Dania

Dania

Absolutnie nie uważam, aby Rosja była naszym wrogiem; jest przede wszystkim naszym sąsiadem o nieporównywalnie większym potencjale militarnym i państwem, które w ostatnich latach prowadzi imperialną politykę - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kopenhadze.

Szczyt NATO, współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, gazociąg Baltic Pipe - to tematy dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Danii. W czwartek w Kopenhadze prezydent weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.

Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze wykreśliło słowo "Murzyn" z tytułów i opisów swoich eksponatów - informuje we wtorek agencja dpa, powołując się na rzeczniczkę tej placówki. Nie wszystkim się to spodobało.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen oznajmił, że jego rząd rekomenduje zakup 27 myśliwców F-35 produkowanych przez amerykański koncern Lockheed Martin Corp.

Rząd Danii przedłużył w poniedziałek o 30 dni, do 2 czerwca, tymczasowe wyrywkowe kontrole podróżnych na granicy z Niemcami - poinformowała minister do spraw imigracji Inger Stoejberg.

Porozumienie klimatyczne podpisane, świat zwiera szeregi, aby zredukować emisje dwutlenku węgla. A tymczasem najlepszym przykładem jak to zrobić jest Samso. Jeszcze niedawno całkowicie uzależnione od importu paliw kopalnych. Niewielka duńska wyspa może pochwalić się wyjątkowym sukcesem. Do zera zredukowała bowiem emisję gazów cieplarnianych. Mieszkańcy dokonali tego używając starych, sprawdzonych sposobów. Energię pozyskują wyłącznie ze słońca, biomasy i wiatru. I to dzięki małym elektrowniom postawionym przez samych rolników. I szukają nowych, niekonwencjonalnych źródeł energii. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Do Danii wrócił już co drugi bojownik, który walczył w Syrii lub Iraku - wynika z raportu Międzynarodowego Centrum Walki z Terroryzmem (ICCT). To najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej współczynnik wracających do kraju tzw. foreign fighters.

16-letnia Dunka została oskarżona o planowanie terrorystycznego ataku na dwie szkoły w Kopenhadze, w tym żydowską - poinformowała we wtorek policja. Aresztowano również jej 24-letniego przyjaciela, który - według mediów - walczył swego czasu w Syrii.

Polak, który w Danii ukradł z pokoju hotelowego biżuterię o wartości ok. 500 tys. euro, został skazany na 10 miesięcy więzienia i sześcioletni zakaz wjazdu do kraju - podaje duński dziennik "Ekstra Bladet". Kosztowności należały do chińskiej gwiazdy telewizyjnej Liu Tao.

17-letnia Dunka w mieście Sonderborg została zaatakowana w środowy wieczór na ulicy. Napastnik próbował ją zgwałcić. Nastolatka powstrzymała go używając gazu pieprzowego. Po czym zgłosiła się na policję. Tam usłyszała zarzuty użycia środka, który jest zakazany. Grozi jej wysoka grzywna.

Mieszkaniec Danii, który niedawno podróżował za granicę, został zarażony wirusem zika - donoszą duńskie media. Przenoszony przez komary wirus wywołuje groźne dla życia choroby, jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Obecność zika stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.