Dania

Dania

Mieszkający w Belgii Czeczen Lors Dukajew został we wtorek skazany w Danii na 12 lat więzienia za spowodowanie wybuchu w hotelowej łazience i usiłowanie przeprowadzenia zamachu na redakcję gazety, która opublikowała karykatury Mahometa.

Dania chce potwierdzić, że należy do niej szelf kontynentalny Arktyki w pięciu miejscach wokół Grenlandii i Wysp Owczych, łącznie z Biegunem Północnym - ujawnia duńska gazeta "Dagbladet Information". Dokument z roszczeniami terytorialnymi Danii wobec Arktyki, będący wspólną strategią Danii i zależnych od niej Grenlandii oraz Wysp Owczych, ma zostać ogłoszony w czerwcu i przesłany do ONZ przed 2014 rokiem.

Podróżni wybierający się samolotem do Danii mogą spodziewać się kłopotów. Na kopenhaskim lotnisku, przez strajk sektora transportowego, można spodziewać się odwołanych i opóźnionych lotów.

Niedoszły zabójca duńskiego rysownika Kurta Westergaarda, słynnego z karykatur Mahometa, stanął przed duńskim sądem w Arhus. 29-letniemu Somalijczykowi grozi dożywocie.

Księżna Mary, żona następcy duńskiego tronu księcia Friderika, urodziła w sobotę rano bliźnięta. Książęca para ma już dwójkę dzieci - 5-letniego Christiana i trzyletnią Isabellę.

Premier Danii Lars Loekke Rasmussen składa odważną deklarację w roku wyborów parlamentarnych. W telewizyjnym wystąpieniu zapowiedział, że Duńczycy muszą zrezygnować z programu wcześniejszych emerytur, bo państwa na nie po prostu nie stać.

Ultraprawicowa Duńska Partia Ludowa używała hitu Abby na swoich wiecach. „Mamma Mia” – w wersji „Mamma Pia” rozgrzewała działaczy, a teraz rozgrzała członków zespołu. Do czerwoności. Zagrozili pozwem, jeśli partia nie przestanie używać ich piosenki.

Zainteresowanie bliźniętami wśród Duńczyków eksplodowało, odkąd duńska para książęca na początku tego tygodnia ogłosiła, że spodziewa się właśnie dwojaczków.

Samochody przykryte wodą, podtopione domy i zakłócenia w ruchu - to Kopenhaga po potężnej ulewie, do jakiej doszło w sobotę w nocy.

Wycofanie żołnierzy z Afganistanu albo śmierć - 43-letni mężczyzna zagroził duńskiemu premierowi Larsowi Loekke Rasmussenowi. Policja już schwytała podejrzanego. Zadanie to nie należało do trudnych, bo w listach do szefa rządu podpisał się i podał swój adres.

Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Holandia - to kraje, które znalazły się na liście najszczęśliwszych krajów, opublikowanej przez internetowe wydanie magazynu "Forbes". Państwa te łączy zamożność i wysoki poziom życia. Z kolei obdarzona lepszym klimatem Hiszpania znalazła się na 17 miejscu wśród szczęśliwych krajów Europy.

Duński artysta Bjorn Norgaard przedstawił w piątek projekt grobowca królowej Małgorzaty II i jej małżonka - księcia Henryka. Prezentacja miała miejsce piątek, w Roskilde w Danii.

Most, który zaprojektował Cezary Bednarski - polski architekt mieszkający w Wielkiej Brytanii - wygrał międzynarodowy konkurs na projekt mostu, który stanie w centrum Kopenhagi.

Szef sztabu duńskich sił zbrojnych zrezygnował ze stanowiska. Podjął tę decyzję po skandalu z udziałem jego podwładnego. Przetłumaczył on na arabski książkę, w której zostały opisane wojskowe tajemnice. Publikację można było znaleźć w internecie.

Grenlandia, formalnie część Danii, ma coraz więcej swobody. W niedzielę świętowała wejście w życie poszerzonej autonomii, za którą mieszkańcy opowiedzieli się w ubiegłorocznym referendum.

Kopenhaska wyjątkowa "dzielnica wolności" może niedługo zniknąć z mapy duńskiej stolicy. Sąd uznał właśnie, że byłe tereny wojskowe, na których leży Christiania, należą do państwa.

Być może już niedługo w duńskiej stolicy równie dobrze jak po angielsku dogadamy się po arabsku. Władze Kopenhagi chcą bowiem wprowadzić do szkół arabski jako drugi po angielskim język obcy. Wszystko po to, by pomóc młodym ludziom pochodzenia arabskiego w lepszej integracji z duńskim społeczeństwem.

Nie są krewnymi, choć obaj mają te same nazwiska i obaj, wszystko na to wskazuje, piastować będą ten sam urząd. Na stanowisku premiera Danii Andersa Fogh Rasmussena zastąpi... Lars Lokke Rasmussen, dotychczasowy minister finansów.

Na pokładzie samolotu linii SAS, lecącego z Kopenhagi do Chicago, podłożono bombę - informację o tej treści przekazał pewien mężczyzna. Maszyną tą mieli udać się za ocean duński następca tronu Frederik z małżonką Mary. Informator został aresztowany.

Rada miejska Kopenhagi zdecydowała się wysyłać do Chin Syrenkę - rzeźbę, która stała się symbolem stolicy Danii. Pół-kobieta, pół-ryba ma reprezentować kraj na światowej wystawie EXPO w Szanghaju w przyszłym roku.