Dania

Dania

Choć Dania formalnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia, to oficjalne uroczyste otwarcie zaplanowano dopiero na dziś. "Europa odpowiedzialna, dynamiczna, zielona i bezpieczna" - to hasło, które przez najbliższe pół roku zamierza realizować w Europie duński rząd. Co warto podkreślić, najmłodszy rząd w UE. Średnia wieku ministrów w gabinecie Helle Thorning-Schmidt wynosi nieco ponad 40 lat.

Choć Dania nie jest członkiem euro i nie planuje tego zmieniać, jej rząd chce wdrożyć jak najwięcej zasad z negocjowanego międzyrządowego paktu fiskalnego, a nie tylko podpisać nową umowę. Kopenhaga nie nalega, by uczestniczyć w spotkaniach państw eurolandu.

Niż Ulli najpierw spustoszył Wielką Brytanię, Francję, Belgię i Niemcy, a następnie przez Danię uderzył w Norwegię i Szwecję. Chociaż zjawisko już zdecydowanie osłabło, wciąż niesie ze sobą podmuchy wiatru o prędkości 90 km/h.

Dwie osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione w Skandynawii z powodu utrzymujących się tam od niedzieli silnych wiatrów. W południowej Szwecji na skutek wichur około 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu.

Nad Morzem Północnym szaleje głeboki niż Berit. Towarzyszący mu wiatr ma siłę huraganu i powoduje zniszczenia w Norwegii, Danii i na Wyspach Owczych - zrywa dachy, przewraca łodzie i wymusza ewakuację.

Kontrole na duńskich granicach, które wywołały ostre protesty sąsiednich krajów, mają zniknąć. Nowy duński rząd zapowiada cofnięcie decyzji swoich poprzedników, którzy ponownie wysyłając celników na zamknięte od lat przejścia graniczne, zostali oskarżeni o torpedowanie wykładu z Schengen

- Nasz rząd nie ma już poparcia - oświadczył w niedzielę premier Danii Lars Lokke Rasmussen po tym, jak jego obóz liberalno-konserwatywny przegrał wybory. Władzę w Kopenhadze po raz pierwszy przejmie kobieta - Helle Thorning-Schmidt, która przewodzi opozycyjnemu do tej pory lewicowemu "czerowonemu blokowi"

W Danii rozpoczęły się wybory parlamentarne, które - według sondaży - wygrać może nieznacznie opozycyjna lewicowa koalicja, odsuwając od władzy po 10 latach rządzenia blok konserwatywno-liberalny.

Prawie 200 tys. dolarów od anonimowego darczyńcy znaleziono w kontenerze na używaną odzież Czerwonego Krzyża na duńskiej wyspie Zelandia - poinformowała BBC.

Około miliona probówek zostało prawdopodobnie zniszczonych w kopenhaskim ośrodku badań nad rakiem. Wszystkiemu winne są padające ulewne deszcze w Danii. W czwartek woda podtopiła centrum badawcze.

- Jeśli Dania w czasie urlopowym przywraca kontrole graniczne, to mogę tylko doradzić, by natychmiast zawrócić i spędzić urlop lepiej w Austrii albo Polsce - powiedział minister ds. europejskich niemieckiego landu Hesja Joerg-Uwe Hahn w reakcji na decyzję Danii, która przywróciła we wtorek kontrole celne na granicach z Niemcami i Szwecją.

Duńskie lotnictwo wyczerpuje swoje zapasy bomb i niedługo nie będzie już miało czym bombardować Libii - podaje gazeta "Politiken". Wojsko miało się już zwrócić do sojuszniczej Holandii o pomoc i użyczenie części swoich zapasów precyzyjnej amunicji.

Mieszkający w Belgii Czeczen Lors Dukajew został we wtorek skazany w Danii na 12 lat więzienia za spowodowanie wybuchu w hotelowej łazience i usiłowanie przeprowadzenia zamachu na redakcję gazety, która opublikowała karykatury Mahometa.

Dania chce potwierdzić, że należy do niej szelf kontynentalny Arktyki w pięciu miejscach wokół Grenlandii i Wysp Owczych, łącznie z Biegunem Północnym - ujawnia duńska gazeta "Dagbladet Information". Dokument z roszczeniami terytorialnymi Danii wobec Arktyki, będący wspólną strategią Danii i zależnych od niej Grenlandii oraz Wysp Owczych, ma zostać ogłoszony w czerwcu i przesłany do ONZ przed 2014 rokiem.

Podróżni wybierający się samolotem do Danii mogą spodziewać się kłopotów. Na kopenhaskim lotnisku, przez strajk sektora transportowego, można spodziewać się odwołanych i opóźnionych lotów.

Niedoszły zabójca duńskiego rysownika Kurta Westergaarda, słynnego z karykatur Mahometa, stanął przed duńskim sądem w Arhus. 29-letniemu Somalijczykowi grozi dożywocie.

Księżna Mary, żona następcy duńskiego tronu księcia Friderika, urodziła w sobotę rano bliźnięta. Książęca para ma już dwójkę dzieci - 5-letniego Christiana i trzyletnią Isabellę.

Premier Danii Lars Loekke Rasmussen składa odważną deklarację w roku wyborów parlamentarnych. W telewizyjnym wystąpieniu zapowiedział, że Duńczycy muszą zrezygnować z programu wcześniejszych emerytur, bo państwa na nie po prostu nie stać.

Ultraprawicowa Duńska Partia Ludowa używała hitu Abby na swoich wiecach. „Mamma Mia” – w wersji „Mamma Pia” rozgrzewała działaczy, a teraz rozgrzała członków zespołu. Do czerwoności. Zagrozili pozwem, jeśli partia nie przestanie używać ich piosenki.