Dania

Dania

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont w środę otworzył w stolicy Danii Kopenhadze pierwsze w Europie Północnej przedstawicielstwo tego dążącego do niepodległości regionu Hiszpanii. "Ambasadą" pokieruje siostra trenera Pepa Guardioli, Francesca.

Tajemnicza śmierć szwedzkiej dziennikarki Kim Wall na pokładzie prywatnej łodzi podwodnej Nautilus wywołała duże poruszenie w Danii. Dopiero kilkanaście dni po jej formalnym zaginięciu znaleziono i zidentyfikowano jej ciało. Nie jest jasne, jak zginęła. Wie to prawdopodobnie tylko właściciel i twórca Nautilusa, Peter Madsen. Twierdzi, że był to wypadek, jednak śledczy są odmiennego zdania.

- DNA pobrane ze zwłok pasuje do DNA zaginionej Kim Wall - poinformowała duńska policja. Oznacza to, że odnalezione we wtorek na brzegu w pobliżu Kopenhagi ludzkie szczątki należą do szwedzkiej dziennikarki, która ostatni raz była widziana żywa, kiedy wchodziła na pokład łodzi podwodnej duńskiego wynalazcy Petera Madsena. Mężczyzna jest podejrzany o zamordowanie kobiety.

W wodach przybrzeżnych niedaleko Kopenhagi odkryto pozbawione głowy, rąk i nóg kobiecie ciało. W okolicy trwają poszukiwania szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, która zginęła na łodzi duńskiego wynalazcy Petera Madsena. Policja twierdzi jednak, że na razie za wcześnie przesądzać, czy odnalezione zwłoki to Kim Wall – informuje portal BBC.

Dania, która szczyci się wieloletnim przywiązaniem do zasad swobody wypowiedzi, usunęła w piątek z kodeksu karnego obowiązującą w tym kraju od 334 lat karę za bluźnierstwo. Obraza uczuć religijnych zagrożona była sankcją do czterech miesięcy więzienia.

W dzielnicy czerwonych latarni w Kopenhadze pojawił się specjalny pojazd, do którego prostytutki mogą za darmo przychodzić z klientami. Celem jego pomysłodawcy jest ograniczenie nadużyć, których doświadczają pracujące na ulicy kobiety poprzez zapewnienie im bezpiecznego i czystego miejsca pracy.

Duński sąd wydał zgodę na ekstradycję obywatelki Korei Południowej w związku ze skandalem korupcyjnym na najwyższych kręgach władzy. Chodzi o Czung Ju Ry, córkę wspólniczki byłej prezydent. Decyzja sądu przybliża przekazanie Czung Seulowi i pojawienie się nowych informacji w aferze politycznej.

Kopenhaga zrobiła milowy krok w stronę "miasta rowerów". Liczba jednośladów przekroczyła w tym duńskim mieście liczbę samochodów. W sumie po Kopenhadze jeździ 265 tysięcy 700 rowerów w porównaniu do 252 tysięcy 600 samochodów. Od 2005 roku władze miejskie zainwestowały miliard koron duńskich , czyli prawie 600 mln zł w infrastrukturę rowerową - ścieżki rowerowe, specjalne mosty dla rowerzystów i miejsca postoju. Gościem programu "Otwarcie Dnia" w tym temacie była Anna Safraniec, kolarka górska.