Francja - UE

Francja - UE

23,6 tysięcy osób - według danych rządowych - uczestniczyło w sobotę w całej Francji w kolejnych, 24. demonstracjach ruchu "żółtych kamizelek". W Paryżu demonstrantów było 2600 - poinformował francuski resort spraw wewnętrznych. Do zamieszek doszło przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

Większość państw Unii Europejskiej opowiada się za tym, by zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudnia tego roku lub 1 marca przyszłego roku - poinformowała w środę nad ranem niemiecka agencja dpa, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne w Brukseli.

W artykule przeznaczonym do publikacji w dziennikach 28 krajów Unii Europejskiej prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawia plan "europejskiego renesansu". Chce zwołania konferencji do przedyskutowania politycznych zmian w Europie i rewizji traktatów - pisze agencja Reutera.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę, że razem z przywódcą Włoch Sergio Mattarellą będzie uczestniczył 2 maja w Paryżu w obchodach 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Macron zapowiedział to w rozmowie z włoską telewizją RAI.

Francuska minister do spraw europejskich, Nathalie Loiseau zaapelowała w niedzielę na antenie stacji radiowej RTL o utworzenie ponadnarodowej, unijnej inspekcji sanitarnej, która kontrolowałaby jakość produktów żywnościowych będących w obrocie w Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w Akwizgranie nowy traktat o współpracy między dwoma państwami. Zapowiada on pogłębienie kooperacji w polityce zagranicznej, obrony, bezpieczeństwa i rozwoju, a zarazem wzmocnienie zdolności Europy do samodzielnego działania.

Komisja Spraw Europejskich francuskiego Zgromadzenia Narodowego zaprezentowała raport w sprawie szanowania zasad państwa prawa w Unii Europejskiej, podając przykłady Rumunii, Polski i Węgier. Nad raportem pracowała dwójka francuskich deputowanych partii Republika Naprzód i Ruchu Demokratycznego. - Pomyśleliśmy, że trzeba się temu przyjrzeć i dokładnie zbadać te kwestie - mówią autorzy raportu.

Centrowa partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen idą łeb w łeb przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi - wynika z najnowszego sondażu.

Przed rozmowami w Marsylii prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewnili o bliskiej współpracy między obu państwami. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że UE musi wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności.