Francja - UE

Francja - UE

Za "obraźliwe" i "nie na miejscu" uznali przedstawiciele rządu Włoch słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który oświadczył, że populiści szerzą się w Europie jak "trąd". Włoskie media za "Le Figaro" dodają, że jego komentarz odnosił się do Włoch.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udaje się we wtorek do Niemiec, by – jak twierdzą francuskie media - ratować kanclerz Angelę Merkel. Ma z nią też przygotować "ratowanie Europy", gdy kryzys migracyjny zagraża Unii. Będą też rozmawiać o reformie strefy euro.

Premier Włoch Giuseppe Conte spotka się w piątek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformowała w oświadczeniu jego kancelaria. Wizyta Włocha w Paryżu do końca nie była pewna. Powodem napięcia była krytyka ze strony francuskich władz pod adresem Włoch za ich decyzję o niewpuszczeniu statku organizacji pozarządowej z ponad 600 migrantami na pokładzie.

Unia Europejska potrzebuje przyjęcia nowych państw członkowskich z Bałkanów Zachodnich, by uniknąć ryzyka nowej wojny w tym regionie - stwierdził we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ze słowami tymi polemizował prezydent Francji, która sprzeciwia się obecnie powiększeniu Wspólnoty.

Musimy stworzyć prawdziwą solidarność, zewnętrzną i wewnętrzną, której Europa tak bardzo potrzebuje - mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim Emmanuel Macron. Prezydent Francji opowiedział się także za wspieraniem kultury europejskiej oraz przeciwko wzrostowi "nieliberalnych demokracji" w Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w piątek w Paryżu, że "wiele śladów wskazuje, iż Rosja ponosi odpowiedzialność" za atak na byłego podwójnego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii z użyciem gazu paralityczno-drgawkowego.

W wygłoszonym w niedzielę z Pałacu Elizejskiego orędziu noworocznym prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował o "bardziej suwerenną, bardziej zjednoczoną i bardziej demokratyczną" Europę. Zapowiedział też kontynuowanie reform politycznych i gospodarczych we Francji.

W piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu powiedział dziennikarzom, że były to "dobre rozmowy". Poinformował też, zaprosił Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.

12 miesięcy temu wygrana Republikanów w wyborach prezydenckich była niemal przesądzona. Emmanuel Macron niespodziewanie zrewolucjonizował jednak francuską scenę polityczną. Podzielone partie popadły w głęboki kryzys. Jedynym zwycięzcą jest Macron - pisze Reuters w swojej analizie.

Agenda czwartkowego spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ma dziesięć punktów, wśród nich są kwestie: bilateralne, regionalne, unijne, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak dodał, premier będzie chciała poruszyć również kwestię dyrektywy o pracownikach delegowanych i wytłumaczyć, że państwa "nie powinny być karane jakimiś restrykcjami".

Premier Beata Szydło w środę wieczorem przybyła do Paryża, gdzie w czwartek spotka się między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, jednym z tematów rozmowy z Macronem będzie przyszłość UE po brexicie.

Francuska minister do spraw europejskich zapewnia, że rząd w Paryżu jest bardzo przywiązany do obecności Polski w Unii Europejskiej i nie chce opuszczenia przez Polskę Wspólnoty. Nathalie Loiseau przyjeżdża do Warszawy po spięciach na linii Polska-Francja m.in. o kontrakt na śmigłowce Caracal, kwestię pracowników delegowanych, a także krytykę francuskiego prezydenta wobec działań Prawa i Sprawiedliwości w polskim sądownictwie. Minister była pytana o te kwestie w wywiadzie z korespondentką TVN24 BiS, Anną Kowalską. Cały wywiad można w programie "Fakty z Zagranicy" o godzinie 19:55 w TVN24 BiS.