Holokaust

Holokaust

"Musimy pamiętać o przesłaniu dotyczącym Holokaustu: nigdy więcej!"

W Kijowie podpisano deklarację o utworzeniu Centrum Pamięci o Holokauście - Babi Jar. Nowa instytucja, która ma być połączeniem ośrodka edukacyjno-badawczego, powstanie do 2021 roku. - Holokaust nie może się powtórzyć - mówił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas uroczystości podpisania aktu założycielskiego Centrum.

Niemcy na tropie ośmiorga nazistów ze Stutthofu

Niemiecka Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu zidentyfikowała osiem wciąż żyjących osób, które miały pełnić służbę w nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof nieopodal Gdańska. Niemiecka prokuratura bada, czy może postawić im zarzuty.

Szukają pokemonów w Muzeum Holokaustu. Nie widzą problemu

Aplikacja Pokemon Go bije rekordy popularności, jednak nie wszyscy są z jej popularności zadowoleni. Władze Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie właśnie starają się ustalić, czy możliwe jest wykluczenie terenu Muzeum z gry. - To nie tak, że my tu przychodzimy pograć - tłumaczy się jedna z użytkowniczek aplikacji.

Kara więzienia za negacjonizm

Karę od dwóch do sześciu lat więzienia za negacjonizm przewiduje uchwalona w środę przez parlament Włoch poprawka do kodeksu karnego. Głosowanie w Izbie Deputowanych zakończyło kilka lat prac nad ustawą, która wchodzi teraz w życie. Za przepisami opowiedziało się 237 deputowanych, przeciwko było 5. Od głosu wstrzymało się 102 parlamentarzystów.

Policzył litewskich "uczestników Holokaustu"

W Holokauście na Litwie uczestniczyło około 6 tys. osób - oświadczył litewski historyk Alfredas Rukszenas. Dotychczas litewskie Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu podawało liczbę 2055 osób uczestniczących w mordowaniu Żydów.

Izraelska minister: krytykowanie Izraela to nowy antysemityzm

Ajelet Szaked - konserwatywna minister sprawiedliwości w rządzie Benjamina Netanjahu - powiedziała w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku "The Washington Post", że europejscy przywódcy krytykujący politykę Izraela w istocie dopuszczają się antysemityzmu i "szerzą kłamstwa" tak jak na Starym Kontynencie czyniono to w przeszłości.

"Musieli wiedzieć. Było czuć palone ciała". 95-latek świadkiem w procesie nazistów

Niemieckie sądy nadrabiają wieloletnie zaniedbania i prowadzą procesy były zbrodniarzy nazistowskich. Obecnie toczą się dwa procesy sądowe, planowane są kolejne dwa. Świadkiem w nich jest 95-letni Leon Schwarzbaum, który przeżył Auschwitz. - To niemożliwe, aby nie wiedzieli, co się tam działo. Można było wyczuć zapach palonych ciał. To był smród nie do wytrzymania - wspomina.