Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Kaczki, gęsi i samoloty. Owocna wizyta Macrona w Chinach

Francuskie i chińskie firmy podpisały umowy warte 15 mld USD podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pekinie – przekazali chińscy urzędnicy. Pekin będzie wspierał m.in. zakupy samolotów Airbus. Prezydent Francji Emmanuel Macron i przywódca ChRL Xi Jinping wydali też wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili poparcie dla paryskiego porozumienia klimatycznego i określili je jako "nieodwracalny proces".

Macron o "ważnym kroku" w relacjach Unii Europejskiej i Chin

Francuski prezydent Emmanuel Macron rozpoczął pobyt w Chinach od wizyty na targach w Szanghaju. Poinformował, że Paryż i Pekin podpiszą w środę w chińskiej stolicy umowę o ochronie marek i produktów rolnych przed podróbkami, a także wiele innych kontraktów.

Pekin krytykuje słowa Pence'a o Hongkongu

Stany Zjednoczone powinny się zastanowić nad własnymi problemami wewnętrznymi, takimi jak przemoc z użyciem broni palnej, i naprawić swoje błędy – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, odnosząc się do krytyki pod adresem Chin, która dzień wcześniej wyszła z ust wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

Władze Wysp Salomona nie chcą umowy z chińską firmą

Rząd Wysp Salomona zakwestionował umowę podpisaną przez jedną z prowincji tego kraju z chińską firmą w sprawie dzierżawy wyspy Tulagi. Kontrakt jest niezgodny z prawem i powinien zostać natychmiast unieważniony – oświadczył prokurator generalny John Muria.

Wiceprezydent USA o "coraz bardziej prowokacyjnych" działaniach Chin

Stany Zjednoczone nie zamierzają powstrzymywać rozwoju Chin - oświadczył w czwartek wiceprezydent USA Mike Pence. Skrytykował jednocześnie Pekin "coraz bardziej prowokacyjne" działania w stosunku do sąsiadów oraz ograniczanie "praw i wolności" w Hongkong. - Jesteśmy z wami, inspirujecie nas. Wzywamy was do pozostania na drodze pokojowych protestów - zwrócił się do Hongkończyków. Zapewniał jednocześnie, że USA nie zabiegają, by "odłączyć się" gospodarczo od ChRL.

Szef Pentagonu: największym zagrożeniem dla Zachodu są Chiny

Największym zagrożeniem dla Zachodu są dzisiaj Chiny - powiedział w czwartek w Brukseli szef Pentagonu Mark Esper. Dodał, że na drugim miejscu znajduje się Rosja. Według niego Pekin i Moskwa chcą podkopać "porządek oparty na zasadach". Sekretarz obrony USA wezwał też państwa europejskie, by udzieliły większego wsparcia w powstrzymywaniu irańskiej agresji. - Ciężar nie powinien być ponoszony jedynie przez USA - apelował Esper na spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Chińczycy wydzierżawią wyspę na Pacyfiku

Jedna z Wysp Salomona zostanie wydzierżawiona przez chińską firmę - podała w czwartek agencja AFP. Podpisanie umowy miało nastąpić tuż po nawiązaniu formalnych stosunków dyplomatycznych przez oba państwa.

USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe

Pierwszy etap porozumienia handlowego został osiągnięty - poinformował dziennikarzy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Ma ono dotyczyć własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - dodał Trump.

"Chiny rzucają wyzwanie pokojowi i stabilizacji w regionie"

Chiny bez przerwy zagrażają Tajwanowi i stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i stabilizacji w regionie - powiedziała w czwartek prezydent tego kraju Caj Ing-wen. Przemawiając w dniu Święta Narodowego Tajwanu, zapowiedziała, że Tajwan będzie bronił swojej suwerenności, pokoju i demokracji.

Pekin "popiera kluczowe interesy Pakistanu"

Podczas spotkania z pakistańskim premierem Imranem Khanem przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że przygląda się sytuacji w Kaszmirze i zadeklarował poparcie dla kluczowych interesów Pakistanu.

Za zakrywanie twarzy zatrzymano już 77 osób. Najmłodsza ma 12 lat

Do wtorku 77 osób zatrzymano za łamanie wprowadzonego w sobotę zakazu zakrywania twarzy podczas demonstracji w Hongkongu. Liczba zatrzymanych w związku z trwającymi od czerwca protestami przekroczyła 2300 osób. Szefowa hongkońskich władz Carrie Lam zapewniła, że rząd poradzi sobie z prodemokratycznymi protestami, ale nie wykluczyła możliwości poproszenia Pekinu o interwencję wojskową, jeśli sytuacja się pogorszy.

"Opłakują" rocznicę powstania komunistycznych Chin. Starcia z policją

Mimo zakazu władz tysiące Hongkończyków wyszły we wtorek na ulice, by wziąć udział w prodemokratycznych demonstracjach w 70. rocznicę powstania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. W kilku miejscach regionu doszło do brutalnych starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Według mediów policja postrzeliła jednego z protestujących ostrą amunicją.

Tajwanowi zostało już tylko 15 sprzymierzeńców

Kiribati, państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, przywróciło stosunki dyplomatyczne z Chinami. To już siódmy kraj, który odwraca się od Tajpej na rzecz Pekinu, odkąd w 2016 roku prezydentem Tajwanu została Caj Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej. Chiński minister spraw zagranicznych wyraził zadowolenie z tej decyzji.

Wyspy Salomona i Tajwan zrywają stosunki

Rząd Wysp Salomona zdecydował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. To już szóste państwo, które odwraca się od Tajpej na rzecz Pekinu, odkąd w 2016 roku prezydentem została Caj Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej.