Dania

Dania

- Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś dziennikarzom w Sejmie, pytany o najnowsze informacje z unijnego szczytu ws. budżetu UE na lata 2014-2020.

Negocjacje nad nowym budżetem UE mogą stać się próbą sił między Parlamentem Europejskim a rządami państw członkowskich. Eurodeputowani grożą zablokowaniem budżetu, podkreślając zarazem wagę PE - jedynej demokratycznie wybieranej instytucji unijnej. - Parlament Europejski jest gotów do kompromisu w sprawie budżetu UE, ale nie za wszelką cenę - ostrzegał w tym tygodniu w Strasburgu szef PE Martin Schulz.

Brak porozumienia ws. nowego wieloletniego budżetu UE spowodowałby nową erę kryzysu i niepewności w UE - ostrzegał w Brukseli szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore. Zaznaczył jednak, że jest przekonany, iż przywódcom uda się osiągnąć konsensus.

Kilka godzin porywistego wiatru doprowadziło do niezwykłej przemiany Morza Wattowego. Skuty lodem akwen całkowicie zmienił swoje oblicze i bardziej przypomina powierzchnię obcej planety niż duńskie wybrzeże.

W 2013 roku najlepiej będzie urodzić się w Szwajcarii, a najgorzej w Nigerii - wynika z obejmującej 80 państw listy ośrodka badawczego EIU (Economist Intelligence Unit), którą zamieszczono w dorocznej publikacji "The World in 2013" tygodnika "The Economist". Polska zajmuje w zestawieniu 33. miejsce z notą 6,66 pkt na 10.

Europejscy przywódcy uzgodnili na szczycie UE mapę drogową pogłębienia integracji eurolandu. Najdalej idące są decyzje o unii bankowej. W efekcie będzie wspólny nadzór i system upadłości banków. Wynik pierwszego dnia szczytu UE dobrze ocenił premier Donald Tusk. Zapewnił jednocześnie, że Polska cały czas toczy bój, by mieć wpływ na to, co będzie działo się ze strefą euro.

Zima uprzykrza życie mieszkańcom Skandynawii. Atak śnieżnej aury sparaliżował komunikację w południowej Szwecji. Z powodu nadmiaru śniegu i niskich temperatur problemy mieli także Duńczycy.

Belgia, Bułgaria, Dania, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Słowenia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania - to kraje, które Komisja Europejska weźmie pod lupę w związku z nierównowagami makroekonomicznymi.

Jak donoszą dziennikarze z Brukseli, staje się jasne, że rozmowy zostały zerwane z powodu silnego oporu potężnej koalicji Wielkiej Brytanii i Niemiec, wspieranych przez Finlandię, Holandię i Szwecję. Przedstawiciele tych krajów domagali się dalszych cięć w unijnym budżecie, nie zgadzając się na najnowszą propozycję Hermana van Rompuya.

Nie tylko w Polsce zagościła zimowa aura. W czwartek nocy pierwszy śnieg spadł w Danii. Według tamtejszego instytutu meteorologicznego, od ośmiu lat jesienią tylko raz zanotowano opady tak wcześnie.

Lato na dobre zagościło w Europie. Holendrów na plaży jak mrówek. Nie ma gdzie szpili wetknąć, a co dopiero parasola. Podobnie jest w Danii. W kontekście tego szaleństwa konsternować mogą doniesienia naukowców o tym, że woda w otaczających duńskie wyspy cieśninach jest najchłodniejsza od 16 lat.

12 lat więzienia - taki wyrok usłyszało w Danii trzech obywateli Szwecji i Tunezyjczyk, którzy planowali zamach terrorystyczny na duńską gazetę "Jyllands-Posten". Miał to być odwet za opublikowanie w niej w 2005 roku karykatur Mahometa. Wywołało to protesty w krajach muzułmańskich.

Po niekonwencjonalne środki postanowiła sięgnąć duńska policja, bezradna wobec rosnącej lawinowo liczby włamań. Odtąd każdy włamywacz nie tylko będzie musiał odbyć karę, ale zostanie też poproszony o wypełnienie anonimowego kwestionariusza nt. swojej "pracy".

Z okazji 40-lecia panowania królowej Małgorzaty II tysiące Duńczyków wiwatowały w sobotę na cześć ich popularnej, lubianej i szanowanej monarchini. Ponad 80 proc. Duńczyków deklaruje w sondażach poparcie dla monarchii.

Choć Dania formalnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia, to oficjalne uroczyste otwarcie zaplanowano dopiero na dziś. "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna" - to hasło, które przez najbliższe pół roku zamierza realizować w Europie duński rząd. Co warto podkreślić, najmłodszy rząd w UE. Średnia wieku ministrów w gabinecie Helle Thorning-Schmidt wynosi nieco ponad 40 lat.

Choć Dania nie jest członkiem euro i nie planuje tego zmieniać, jej rząd chce wdrożyć jak najwięcej zasad z negocjowanego międzyrządowego paktu fiskalnego, a nie tylko podpisać nową umowę. Kopenhaga nie nalega, by uczestniczyć w spotkaniach państw eurolandu.