Holokaust

Holokaust

Szukają pokemonów w Muzeum Holokaustu. Nie widzą problemu

Aplikacja Pokemon Go bije rekordy popularności, jednak nie wszyscy są z jej popularności zadowoleni. Władze Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie właśnie starają się ustalić, czy możliwe jest wykluczenie terenu Muzeum z gry. - To nie tak, że my tu przychodzimy pograć - tłumaczy się jedna z użytkowniczek aplikacji.

Kara więzienia za negacjonizm

Karę od dwóch do sześciu lat więzienia za negacjonizm przewiduje uchwalona w środę przez parlament Włoch poprawka do kodeksu karnego. Głosowanie w Izbie Deputowanych zakończyło kilka lat prac nad ustawą, która wchodzi teraz w życie. Za przepisami opowiedziało się 237 deputowanych, przeciwko było 5. Od głosu wstrzymało się 102 parlamentarzystów.

Policzył litewskich "uczestników Holokaustu"

W Holokauście na Litwie uczestniczyło około 6 tys. osób - oświadczył litewski historyk Alfredas Rukszenas. Dotychczas litewskie Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu podawało liczbę 2055 osób uczestniczących w mordowaniu Żydów.

Izraelska minister: krytykowanie Izraela to nowy antysemityzm

Ajelet Szaked - konserwatywna minister sprawiedliwości w rządzie Benjamina Netanjahu - powiedziała w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku "The Washington Post", że europejscy przywódcy krytykujący politykę Izraela w istocie dopuszczają się antysemityzmu i "szerzą kłamstwa" tak jak na Starym Kontynencie czyniono to w przeszłości.

"Musieli wiedzieć. Było czuć palone ciała". 95-latek świadkiem w procesie nazistów

Niemieckie sądy nadrabiają wieloletnie zaniedbania i prowadzą procesy były zbrodniarzy nazistowskich. Obecnie toczą się dwa procesy sądowe, planowane są kolejne dwa. Świadkiem w nich jest 95-letni Leon Schwarzbaum, który przeżył Auschwitz. - To niemożliwe, aby nie wiedzieli, co się tam działo. Można było wyczuć zapach palonych ciał. To był smród nie do wytrzymania - wspomina.

Były esesman ma nadciśnienie. Proces odroczony

Rozpoczęcie procesu Huberta Zafkego, byłego esesmana, sanitariusza w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, zostało ponownie odroczone z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego. Proces miał się zacząć pod koniec lutego w Neubrandenburgu.

"Polski obóz zagłady" na portalach informacyjnych

Serwisy internetowe MSN, a także International Business Times i Independent, informując o śmierci ostatniego uczestnika buntu w Treblince Samuela Willenberga, użyły sformułowania "polski obóz zagłady".

Steinmeier: Holokaust motywuje nas do pomagania uchodźcom

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył w środę, że pamięć o Holokauście, który jest "najczarniejszym rozdziałem niemieckiej historii", ukształtował obraz własny Niemców i jest dla nich motywem do pomocy ludziom szukającym w Europie schronienia.

W Norwegii określenie "polskie obozy" nie narusza zasad

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że określenie "polski obóz koncentracyjny" nie narusza zasad dziennikarskich. Skargę wniósł działający w Norwegii polonijny portal internetowy. - Nie przyjmujemy takiej interpretacji - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Radiotelegrafistka z Auschwitz przed sądem

Była radiotelegrafistka w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz została oskarżona przed sądem w Kilonii o pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób - poinformowała prokuratura kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Włoskie miasteczko uczciło Irenę Sendlerową

Miejscowość Maratea na południu Włoch uczciła w niedzielę Irenę Sendlerową, zmarłą w 2008 roku działaczkę społeczną, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Włoska miejscowość przyznała jej pośmiertnie pierwszą edycję swej nagrody.