie, Shahaka Shapiry. Projekt wywołał sporo kontrowersji w całej Europie.
Czołowy polityk niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Bjoern Hoecke określił Pomnik Holokaustu w Berlinie mianem "hańby". Zarzucił Niemcom pielęgnowanie mentalności pokonanego narodu, a Angelę Merkel porównał do przywódcy NRD, Ericha Honeckera.
Po potwierdzeniu przez Federalny Trybunał Konstytucyjny wyroku skazującego byłego strażnika z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Oskara Groeninga może dojść do kolejnych procesów przeciwko trzem byłym esesmanom - pisze "Sueddeutsche Zeitung".
Szwedzkiego dyplomatę Raoula Wallenberga, który podczas II wojny światowej uratował co najmniej 20 tys. węgierskich Żydów, uroczyście upamiętniono we wtorek w Budapeszcie w 72. rocznicę jego zniknięcia.
Sąd w Verden (Dolna Saksonia) skazał w poniedziałek 88-letnią Ursulę Haverbeck na dwa i pół roku więzienia za negowanie Holokaustu. Skazana, która notorycznie kwestionuje zagładę Żydów, natychmiast zapowiedziała apelację.
Narażali własne życie i życie swoich rodzin, by ratować Żydów w czasie II wojny światowej. Polacy, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, żyją wspomnieniami. Po wielu latach mogli się wspólnie spotkać i o tym porozmawiać.
Kiedy nazistowskie Niemcy podeptały wszelkie wartości, nie przestaliście być ludźmi. Jesteście moralnym kompasem - mówili o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uczestnicy niedzielnej gali. W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyło się pierwsze od II wojny światowej spotkanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Podczas niedzielnej uroczystości kilkanaścioro Polaków ratujących Żydów otrzymało Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Pierwsze od II wojny światowej ogólnopolskie spotkanie polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata rozpoczęło się w niedzielę w południe w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W uroczystości bierze udział około 70 Sprawiedliwych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich ratowali Żydów.
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte przeprosił "głęboko" społeczność żydowską w kraju i poza jego granicami za odniesienie do Holokaustu, na jakie sobie publicznie pozwolił w czwartek.
- Jest to jedno z najgorszych wspomnień Holokaustu – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy masowych egzekucji Żydów, dokonanych przez Niemców w kijowskim wąwozie o nazwie Babi Jar.
W Kijowie podpisano deklarację o utworzeniu Centrum Pamięci o Holokauście - Babi Jar. Nowa instytucja, która ma być połączeniem ośrodka edukacyjno-badawczego, powstanie do 2021 roku. - Holokaust nie może się powtórzyć - mówił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas uroczystości podpisania aktu założycielskiego Centrum.
Na osiem miesięcy więzienia skazał w piątek sąd w Detmold w Nadrenii Północnej-Westfalii 87-letnią prawicową ekstremistkę Ursulę Haverbeck za negowanie Holokaustu.
Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem krytykuje polski rząd. Powodem jest ustawa, która proponuje m.in. kary więzienia za stosowanie sformułowania "polskie obozy śmierci". Tak napisana - według Instytutu - jest bliska negowaniu Holokaustu. Materiał magazynu "Polska i świat".
Znany niemiecki historyk Ernst Nolte zmarł rano w wieku 93 lat – poinformował berliński dziennik "Der Tagesspiegel" w wydaniu internetowym, powołując się na rodzinę zmarłego.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski skrytykował we wtorek przeciągające się postępowanie rewizyjne przed Trybunałem Federalnym w sprawie byłego strażnika z KL Auschwitz Oskara Groeninga. Skazany rok temu na cztery lata więzienia niemiecki esesman jest nadal na wolności.
Niemiecki Centralny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu zidentyfikował i ustalił miejsce pobytu ośmiu osób z załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof koło Gdańska. O tym, czy podejrzani staną przed sądem, zdecyduje prokuratura.
Niemiecka Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu zidentyfikowała osiem wciąż żyjących osób, które miały pełnić służbę w nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof nieopodal Gdańska. Niemiecka prokuratura bada, czy może postawić im zarzuty.