Dania

Dania

Grupy wzorowane na niemieckim prawicowo-populistycznym ruchu Pegida (Europejscy Patrioci przeciwko Islamizacji Zachodu) pojawiły się w kilku miastach w Danii, Madrycie, Oslo i w belgijskiej Flandrii. Pegida tymczasem zapowiada na środę ogromną demonstrację w Lipsku.

W weekend Duńczycy musieli zmagać się z wyjątkowo niebezpieczną pogodą. Niestety jej skutki dają się we znaki jeszcze dziś i wielu mieszkańców długo nie zapomni o silnych wiatrach, wiejących nieprzerwanie przez 15 godzin.

W związku z atakiem w Paryżu na siedzibę tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w Danii wzmocniono bezpieczeństwo wokół redakcji dziennika "Jyllands-Posten", który przed laty zszokował świat muzułmański opublikowaniem karykatur Mahometa. Z kolei w Madrycie po otrzymaniu podejrzanego pakunku została ewakuowana siedziba hiszpańskiej spółki medialnej Prisa.

Władze Szwecji i Danii wezwały ambasadorów Rosji, by zaprotestować przeciwko incydentowi z rosyjskim samolotem wojskowym, który - jak podał Sztokholm - lecąc z wyłączonym transponderem, znalazł się za blisko szwedzkiego samolotu pasażerskiego.

Dania wyśle siedem myśliwców F-16 do Iraku w ramach koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych, atakującej z powietrza cele ekstremistów z Państwa Islamskiego - poinformowała premier Helle Thorning-Schmidt.

W sądzie w Kopenhadze doszło we wtorek do strzelaniny, w której jedna osoba zginęła, a jedna została poważnie ranna - poinformowała duńska policja. Domniemany sprawca został zatrzymany. Policja nie ujawniła tożsamości strzelającego ani ofiar.

W rejonach Danii, które ucierpiały na skutek odpływu młodych mieszkańców, sprzedaż domów rośnie dzięki dużej liczbie nabywców z Europy Środkowo-Wschodniej - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Skrajnie prawicowa i ksenofobiczna Duńska Partia Ludowa (DF) zwyciężyła w wyborach do europarlamentu w Danii, zdobywając 23,1 proc. głosów - podała publiczna telewizja DR, powołując się na swoje sondaże po zamknięciu lokali wyborczych.

Zmiana klimatu mocno dotyka Danię. W związku z globalnym ociepleniem w ostatnich latach nasilają się tam anomalie pogodowe. Szczególnie uciążliwe są powodzie. Aby walczyć z żywiołem, Duńczycy stawiają na projekt, który zakłada odprowadzanie wody powodziowej na pola uprawne.

Dziś, w piątek 23 sierpnia swoje setne urodziny obchodzi słynna rzeźba Małej Syrenki przy kopenhaskiej promenadzie Langelinie. Z tej okazji sto akrobatek wskoczyło do wody z pobliskiego molo, by utworzyć dryfującą liczbę 100. W wielu miastach na świecie pojawiły się "żywe syrenki".