Francja - UE

Francja - UE

Francuska minister do spraw europejskich zapewnia, że rząd w Paryżu jest bardzo przywiązany do obecności Polski w Unii Europejskiej i nie chce opuszczenia przez Polskę Wspólnoty. Nathalie Loiseau przyjeżdża do Warszawy po spięciach na linii Polska-Francja m.in. o kontrakt na śmigłowce Caracal, kwestię pracowników delegowanych, a także krytykę francuskiego prezydenta wobec działań Prawa i Sprawiedliwości w polskim sądownictwie. Minister była pytana o te kwestie w wywiadzie z korespondentką TVN24 BiS, Anną Kowalską. Cały wywiad można w programie "Fakty z Zagranicy" o godzinie 19:55 w TVN24 BiS.

Francja i Niemcy są znów gotowe, by napędzać integrację w Europie - pisze brytyjski dziennik "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym, choć zaznacza, że modele integracji, za którymi opowiadają się te dwa kraje, są różne.

Uskrzydla mnie myśl, by powrócić do korzeni: Europa powstała w ramach obietnicy pokoju, postępu i dobrobytu - powiedział Emmanuel Macron. Prezydent Francji udzielił wywiadu z okazji przypadającego 14 lipca święta narodowego największemu francuskiemu dziennikowi "Ouest France" oraz gazetom niemieckim.

Faworytem niedzielnych wyborów parlamentarnych we Francji jest partia prezydenta Macrona. - Mam nadzieję, że uda mu się stworzyć większość parlamentarną i przekonać francuskie związki zawodowe do reform - ocenił Radosław Sikorski, gość sobotniego programu "Horyzont".

Komentując zbliżającą się wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina we Francji, rzecznik rządu w Paryżu Christophe Castaner ocenił w piątek, że prowadzenie dialogu nie oznacza jeszcze zgody. - Prezydent Emmanuel Macron będzie twardo bronił francuskich interesów - podkreślił.

29 maja prezydent Francji Emmanuel Macron będzie gościć w pałacu w Wersalu Władimira Putina - podał w komunikacie Pałac Elizejski. Doniesienia w tej sprawie potwierdził także Kreml. Wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant" ujawnił, że 29 maja dojdzie do nieplanowanej wizyty w Paryżu prezydenta Rosji, który wybiera się do stolicy Francji na otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej carowi Piotrowi I.