Dania

Dania

Po miesiącu izolacji część żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w Danii została otwarta. Jak donosi agencja Reutera, w obawie przed możliwą drugą falą epidemii, wielu rodziców postanowiło jednak, że ich dzieci zostaną w domach. Jak wyjaśnia premier Mette Frederiksen, decyzja ma na celu pobudzenie gospodarki.

Duńska minister obrony Trine Bramsen oświadczyła w poniedziałek, że duńscy żołnierze powrócą 1 marca do bazy lotniczej Ain Al-Asad w Iraku. Zostali stamtąd ewakuowani po irańskim ataku rakietowym 8 stycznia.

Nieznani sprawcy namalowali hasło "Wolny Hongkong" na posągu Małej Syrenki - jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Czerwone i białe litery pojawiły się na kamieniu, na którym w porcie w duńskiej stolicy siedzi bohaterka baśni Hansa Christiana Andersena.

Dania czasowo, ze względów bezpieczeństwa, przerzuci do Kuwejtu część swojego 141-osobowego personelu wojskowego stacjonującego w bazie Ain al Asad i w Bagdadzie - zapowiedziała w środę premier Mette Frederiksen. Z kolei minister obrony Szwecji Peter Hultqvist poinformował, że 70 szwedzkich żołnierzy pozostanie w Iraku.

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w środę po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Londynie zwiększenie zaangażowania w działania NATO i przekazanie czterech samolotów na potrzeby Sojuszu w latach 2020-21. - Moje spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem miało pozytywny przebieg - dodała.