Francja - UE

Francja - UE

Mimo entuzjazmu wywołanego w Niemczech wyborem Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, niemiecka kanclerz Angela Merkel nie da mu niczego na piękne oczy – komentuje w środę francuskie radio publiczne France Info.

Prezydent Francji Emmanuel Macron będzie chciał zyskać zaufanie Niemiec i w duecie z nimi proponować reformy UE. Paryż może forsować twardy kurs wobec krajów ocenianych jako podważające wartości unijne - uważa analityk think tanku EPC Yann-Sven Rittelmeyer.

Wybór Emmanuela Macrona będzie dla nas wyzwaniem, zwłaszcza dla rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Rafał Trzaskowski, poseł PO, były wiceminister spraw zagranicznych. Poseł w programie "Jeden na jeden" w TVN24 dodał, że zwycięzca francuskich wyborów "nie jest jakoś specjalnie pozytywnie nastawiony do rządu PiS".

Unia Europejska z Emmanuelem Macronem jako prezydentem Francji może nie mieć cierpliwości dla "wybryków" Polski - pisze brytyjski tygodnik "Economist". Zauważa, że karą nie będzie wcale odebranie Warszawie głosu w Radzie Europejskiej, czy obcięcie funduszy, ale wykluczenie ze ścisłego rdzenia Unii Europejskiej. Tak #PisząoPolsce.

Emmanuel Macron, zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji i lider sondaży, powiedział, że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii". - To zwrot obliczony na Francuzów, którzy nie wiedzą, jak takie sankcje się nakłada. Nałożyć je może tylko Rada Europy i to jednomyślnie. Wiadomo, że nigdy do tego nie dojdzie - mówił w TVN24 BiS Marek Borowski, senator.

Na blisko 5 milionów euro Parlament Europejski ocenia straty w związku z fikcyjnymi posadami asystentów europosłów skrajnie prawicowego Frontu Narodowego - podała w czwartek AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Fikcyjną pracę mieli też wykonywać asystenci Marine Le Pen, kandydatki na prezydenta Francji.