Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

"Chiny rzucają wyzwanie pokojowi i stabilizacji w regionie"

Chiny bez przerwy zagrażają Tajwanowi i stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i stabilizacji w regionie - powiedziała w czwartek prezydent tego kraju Caj Ing-wen. Przemawiając w dniu Święta Narodowego Tajwanu, zapowiedziała, że Tajwan będzie bronił swojej suwerenności, pokoju i demokracji.

Pekin "popiera kluczowe interesy Pakistanu"

Podczas spotkania z pakistańskim premierem Imranem Khanem przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że przygląda się sytuacji w Kaszmirze i zadeklarował poparcie dla kluczowych interesów Pakistanu.

Za zakrywanie twarzy zatrzymano już 77 osób. Najmłodsza ma 12 lat

Do wtorku 77 osób zatrzymano za łamanie wprowadzonego w sobotę zakazu zakrywania twarzy podczas demonstracji w Hongkongu. Liczba zatrzymanych w związku z trwającymi od czerwca protestami przekroczyła 2300 osób. Szefowa hongkońskich władz Carrie Lam zapewniła, że rząd poradzi sobie z prodemokratycznymi protestami, ale nie wykluczyła możliwości poproszenia Pekinu o interwencję wojskową, jeśli sytuacja się pogorszy.

"Opłakują" rocznicę powstania komunistycznych Chin. Starcia z policją

Mimo zakazu władz tysiące Hongkończyków wyszły we wtorek na ulice, by wziąć udział w prodemokratycznych demonstracjach w 70. rocznicę powstania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. W kilku miejscach regionu doszło do brutalnych starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Według mediów policja postrzeliła jednego z protestujących ostrą amunicją.

Tajwanowi zostało już tylko 15 sprzymierzeńców

Kiribati, państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, przywróciło stosunki dyplomatyczne z Chinami. To już siódmy kraj, który odwraca się od Tajpej na rzecz Pekinu, odkąd w 2016 roku prezydentem Tajwanu została Caj Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej. Chiński minister spraw zagranicznych wyraził zadowolenie z tej decyzji.

Wyspy Salomona i Tajwan zrywają stosunki

Rząd Wysp Salomona zdecydował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem. To już szóste państwo, które odwraca się od Tajpej na rzecz Pekinu, odkąd w 2016 roku prezydentem została Caj Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej.

"To jest obietnica Xi Jinpinga"

W zamian za odstąpienie od roszczeń do obszarów Morza Południowochińskiego, przywódca ChRL Xi Jinping zaoferował Filipinom udziały w spółce gazowej - oświadczył prezydent Filipin Rodrigo Duterte.

Merkel w Pekinie: poruszyłam kwestię praw i wolności w Hongkongu

- Mamy nadzieję, że znajdzie się rozwiązanie sporu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ dotyczy on wszystkich na świecie - powiedziała niemiecka kanclerz na spotkaniu z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiangiem w Pekinie, rozpoczynając oficjalnie swoją wizytę w Chinach. Poruszyła z nim również sprawę Hongkongu.

Pisał o kuzynie chińskiego prezydenta, musi wyjechać z kraju

Pracujący w Pekinie dziennikarz "Wall Street Journal" Chun Han Wong nie otrzymał przedłużenia akredytacji prasowej przez chińskie władze - poinformował w piątek wydawca nowojorskiego dziennika. Decyzja władz w Pekinie oznacza, że korespondent amerykańskiej gazety będzie musiał wyjechać z terytorium Chińskiej Republiki Ludowej.

Organizator pokojowych protestów zaatakowany w restauracji

Jeden z organizatorów pokojowych demonstracji w Hongkongu został napadnięty przez zamaskowanych napastników uzbrojonych w nóż i kij bejsbolowy - przekazały lokalne media, powołując się na informacje przekazane przez samego napadniętego. Według tych doniesień, Jimmy'emu Shamowi nic się nie stało, ale towarzyszący mu mężczyzna trafił do szpitala.

"Pogarda dla prawa międzynarodowego zdarza się coraz częściej"

Po niespodziewanej wizycie we francuskim Biarritz na szczyt G7 szef irańskiej dyplomacji poleciał do Pekinu. Iran i Chiny muszą współpracować w obliczu coraz częstszych na świecie przypadków odrzucania międzynarodowego prawa – ocenił w Pekinie Mohammad Dżawad Zarif.

Chiny w roli godzącego Japonię i Koreę Południową

Szefowie resortów spraw zagranicznych Chin, Japonii i Korei Południowej spotkali się w środę w Pekinie, wyrażając chęć kontynuacji trójstronnej współpracy mimo trwającego sporu japońsko-koreańskiego. Przełomu w konflikcie nie przyniosło dwustronne spotkanie ministrów tych krajów.