Francja - UE

Francja - UE

O przyszłości Unii Europejskiej ze strony Francji będzie najpewniej decydować następca prezydenta Francois Hollande'a - konserwatysta. Nicolasowi Sarkozy'emu i jego rywalom chodzi o mniejszą, słabszą i bardziej narodową Unię - pisze w piątek portal Politico.

Europa nie ma czasu na dyplomatyczną ostrożność, po referendum w sprawie Brexitu musi "przeciąć ten wrzód" i opracować nową wizję samej siebie - ocenił premier Francji Manuel Valls. Nieśmiałe działania tylko zachęcą eurosceptycznych populistów - ostrzegł.

- Europa powinna być "wymyślona na nowo", a plan prowadzący do tego mógłby być w przyszłości przedmiotem ogólnoeuropejskiego referendum - oświadczył w poniedziałek uchodzący za jednego z głównych kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta Francji Alain Juppe.

Dwoje na każdych troje Francuzów wyraża pragnienie, aby ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Taki jest rezultat sondażu, którego wyniki ogłosił w piątek tygodnik "Paris Match".

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie reformy UE nie powinno powstrzymywać dalszej integracji strefy euro. Zapowiedział też nasilenie bombardowań tzw. Państwa Islamskiego.

Ministrowie spraw wewnętrznych i transportu ośmiu krajów UE oraz Szwajcarii wezwali w sobotę w Paryżu do zwiększenia środków bezpieczeństwa na kolei, głównie na połączeniach międzynarodowych. Zaapelowali do Komisji Europejskiej, by ta wprowadziła zmiany w kodeksie granicznym Schengen.

We Francji odbyła się druga tura wyborów samorządowych, podczas których wybierano władze 101 departamentów. Sondaże exit poll wskazują na dobry wynik konserwatywnej partii UMP byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i jej sojuszników. Stan posiadania poprawił też zapewne skrajnie prawicowy Front Narodowy, na którego czele stoi Marine Le Pen. Partia ta może zdobyć większość w radach dwóch departamentów. Przed wyborami nie miała jej nigdzie.