Francja - UE

Francja - UE

Sarkozy zyskuje, Hollande traci. Wybory lokalne we Francji

We Francji odbyła się druga tura wyborów samorządowych, podczas których wybierano władze 101 departamentów. Sondaże exit poll wskazują na dobry wynik konserwatywnej partii UMP byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i jej sojuszników. Stan posiadania poprawił też zapewne skrajnie prawicowy Front Narodowy, na którego czele stoi Marine Le Pen. Partia ta może zdobyć większość w radach dwóch departamentów. Przed wyborami nie miała jej nigdzie.

Francja tnie prognozy wzrostu. Gorzej w tym i w przyszłym roku

Francja obniżyła swoje prognozy wzrostu zarówno na 2014 jak i 2015 rok i podała, że deficyt finansów publicznych minie się w tym roku z celem budżetowym. Francuski minister finansów wzywa swoich europejskich kolegów i banki centralne Europy do zrobienia kroku w kierunku zwiększenia słabnącego wzrostu i zwalczenia groźby deflacji.

Lepsza koniunktura w Niemczech, gorsze nastroje we Francji

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 52,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach. Indeks PMI w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w czerwcu 47,8 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Schaeuble o partii Le Pen: faszystowska, ekstremistyczna

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nazwał faszystowskim i ekstremistycznym francuski Front Narodowy, który głosząc hasła antyunijne i antyimigranckie wygrał we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając niemal 25 proc. głosów.

"Szok i trzęsienie ziemi". Le Pen zmobilizowała zwolenników

Zwycięstwo skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) w eurowyborach to trzęsienie ziemi na scenie politycznej we Francji - pisze w poniedziałek "Le Figaro", wskazując na "historyczną klęskę" socjalistów na czele z prezydentem Francois Hollande'em.

Skrajna prawica wygrała we Francji. Wielka porażka socjalistów

Skrajnie prawicowy, ksenofobiczny i nacjonalistyczny Front Narodowy zwyciężył w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji. Partia pod wodzą Marine Le Pen zdobyła 25 proc. głosów - wynika z sondażowych wyników głosowania. Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa, opozycyjna Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a na trzecim rządząca Partia Socjalistyczna.

Hollande ramię w ramię z Obamą. Przekonują o "modelowym partnerstwie"

- Przez ponad dwa stulecia narody USA i Francji stawały ramię w ramię w obronie wolności. Teraz odpowiadamy nie tylko przed sobą, ale przed światem, który jest bezpieczniejszy dzięki temu, że nasz trwały sojusz się odnawia - tak przekonują we francuskim "Le Monde" i amerykańskim "Washington Post" prezydenci - Barack Obama i Francois Hollande.

Hollande ogłasza "pakt" dla Francji. "Musimy iść szybciej i dalej"

Zwiększenie zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń podatkowych dla firm, dialog z partnerami społecznymi - oto główne założenia nowego "paktu odpowiedzialności" dla Francji, który zaprezentował prezydent Francois Hollande. Będzie on działał od przyszłego roku. Rozmowy z przedsiębiorcami na temat jej kształtu mają rozpocząć się 21 stycznia.

Hollande uspokaja rynki: Cypr jest rozwiązaniem wyjątkowym

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

Europosłowie o Cameronie. "Niech powiedzą, czy chcą być w UE, czy poza nią"

Dobrze, że w Wielkiej Brytanii zaczyna się debata o jej przyszłości w UE - oceniła europosłanka PO Danuta Huebner, komentując przemówienie premiera Davida Camerona. - To też gest protestu wobec coraz silniejszej dominacji Niemiec w UE. Myślę, że z postawy Londynu wynikną dobre rzeczy dla Wspólnoty - stwierdził natomiast Janusz Wojciechowski z PiS.

"Jeśli Wielka Brytania chce wyjść z UE, rozwiniemy dla was czerwony dywan"

Wielka Brytania nie może traktować UE jak menu, z którego wybiera tylko to, co jej odpowiada - powiedział szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. W podobnym tonie wypowiada się Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec. Wystąpienie Davida Camerona, w którym ten zapowiedział referendum ws. pozostania W. Brytanii w UE, skrytykował już także Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.