Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Polska i Chiny będą współpracować w kosmosie

Porozumienia podpisane w poniedziałek w Warszawie przez rządy Polski i Chin zakładają współpracę pomiędzy oboma krajami w zakresie eksploracji kosmosu i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a także współpracę uczelni.

Duda z Chinami podpisuje strategiczne partnerstwo

Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, przede wszystkim pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Prezydent Chin już w Polsce. Oficjalne powitanie w poniedziałek

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z małżonką przybyli w niedzielę późnym popołudniem do Warszawy. Oficjalny program wizyty rozpocznie się w poniedziałek; jej tematami ma być otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych.

Chińczycy na horyzoncie, Japończycy protestują

Władze Japonii złożyły na ręce chińskiego ambasadora w Tokio protest w związku z wpłynięciem okrętu chińskiej marynarki wojennej w pobliże administrowanych przez Japonię wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), do których Pekin rości sobie prawa.

Najpierw wspólne spotkanie, potem krytyka Chin

Sekretarz stanu USA John Kerry skrytykował we wtorek w Pekinie nową ustawą ograniczającą działalność zagranicznych organizacji pozarządowych w Chinach. Wyraził też zaniepokojenie "pogłębiającymi się ograniczeniami wolności religii i wypowiedzi" w tym kraju.

Chiny obserwują wizytę Obamy z oficjalnym optymizmem

Chiny wyraziły nadzieję, że rozwój stosunków między USA a Wietnamem będzie sprzyjać pokojowi i stabilności w regionie. Wcześniej przebywający z wizytą w Hanoi prezydent USA Barack Obama ogłosił całkowite zniesienie embarga na broń dla Wietnamu.

Zniesienie embarga na broń to "krok za daleko"?

Barack Obama odwiedza Wietnam w czasie, gdy USA konsolidują politykę zwrotu ku Azji i szukają pola współpracy z dawnym wrogiem wobec roszczeń Chin na Morzu Południowochińskim. Musi jednak uważać, by nie rozniecać nowych konfliktów - pisze "Financial Times".

Nowa prezydent prowokuje Pekin. "Porzućcie bagaż historii"

Zaprzysiężona w piątek prezydent Tajwanu Caj Ing-wen (Tsai Ing-wen), pierwsza kobieta na tym stanowisku, w oficjalnym przemówieniu nie wspomniała o polityce jednych Chin. Według władz ChRL polityka ta oznacza, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin.

"Zabójca Guam" coraz bliżej. Chiny chcą nim odstraszać Amerykanów

Chiny są coraz bliżej rozmieszczenia potężnych pocisków balistycznych DF-26, zdolnych do uderzenia w amerykańską bazę powietrzną i morską na wyspie Guam. Jak stwierdzono w raporcie Kongresu USA, zdolność ta ograniczy potencjał sił USA w całym regionie Azji i Pacyfiku i ma działać odstraszająco na jakiekolwiek działania Amerykanów wymierzone w interesy Chin.

Kanibalizm, tortury, seanse nienawiści. Ta katastrofa zachwiała Chinami

Mija 50 lat od wybuchu rewolucji kulturalnej, jednego z najtragiczniejszych okresów w historii Chin. Dekada brutalności i chaosu dotknęła całe społeczeństwo, a fatalne skutki rewolucji odczuwalne są do dziś. Ani partia, ani rząd nigdy jednak za to nie przeprosiły, a rewolucja pozostaje tematem tabu w przestrzeni publicznej.

Chciał zakłócić dronem wizytę chińskiego polityka

Policja w mieście Shenzhen (Szenczen) na południu Chin aresztowała mężczyznę w związku z podejrzeniami, że planował użyć drona, by zakłócić wizytę w Hongkongu przewodniczącego parlamentu ChRL - podały w poniedziałek media państwowe.

Wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem

W ramach walki z ubóstwem ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą - poinformowała we wtorek agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.