"Polska może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Środkowej". Dzięki łupkom

"Łupkowa rewolucja" bardzo pomaga amerykańskiej gospodarce. Na zdjęciu jeden z odwiertów w PensylwaniiMeredithw/CC-BY-SA

Dzięki "łupkowej rewolucji" amerykański rynek zalały wielkie ilości taniego gazu. Już teraz – pośrednio - zyskuje na tym Europa. Perspektywy są jeszcze bardziej zachęcające, choć przeciwników gazu łupkowego nie brakuje - od ekologów po Gazprom. Wśród krajów, które mogą wiele zyskać na łupkowym boomie jest też Polska - mówi w rozmowie z tvn24.pl ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Keith C. Smith.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w dorocznym raporcie World Energy Outlook prognozuje, że w 2013 r. największą zmianą na rynku energetycznym na świecie będzie malejąca zależność USA od importu ropy i gazu. Amerykanie chcą nawet gaz eksportować. Mogą na tym zarobić, ale też przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Amerykański senator Richard Lugar przedstawił nawet niedawno projekt ustawy umożliwiającej europejskim sojusznikom USA dostęp do rosnących amerykańskich zasobów gazu ziemnego, co zmniejszyłoby ich zależność energetyczną od Rosji.

W Polsce do 3 grudnia wykonano 33 otwory poszukiwawcze gazu z łupków, do 2021 r. planowanych jest 309 takich odwiertów – informuje Ministerstwo Środowiska, które w ostatnich latach wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w naszym kraju. Według raportu Stratfor, niezależnego ośrodka analitycznego, wynika, że Polska może stać się jednym z najważniejszych państw „średniej ligi” w tym stuleciu, jeśli potwierdzą się prognozy dużych zasobów gazu łupkowego w naszym kraju.

Geopolityczna rewolucja to jedno, drugi efekt łupkowego boomu – szybciej odczuwalny i bardziej wymierny - to ekonomiczny zysk niemal całej Europy, w tym Polski – przekonuje Keith C. Smith. W rozmowie z tvn24.pl ekspert amerykańskiego think-tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), były ambasador USA na Litwie oraz konsultant koncernów energetycznych, przedstawia szanse i zagrożenia, jakie dla Ameryki, Europy i Rosji niesie rosnący wzrost wydobycia gazu z łupków.

Zyskuje Zachód, traci Rosja

Globalny biznes gazowy przechodzi od kilku lat poważne zmiany. Te najbardziej znaczące są wynikiem „rewolucji gazu niekonwencjonalnego” w USA, która pozwoliła amerykańskim firmom zasilić rynek dużymi ilościami taniego gazu. - Zastosowanie szczelinowania hydraulicznego spowodowało, że USA - wcześniej znaczący importer LNG (skroplony gaz naturalny – red.) - stały się samowystarczalne jeśli chodzi o gaz – mówi Keith C. Smith.

Szczelinowanie hydrauliczne to najbardziej wydajna metoda wydobycia gazu łupkowego, która polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów. To powoduje pęknięcia w skałach i wypycha gaz.

Dzięki gwałtownemu wzrostowi wydobycia gazu z łupków, USA nie tylko nie muszą importować błękitnego paliwa, ale niebawem mogą zacząć je eksportować. - Większość istniejących terminali LNG będzie można przystosować do eksportu gazu lub w ogóle nie będzie trzeba z nich korzystać. Departament Energetyki USA wydał już jednej firmie zgodę na eksport LNG, osiem kolejnych złożyło wnioski o taką licencję. Eksperci spodziewają się, że co najmniej połowa tych wniosków będzie rozpatrzona pozytywnie, mimo że krajowy przemysł obawia się, iż wskutek eksportu obecna niska cena gazu w USA wzrośnie. Eksport LNG trafi do Europy – mówi Smith.

Będzie to miało duże znaczenie dla Starego Kontynentu, bo jak przypomina ekspert CSIS, „cena gazu naturalnego na rynku amerykańskim to dziś tylko ok. 25 proc. ceny europejskiej, zaś cena ropy w USA jest dziś o ponad 20 dolarów za baryłkę niższa niż na rynkach europejskich”.

- Według „The Financial Times” i szeregu innych publikacji o handlu surowcami energetycznymi, „gazowa rewolucja” w USA już teraz dla Europy oznacza oszczędności rzędu kilku miliardów euro. Wynika to przede wszystkim z tego, że drogie instalacje eksportu LNG w Zatoce Perskiej, w Trynidad i Tobago, Nigerii i na rosyjskim Dalekim Wschodzie nie będą miały wielkiego rynku zbytu w USA, na który głównie liczyły, budując terminale. Eksporterzy LNG muszą więc konkurować cenowo z gazem dostarczanym rurociągami z Rosji, Afryki Północnej i Norwegii. Ta cenowa konkurencja już daje efekt w postaci niższych cen w Europie, częściowego „odwiązania” cen gazu i ropy oraz ogólnego wzmocnienia pozycji przetargowej części europejskich importerów – mówi Smith.

Jego zdaniem, na łupkowej rewolucji w USA zyskają najbardziej kraje Europy Zachodniej. - Ten region ma więcej terminali LNG i może zyskać szybciej i więcej dzięki swojemu lepszemu dostępowi do gazu skroplonego. Kraje zachodnie już zyskują pośrednio – większe możliwości pozyskania gazu wzmacniają ich pozycję w negocjacjach z Gazpromem – tłumaczy Smith. Mniej w krótkiej czy średniej perspektywie zyskają takie kraje, jak Ukraina, kraje bałtyckie czy bałkańskie, bo są przywiązane do pochodzącego z czasów sowieckich systemu gazociągów Wschód-Zachód. Drugie ograniczenie to wysoki poziom korupcji na Ukrainie i większości Bałkanów – dodaje ekspert CSIS.

A co z Polską? - Choć ostatnio udało się Polsce umiarkowanie obniżyć w negocjacjach z Gazpromem ceny gazu rosyjskiego, dużo więcej może zyskać, szybciej rozwijając sektor wydobycia gazu łupkowego, zwiększając efektywność energetyczną i budując interkonektory (łączniki między systemami różnych krajów – red.) gazowe oraz energii elektrycznej z bogatszymi państwami europejskimi – wylicza Smith.

W jego opinii, najważniejszym krokiem dla Polski byłoby jednak przyjęcie przez Sejm nowej ustawy regulującej kwestie surowców naturalnych. - Potrzeba woli politycznej i właściwej równowagi między zachętami podatkowymi a stosowaniem metod wydobycia bezpiecznych dla środowiska – mówi Amerykanin.

Łupki jak GMO?

W Europie silne są jednak obawy przed stosowaniem szczelinowania hydraulicznego. W ciągu ostatniego roku niektóre rządy wprowadziły zakaz wydobycia gazu łupkowego taką metodą, argumentując to obawą o środowisko.

- Ta obawa w Europie przypomina strach przed żywnością genetycznie modyfikowaną. W obu przypadkach emocje biorą górę nad nauką, wspierane przez grupy interesów chcące zachowania status quo – twierdzi Keith C. Smith.

- Z tysięcy odwiertów szczelinowych w USA, nie ma nawet jednego udowodnionego naukowo przypadku skażenia wody. Przeciwnicy szczelinowania odwołują się do małych incydentów, które zdarzyły się w pierwszych dniach wiercenia, i to z powodu stosowania środków, które już dawno zarzucono. Film “Gasland” jest najlepszym przykładem takiej propagandy. Opierając się na fałszywych twierdzeniach, podsyca irracjonalny strach przed szczelinowaniem - uważa Smith. Twierdzi też, że dziś "hydrauliczne szczelinowanie w USA stało się dużo bardziej transparentne, ilość używanej w nim wody gwałtownie spada, a wtórne uwalnianie metanu jest minimalizowane".

Zdaniem rozmówcy tvn24.pl, zakaz szczelinowania nie pomoże europejskiej gospodarce. - Przyniesie w efekcie zwiększanie różnicy w cenach gazu i ropy między Europą a takimi krajami jak USA. To zaś uderzy w konkurencyjność europejskiego przemysłu, zwłaszcza w produkcji stali, chemikaliów, nawozów sztucznych. Ceny żywności w Europie także pozostaną wśród najwyższych na świecie jako rezultat m.in. kosztów energetycznych (i polityki) - mówi Smith.

Wysuwa także argument ekologiczny mający przemawiać za wydobyciem gazu łupkowego: - Szybkie zastępowanie węgla przez gaz w amerykańskich elektrowniach redukuje emisję dwutlenku węgla, podczas gdy np. większe zużycie węgla w Niemczech zwiększa poziom emisji CO2, siarki i rtęci. Zaś szersze stosowanie energii odnawialnej w Niemczech jest subsydiowane z kieszeni niemieckiego konsumenta.

Kto i dlaczego najbardziej sprzeciwia się wydobyciu gazu łupkowego? Smith wylicza: - Producenci węgla czy sektor atomowy obawiają się, że elektrownie oparte na ich produkcji będą zamykane lub dostosowywane do zużywania gazu naturalnego. Z kolei wielu ekologów boi się, że tańszy gaz łupkowy zahamuje rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych (wiatr, słońce, biomasa).

Oblężona twierdza Gazprom

Jednym z głównych przeciwników gazu łupkowego jest Gazprom. Rosyjski lobbing jest bardzo aktywny, zauważa Smith: - Kilka europejskich firm konsultingowych z biurami w Brukseli, Berlinie, Paryżu i Wiedniu reprezentuje interesy Gazpromu. Wobec braku lub minimalnej obecności przepisów wymagających od takich firm przedstawiania odpowiednim organom informacji o prowadzonej działalności (np. choćby listy klientów, co jest praktyką w lobbingu w USA) trudno udowodnić, czy te firmy były angażowane w PR-owskie działania skierowane także przeciwko gazowi łupkowemu.

Jako klasyczny przykład antyłupkowych działań strony rosyjskiej, Smith podaje Overgas, kontrolowaną przez Gazprom bułgarską spółkę. - Współpracując z prorosyjską Bułgarską Partią Socjalistyczną, Overgas otwarcie dążyła do zablokowania prac odwiertowych prowadzonych przez Chevron (skutecznie, bo rząd Bułgarii wprowadził zakaz odwiertów – red.) - mówi tvn24.pl amerykański ekspert.

W takich działaniach Rosjan nie ma nic dziwnego, uważa Smith, bo „rosyjska polityka energetyczna jest oparta na rozszerzaniu lub w najgorszym razie utrzymywaniu bliskiej monopolowi pozycji na rynkach w Europie”.

- W ramach tej polityki mamy budowę bardzo kosztownego Gazociągu Północnego, a Gazprom właśnie zaczyna budować jeszcze droższy gazociąg South Stream. Za ułamek kosztów Gazociągu Północnego można było zwiększyć eksport gazu poprzez większe wykorzystanie istniejącego gazociągu jamalskiego biegnącego przez Białoruś i Polskę. A tak niemieccy i inni europejscy konsumenci zapłacą wyższą cenę z powodu kosztów inwestycyjnych Nord Stream. Z kolei South Stream wyraźnie nigdy nie przyniesie zysku; ma zablokować budowę wspieranego przez UE południowego korytarza energetycznego, którym gaz do Europy docierałby z regionu kaspijskiego omijając terytorium Rosji i poza kontrolą Gazpromu. South Stream jest też częścią planu Kremla wywierania ekonomicznej i politycznej presji na Ukrainę poprzez zmniejszanie roli tego kraju w tranzycie rosyjskiego i centralnoazjatyckiego gazu do Europy. Projekt South Stream zwiększy też rosyjskie wpływy polityczne i ekonomiczne na Bałkanach – przekonuje rozmówca tvn24.pl.

Jak dodaje, „Kreml postrzega bowiem eksport surowców energetycznych jako formę politycznego wpływu i często będzie sprzedawać gaz i ropę nawet ze stratą, jeśli to zwiększy jego zdolność do wpływania na politykę wewnętrzną i zewnętrzną krajów, które polegają na eksporcie rosyjskim”.

Polska „gorączka łupkowa”

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo politycznych deklaracji i publikacji prasowych o perspektywach rozwoju rynku gazowego w Polsce dzięki łupkom. Ale teraz jest coraz więcej wątpliwości co do faktycznych rozmiarów polskich zasobów.

- Jednakże jestem ostrożnym optymistą co do tego, że Polska stanie się znaczącym producentem surowców pozyskiwanych z łupków i że poprawią one zdolność kraju do zwiększenia jego bezpieczeństwa energetycznego – uważa Smith. Ale jego zdaniem, „bardziej zależy to od polityki aniżeli geologii czy technologii. Polityczne decyzje mogą albo opóźnić albo przyspieszyć prace nad wydobyciem gazu. Rządowa polityka odnośnie wydobycia gazu i jego opodatkowania, odnośnie obowiązku uczestnictwa we wszystkich projektach polskich firm państwowych oraz rządowe wsparcie dla gazociągów i innych projektów infrastrukturalnych będą kluczowe dla określenia skali i czasu rozwoju energetyki w Polsce. Rząd musi szybko znaleźć równowagę pomiędzy utrzymaniem wystarczającej zachęty dla firm międzynarodowych, tak, aby kontynuowały poszukiwania, ochroną środowiska oraz możliwością wzrostu zatrudnienia w sektorze energetycznym. Dalsza zwłoka w tej sprawie nie jest wyjściem”.

Zdaniem rozmówcy tvn24.pl, „Polska może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Środkowej, nawet jeśli nie stanie się wielkim eksporterem gazu”. - Już poprzez samo zmniejszenie importu, Polska mogłaby wzmocnić pozycję przetargową krajów sąsiednich w negocjacjach ceny i dostępności importowanego gazu. Zaś jeśli w ciągu 10-15 lat Polska stanie się znaczącym eksporterem gazu, ogromnie poprawi to bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, ale też przyspieszy zmniejszanie dystansu w rozwoju ekonomicznym, jaki dzieli Polskę od bogatszych członków UE – mówi ekspert CSIS.

Smith uczestniczył w niedawnym Forum Energetycznym w Sopocie, które – jak mówi - „było bardzo pożyteczne i pokazało, że na wszystkich poziomach władze w Polsce mają swój udział w formułowaniu jak najlepszej polityki odnośnie podatków, ochrony środowiska i innych kwestii ważnych dla problemu gazu łupkowego”.

Ekspert CSIS nie zgadza się z poglądem „niektórych uczestników Forum, którzy chcą odłożyć podjęcie kluczowych decyzji, dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie środowiskowe i finansowe problemy”. - Pewne kręgi w Europie przeciwne szczelinowaniu hydraulicznemu ciągle wzywają do dalszych badań i chcą kolejnych raportów UE i jej państw członkowskich w nadziei wprowadzenia zakazu tej metody wydobycia gazu w całej Unii – przypomina Smith. Tymczasem jego zdaniem, w sprawie łupków, „ciągłe odkładanie decyzji może być dla Polski ekonomicznie kosztowne”.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Meredithw/CC-BY-SA

Pozostałe wiadomości

Od 1. kwietnia przestanie obowiązywać zerowy VAT na żywność, co oznacza powrót do wcześniejszej 5-procentowej stawki. To oznacza podwyżki cen w sklepach, jednak kilka sieci poinformowało, że zamierza utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie.

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Źródło:
BBC, Reuters

NCBR zaczyna działać zgodnie z prawem. Musimy naprawić wiele nieprawidłowości - przekazał dla biznesowej redakcji tvn24.pl wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. W ten sposób skomentował sytuację firm, które muszą zwrócić dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - My zastaliśmy tę sytuację po poprzednikach. Po wnikliwej analizie dostaliśmy rekomendacje od prawników, by te umowy wypowiedzieć. Chodzi o zasadę - zaznaczył.

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie i do której godziny zrobimy zakupy w święta wielkanocne? Jeśli jeszcze nie zdążyliśmy ze wszystkimi sprawunkami, to mamy nieco czasu. Oto godziny otwarcia sklepów w najbliższy weekend.

Godziny otwarcia sieci handlowych na Wielkanoc

Godziny otwarcia sieci handlowych na Wielkanoc

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 10 byłym pracownikom Idea Bank SA. Zarzuca im przestępstwa związane z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack SA – poinformował rzecznik tej prokuratury prokurator Mirosław Jerzy Iwanicki.

Afera GetBack. Prokuratura kieruje akty oskarżenia w wątku wielkopolskim

Afera GetBack. Prokuratura kieruje akty oskarżenia w wątku wielkopolskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie ma siły, która mogłaby podważyć naszą współpracę. Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa, posunęliśmy się krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyresortowych. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że "Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia".

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl

W Norwegii media donoszą w czwartek o braku jajek w sklepach. Niedobory mają być spowodowane zmniejszeniem produkcji w Europie na skutek chorób drobiu oraz zwiększeniem norweskiego eksportu, który stał się opłacalny wraz ze spadkiem wartości korony.

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Źródło:
PAP

Zespół CERT Polska w 2023 roku wpisał na listę ostrzeżeń ponad 32 tysiące adresów stron przygotowanych przez oszustów. Ich liczba wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu do roku wcześniej. - Przestępcy bezwzględnie wykorzystują podatność ofiar na socjotechnikę - ocenił Sebastian Kondraszuk, dyrektor CERT Polska.

"Liczba oszustw alarmująco rośnie". Tysiące stron na liście ostrzeżeń

"Liczba oszustw alarmująco rośnie". Tysiące stron na liście ostrzeżeń

Źródło:
tvn24.pl

Kakao jest rekordowo drogie. "Kiedy na większości rynków niewiele się dzieje w okresie przedświątecznym, rynek kakao jest rozgrzany do czerwoności" - napisał w komentarzu Łukasz Zembik, ekspert domu maklerskiego TMS Brokers. Zdaniem analityków może to oznaczać podwyżki cen słodyczy. Wśród przyczyn są susze, upały i gwałtowne burze w Afryce Zachodniej, gdzie wytwarza się najwięcej ziaren.

Cena ostro w górę, fatalna wiadomość dla klientów. "Najgorsze wciąż przed nami"

Cena ostro w górę, fatalna wiadomość dla klientów. "Najgorsze wciąż przed nami"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że Europa powinna przedstawić gospodarkę na tryb bezpośredniego zagrożenia wojną - stwierdził w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON. Wcześniej w podobny sposób wypowiadał się francuski minister obrony.

Gospodarka na "torach wojennych". Wicepremier komentuje

Gospodarka na "torach wojennych". Wicepremier komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu mamy poznać szczegóły rządowej propozycji wsparcia rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych - podała "Rzeczpospolita". Wcześniej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała przekazanie projektu do konsultacji w drugiej połowie marca.

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że amerykański Kongres zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: rakiet dalekiego zasięgu powietrze-ziemia JASSM-ER, rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM oraz krótkiego zasięgu AIM-9X.

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) pracuje nad centralną bazą danych o rynku mieszkań, która zawierać będzie między innymi realne, transakcyjne ceny nieruchomości. Projekt ma być uruchamiany etapami.

To może być rewolucja na rynku nieruchomości. "Pomysł powrócił"

To może być rewolucja na rynku nieruchomości. "Pomysł powrócił"

Źródło:
PAP

Wielkanoc już niedługo. W związku z tym warto z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować zakupy przed świętami. Oto szczegóły dotyczące otwarcia sklepów w najbliższych dniach.

Zmiany w dużych sieciach handlowych

Zmiany w dużych sieciach handlowych

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PZU zdecydowała, że Artur Olech będzie nowym prezesem spółki. Warunkiem jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do czasu uzyskania zgody KNF Olech ma być p.o. prezesa.

To ma być nowy prezes polskiego giganta. Jest decyzja

To ma być nowy prezes polskiego giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Skład zarządu Narodowego Banku Polskiego mówi jednoznacznie, z czym mamy do czynienia. Z absolutnie upolitycznionym bankiem centralnym - ocenił w TVN24 BiS Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge, odnosząc się do wniosku o Trybunał Stanu dla szefa NBP Adama Glapińskiego. Zdaniem Rafała Hirscha z serwisu Forsal zaangażowanie polityczne obecnego prezesa banku centralnego "było ewidentne". - Natomiast trzeba pamiętać o tym, że świat patrzy, rynek finansowy patrzy - stwierdził.

"To był ewenement na skalę światową"

"To był ewenement na skalę światową"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski został odwołany przez premiera - poinformował w środę wieczorem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. - Najkrócej można powiedzieć o braku zaufania - przekazał.

"Brak zaufania". Premier Donald Tusk odwołał prezesa rządowej agencji

"Brak zaufania". Premier Donald Tusk odwołał prezesa rządowej agencji

Źródło:
PAP

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 roku wyniesie 2,8 procent, a więc będzie niższy niż wynikało z wcześniejszych prognoz – poinformowało S&P Global. Powodem obniżki prognozy jest słaby wzrost w Europie Zachodniej - wyjaśniono.

Amerykański gigant zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Amerykański gigant zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zleciło podległym urzędom wstrzymanie wysyłki tak zwanych listów behawioralnych do podatników - poinformował Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Takiego listu od fiskusa mogły się wcześniej spodziewać osoby, co do których skarbówka miała wątpliwości, czy w pełni realizują obowiązki podatkowe.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie "listów behawioralnych" od fiskusa. Jest decyzja

Nieoczekiwany zwrot w sprawie "listów behawioralnych" od fiskusa. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Baltimore znajduje się w pierwszej dziesiątce największych portów w USA. Obsługuje import i eksport największej liczby samochodów samochodów i ciężarówek. Ponadto znajduje się tam duży terminal wycieczkowy. Ograniczenie działalności portu w Baltimore z powodu zawalenia się mostu Key Bridge może zaszkodzić gospodarce.

Zawalony most, zablokowany port. Po katastrofie transport towarów wartych miliardy dolarów zablokowany

Zawalony most, zablokowany port. Po katastrofie transport towarów wartych miliardy dolarów zablokowany

Źródło:
CNN

Rada do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych nie będzie uznawać dyplomów MBA uzyskanych w Collegium Humanum w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych. Komunikat w tej sprawie opublikowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

Dyplomy z Collegium Humanum. Rządowa rada oceniła ich wiarygodność

Dyplomy z Collegium Humanum. Rządowa rada oceniła ich wiarygodność

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedający nadal podbijają poziom cen mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży. W lutym 2024 roku w porównaniu do stycznia wzrosty pojawiły się w 13 z 17 badanych miast - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. W porównaniu do poziomu przed rokiem zdecydowanie wyróżnia się Kraków.

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Liczymy, że bezduszna urzędnicza machina weźmie pod uwagę specyfikę prowadzenia biznesu, niewspółmierne karanie, nawet szykanowanie przedsiębiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jacek Złotkiewicz, założyciel firmy Pronos. Jego spółka jest na liście przedsiębiorstw, które muszą zwrócić dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ich przypadku to trzy miliony złotych, a powodem było 667 złotych zaległości wobec ZUS. Podobnych sytuacji jest więcej.

Spóźnili się z zapłatą kilkuset złotych do ZUS, mają oddać trzy miliony. "Absurd"

Spóźnili się z zapłatą kilkuset złotych do ZUS, mają oddać trzy miliony. "Absurd"

Źródło:
tvn24.pl

Continental Automotive, niemiecki producent części samochodowych, zdecydował o połączeniu działalności biznesowej w regionie Ren-Men w zachodnich Niemczech. Zakłady w Schwalbach i Wetzlar mają zostać zamknięte do końca 2025 roku. Zmiany spowodują likwidację około 1200 miejsc pracy.

Czołowy producent z branży motoryzacyjnej zapowiada wielkie cięcie

Czołowy producent z branży motoryzacyjnej zapowiada wielkie cięcie

Źródło:
tvn24.pl

Zapraszamy na protest wszystkich pracowników handlu w dniach 28 i 29 marca 2024 roku. Protestujemy na DK74 - w sąsiedztwie magazynu centralnego Kauflandu i A1 - napisali związkowcy z OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie w mediach społecznościowych.

Pracownicy sieci Kaufland zapowiadają protest i blokadę drogi krajowej

Pracownicy sieci Kaufland zapowiadają protest i blokadę drogi krajowej

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na spółkę Amazon w wysokości 31,85 miliona złotych za wprowadzanie konsumentów w błąd - podał UOKiK w komunikacie. Wyjaśnił, że nieprawdziwe informacje o dostępności produktów i terminach dostaw to kwestionowane praktyki, zaliczane do tak zwanych dark patterns. Amazon zapowiedział odwołanie się od decyzji.

UOKiK nakłada prawie 32 miliony złotych kary na Amazona

UOKiK nakłada prawie 32 miliony złotych kary na Amazona

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 2.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 3.00. Oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej.

Pośpimy o godzinę krócej. Zmiana czasu coraz bliżej

Pośpimy o godzinę krócej. Zmiana czasu coraz bliżej

Źródło:
PAP