Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w Paryżu poparł proeuropejski kurs prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Po południu obaj prezydenci otworzyli w Alzacji pierwsze francusko-niemieckie muzeum I wojny światowej.
Wszystkie kluczowe stanowiska w Unii Europejskiej muszą do 2019 roku zostać obsadzone na nowo. Niemcy i Francja ściśle ze sobą współpracują, by ulokować w newralgicznych punktach Unii swoich kandydatów - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Prezydent Francji Emmanuel Macron w liście do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska poinformował, że uzna unijną flagę i hymn za oficjalne symbole Unii Europejskiej. Taką deklarację podpisało do tej pory 16 państw. Nie ma wśród nich między innymi Polski.
Francuska minister do spraw europejskich zapewnia, że rząd w Paryżu jest bardzo przywiązany do obecności Polski w Unii Europejskiej i nie chce opuszczenia przez Polskę Wspólnoty. Nathalie Loiseau przyjeżdża do Warszawy po spięciach na linii Polska-Francja m.in. o kontrakt na śmigłowce Caracal, kwestię pracowników delegowanych, a także krytykę francuskiego prezydenta wobec działań Prawa i Sprawiedliwości w polskim sądownictwie. Minister była pytana o te kwestie w wywiadzie z korespondentką TVN24 BiS, Anną Kowalską. Cały wywiad można w programie "Fakty z Zagranicy" o godzinie 19:55 w TVN24 BiS.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zapewnił w Paryżu, że przyszły niemiecki rząd będzie prowadził proeuropejską politykę. Wyjaśnił stronie francuskiej, że na powstanie nowego rządu Angeli Merkel "potrzeba trochę czasu".
Francuski prezydent przedstawił we wtorek na paryskiej Sorbonie swoją wizję Europy i to, jak według niego powinna wyglądać w następnej dekadzie Unia Europejska. Zwrócił uwagę, że najważniejsze jest bezpieczeństwo kontynentu.
Turcja pozostaje istotnym partnerem Unii Europejskiej i relacje z nią powinny zostać utrzymane, nawet jeśli kraj ten ostatnio obrał niepokojący kurs - ocenił w wywiadzie dla czwartkowego wydania greckiego dziennika "Kathimerini" prezydent Francji Emmanuel Macron.
Francja i Niemcy są znów gotowe, by napędzać integrację w Europie - pisze brytyjski dziennik "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym, choć zaznacza, że modele integracji, za którymi opowiadają się te dwa kraje, są różne.
We wtorkowym expose poświęconym francuskiej polityce zagranicznej prezydent Emmanuel Macron był najbardziej zdecydowany w sprawie Europy – oceniają komentatorzy, dla których jego propozycja "Europy wielu formatów" oznacza Unię wielu prędkości.
Unia Europejska potrzebuje dyskusji o przyszłości wykraczającej poza kwestię brexitu - podkreślił we wtorek ł Emmanuel Macron. Francuski prezydent powtórzył także swoje przekonanie co do konieczności wzmocnienia unii monetarnej i gospodarczej przynajmniej części państw europejskich.
Weta prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym były jednym z tematów jego środowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Uskrzydla mnie myśl, by powrócić do korzeni: Europa powstała w ramach obietnicy pokoju, postępu i dobrobytu - powiedział Emmanuel Macron. Prezydent Francji udzielił wywiadu z okazji przypadającego 14 lipca święta narodowego największemu francuskiemu dziennikowi "Ouest France" oraz gazetom niemieckim.
Rozmowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem była dobra, ale różnimy się w wielu kwestiach - stwierdziła premier Beata Szydło na konferencji prasowej podsumowującej dwudniowy szczyt w Brukseli. Dodała, że obie strony chcą "poszukiwać konsensusu".
Potrzebny jest bardziej intensywny dialog, także między Francją a Europą Środkową - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji.
Faworytem niedzielnych wyborów parlamentarnych we Francji jest partia prezydenta Macrona. - Mam nadzieję, że uda mu się stworzyć większość parlamentarną i przekonać francuskie związki zawodowe do reform - ocenił Radosław Sikorski, gość sobotniego programu "Horyzont".
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w sobotę, że w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem będzie "wymagający" w sprawie konfliktu na Ukrainie.
Komentując zbliżającą się wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina we Francji, rzecznik rządu w Paryżu Christophe Castaner ocenił w piątek, że prowadzenie dialogu nie oznacza jeszcze zgody. - Prezydent Emmanuel Macron będzie twardo bronił francuskich interesów - podkreślił.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire zapowiedzieli w poniedziałek wzmocnienie strefy euro. W tym celu powstanie wspólna grupa robocza, która opracuje konkretne propozycje na posiedzenie obu rządów w lipcu.
29 maja prezydent Francji Emmanuel Macron będzie gościć w pałacu w Wersalu Władimira Putina - podał w komunikacie Pałac Elizejski. Doniesienia w tej sprawie potwierdził także Kreml. Wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant" ujawnił, że 29 maja dojdzie do nieplanowanej wizyty w Paryżu prezydenta Rosji, który wybiera się do stolicy Francji na otwarcie w Wersalu wystawy poświęconej carowi Piotrowi I.