Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Pokaz chińskiej siły tuż przy granicy z Hongkongiem. Nowe zdjęcia

Setki chińskich funkcjonariuszy wzięło udział w czwartkowych ćwiczeniach na stadionie w graniczącym z Hongkongiem mieście Shenzhen. Oddziały Zbrojnej Policji Ludowej miały trenować między innymi rozpędzanie tłumów. Media wiążą te manewry z trwającymi od kilku miesięcy w Hongkongu demonstracjami antyrządowymi. Eksperci sądzą jednak, że ryzyko związane z pacyfikacją hongkońskich protestów przy użyciu sił zbrojnych wciąż jest dla Pekinu zbyt duże.

Chińskie wojsko tuż przy granicy z Hongkongiem. Zdjęcie satelitarne

Nawet kilkaset chińskich pojazdów wojskowych zaparkowanych na terenie i wokół stadionu w graniczącym z Hongkongiem Shenzhen widać na zdjęciach satelitarnych opublikowanych w środę - podała agencja AP. W Hongkongu od kilku miesięcy trwają antyrządowe demonstracje, a w ostatnich dniach media zwracają uwagę na zwiększoną aktywność armii Chin przy granicy.

Stany Zjednoczone opóźniają wejście w życie kolejnych ceł dla Chin

Nowe 10-procentowe cła na wybrane produkty importowane z Chin zaczną obowiązywać dopiero od 15 grudnia, a nie wraz z początkiem września - poinformowało we wtorek biuro specjalnego przedstawiciela administracji Stanów Zjednoczonych do spraw handlu. Taryfy mają objąć między innymi laptopy i telefony komórkowe.

Chiny są "twarde jak skała". Ostrzegają USA w sprawie Hongkongu

Przedstawicielstwo resortu dyplomacji Chin w Hongkongu zażądało w czwartek, by strona amerykańska nie wspierała "antychińskich sił" i "unikała wtrącania się w sprawy" tego terytorium. Pekin domaga się także, by USA wyjaśniło sprawę domniemanych kontaktów amerykańskich dyplomatów z hongkońskimi działaczami.

"Postęp w sprawie umowy handlowej nie jest zadowalający"

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow dał w piątek powściągliwą odpowiedź na zadane mu pytanie, czy prezydent Donald Tump opóźni bądź wstrzyma nałożenie karnych ceł na kolejną grupę chińskich towarów, jeśli Chiny podejmą jakieś pozytywne działania. Jak dodał, dla prezydenta "postęp w sprawie umowy handlowej nie jest zadowalający".

"Mamy nadzieję, że Chiny będą działały w sposób, w jaki nie działają obecnie"

Czasami między Chinami a Stanami Zjednoczonymi mogą pojawiać się problemy - stwierdził szef chińskiej dyplomacji po czwartkowych rozmowach z sekretarzem stanu USA w Bangkoku. Jak jednak dodał Wang Yi, "ważne jest, aby obie strony dyskutowały twarzą w twarz". Mike Pompeo przyznał, że krytycznie ocenił stosowanie - jak to określił - środków "przymusu" przez Chiny na spornym Morzu Południowochińskim.

Chiny upominają Czechy. Poszło o jedno sformułowanie

Ambasada Chin w Czechach rozesłała do mediów oświadczenie, w którym zarzuca władzom Pragi, że szkodzą chińskim interesom dotyczącym Tajwanu i Tybetu. Czeski resort spraw wewnętrznych odpowiedział, że nie ma wpływu na działania miejskiego samorządu.

Seul twierdzi, że Moskwa przeprosiła. Rosja zaprzecza

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

"USA powinny jak najszybciej zabrać swoje brudne ręce z Hongkongu"

Za rozruchami w Hongkongu stoją "zewnętrzne siły", a USA powinny jak najszybciej "zabrać swoje brudne ręce" z tego regionu - powiedziała we wtorek rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying. Odniosła się w ten sposób do kolejnych demonstracji i starć z policją w Hongkongu.

"Najgorszy w historii wymyślony news wymierzony w Kambodżę"

W ramach tajnego porozumienia zawartego z rządem Kambodży Chiny będą mogły rozmieścić swoje siły zbrojne na terenie kambodżańskiej bazy marynarki wojennej - napisał "Wall Street Journal". Władze w Phnom Penh zaprzeczyły tym doniesieniom. - To najgorszy w historii wymyślony news - oświadczył szef rządu Hun Sen.

Chiński statek i duża eskorta. Wietnamczycy mają być "czujni i gotowi do walki"

Hanoi będzie broniło swoich wód przed jakimikolwiek "podmiotami zagranicznymi", a wojskowi mają być gotowi do walki w wypadku "nieprzewidywalnych wydarzeń" - ta wiadomość od premiera Wietnamu z ostatnich dni dostała potwierdzenie w postaci analiz amerykańskich ekspertów. Uważają oni, że na Morzu Południowochińskim, do którego Pekin rości sobie pretensje w całości, zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie.

"FT": chciała ustąpić, ale Pekin nie pozwolił. Carrie Lam zaprzecza

Biuro szefowej władz Hongkongu Carrie Lam zaprzeczyło doniesieniom, że chciała ustąpić z funkcji, ale rząd centralny w Pekinie kazał jej zostać. Dziennik "Financial Times" w niedzielę informował, że zadaniem Lam ma być teraz "posprzątanie bałaganu" związanego z nowelizacją prawa ekstradycyjnego.