Holokaust

Holokaust

"Włoski Schindler" był zbrodniarzem wojennym. Szokujące odkrycie naukowców

Giovanni Palatucci określany mianem "włoskiego Schindlera", męczennik Kościoła katolickiego i jeden ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata był w rzeczywistości nazistowskim kolaborantem i przyczynił się do śmierci kilkuset Żydów - dowiedli naukowcy, którzy przypadkiem trafili na dokumenty z okresu II wojny światowej w archiwach chorwackiego miasta Rijeka.

800 mln euro dla ofiar Holokaustu

W ciągu najbliższych czterech lat Niemcy wypłacą około 800 mln euro na koszty domowej opieki nad coraz starszymi osobami, które przeżyły Holokaust - poinformowała reprezentująca Żydów w negocjacjach o odszkodowania organizacja Jewish Claims Conference (JCC).

Poseł Jobbik: Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą

Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą - powiedział w czwartek poseł skrajnie prawicowej partii Jobbik Tamas Gaudi-Nagy w parlamencie Węgier. Zasugerował też, że świadectwa historyczne o Holokauście są nieprawdziwe bądź przesadzone. To kolejne kontrowersyjne wystąpienie członków tego ugrupowania na temat Holokaustu i Żydów.

Uczczą bunt Romów w Auschwitz

69 lat temu w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zbuntowali się Sinti i Romowie. Wydarzenia, do którego doszło 16 maja 1944 roku, upamiętnią przedstawiciele stowarzyszenia Romów w Polsce. Złożą kwiaty pod pomnikiem ku czci przodków.

Były strażnik z Auschwitz zatrzymany. To "nr 4" na liście poszukiwanych

Hans Lipschis, 93-letni były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, został w poniedziałek aresztowany w Niemczech - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Mężczyzna jest podejrzany o współudział w morderstwie. Zatrzymany to "nr 4" na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy na liście Centrum Szymona Wiesenthala.

Medal dla prof. Bartoszewskiego od amerykańskich Żydów

Z okazji 20. rocznicy powstania waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum) Władysław Bartoszewski zostanie uhonorowany w niedzielę nagrodą Elie Wiesela, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez to muzeum.

"Chcieliśmy wybrać rodzaj śmierci - to wszystko"

Około południa zakończyły się uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, związane z 70. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. O godz. 10.00 w Warszawie zawyły syreny i zabrzmiały dzwony w kościołach. - Nie ma takiej drugiej europejskiej stolicy jak Warszawa, gdzie wojna odcisnęłaby straszniej swoje piętno zniszczenia. Nie ma takiej drugiej stolicy jak Warszawa, która trzykrotnie walczyła z hitlerowskim okupantem - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Spór wokół pomnika na cześć Polaków ratujących Żydów

Padła propozycja, by przy powstającym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich, stanął też pomnik na cześć Polaków ratujących Żydów. To, że tacy Polacy byli i że wiele żydowskich rodzin zawdzięcza im przetrwanie, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ale środowiska żydowskie pytają, dlaczego pomnik Polaków ma być akurat tam, na terenie dawnego getta, gdzie największy dramat przeżywali jednak Żydzi.

Centrum Wiesenthala protestuje przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi

Centrum Szymona Wiesenthala zaprotestowało w liście do prezesa Polskiej Akademii Nauk Michała Kleibera przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi, jakiego magazynowi "Focus Historia Ekstra" udzielił historyk Krzysztof Jasiewicz z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Izrael wspominał Szoah. "Każda osoba ma imię"

W Izraelu, gdzie w poniedziałek obchodzono Dzień Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu, Jom HaSzoah, flagi opuszczono do połowy masztu, o godz. 10 zawyły syreny, a ruch uliczny i drogowy zamarł na dwie minuty. Publicznie odczytywano imiona zamordowanych.

Izrael w Jom HaSzoah. "Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek"

W niedzielę wieczorem w Izraelu rozpoczął się Dzień Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu - Jom HaSzoah. Dwudniowe obchody skupią się na powstaniu w getcie warszawskim, w związku z 70. rocznicą jego wybuchu, przypadającą w tym roku.

Nazistowski eksperyment rasowy na ekranie

We Francji powstał przerażający film dokumentalny o zamordowaniu przez nazistów w 1943 roku 86 Żydów. Niemcy śmiertelnie eksperymentowali w celu "zachowania materiału genetycznego" do przyszłych naukowych badań nad rasą, która miała przestać istnieć.