Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Trump grozi Chinom kolejnymi cłami

Prezydent Donald Trump oświadczył, że ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin o wartości 267 mld USD. Wcześniej Waszyngton zagroził obłożeniem karnymi cłami towarów importowanych z Chin o wartości 200 mld USD - informuje Reuters z Air Force One. Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział z kolei w wywiadzie dla telewizji CNBC, że Chiny nie spełniły jeszcze amerykańskich żądań dotyczących polityki gospodarczej. Waszyngton i Pekin od miesięcy dzieli spór handlowy.

Cała Afryka zjechała do Pekinu. Xi oferuje wielkie pieniądze

Prezydent ChRL Xi Jinping zapowiedział w poniedziałek na otwarciu Forum Współpracy Chiny-Afryka w Pekinie, że jego kraj przeznaczy kolejne 60 mld dolarów na pomoc finansową i kredyty dla państw afrykańskich oraz umorzy część długów najbiedniejszych z nich. Do stolicy Chin przybyli przedstawiciele 50 państw Afryki.

Ofensywa dyplomatyczna Zachodu na Pacyfiku. Odpowiedź na działania Chin

Stany Zjednoczone, Australia, Francja i Wielka Brytania planują otworzyć nowe ambasady w wyspiarskich państwach Pacyfiku, zwiększyć ilość personelu dyplomatycznego w tej części świata i zacieśnić więzi z regionalnymi przywódcami - pisze w środę Reuters, powołując się na anonimowych informatorów. Działania te mają być odpowiedzią Zachodu na wzrost chińskich wpływów na Pacyfiku.

Przełożona wizyta Pompeo w KRLD. Południowokoreańskie MSZ: niefortunna decyzja

Południowokoreańskie MSZ uznało w sobotnim oświadczeniu za "niefortunne" odłożenie wizyty w Korei Północnej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Zaznaczyło, że najważniejsze jest dążenie do "znacznego postępu" w kwestii denuklearyzacji. W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że wstrzymał podróż sekretarza stanu do KRLD.

Chiny mają nowego szefa propagandy międzynarodowej

Były szef chińskiej komisji nadzoru internetu Xu Lin został oficjalnie mianowany dyrektorem rządowego biura propagandy zagranicznej – podały we wtorek państwowe media. Według komentatorów decyzja ma związek z próbami poprawy międzynarodowego wizerunku ChRL.

"Musimy być twardzi, aby nikt nie mógł wymazać istnienia Tajwanu"

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przyleciała do Los Angeles, gdzie za zgodą władz USA zatrzymała się w drodze do Paragwaju - podała w poniedziałek tajwańska Centralna Agencja Prasowa (CNA). Przed wylotem Caj Ing-wen stwierdziła, że dzięki jej podróży cały świat może zobaczyć Tajwan, jego poparcie dla demokracji i wolności.

Prezydent Chin przestrzega Trumpa: z tej walki nikt nie wyjdzie zwycięsko

Prezydent Chin Xi Jinping przestrzegł w środę prezydenta USA Donalda Trumpa przed niebezpieczeństwami wynikającymi z globalnej wojny handlowej. Jego zdaniem "z tej walki nikt nie wyjdzie zwycięsko". Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uważa z kolei, że narastającą globalną wojnę handlową musi zakończyć polityczne porozumienie światowych liderów, gdyż kontynuowanie obecnej drogi jedynie zaszkodzi gospodarce światowej

Ekspert CIA: Chiny prowadzą cichą zimną wojnę przeciwko USA

Chiny wykorzystują wszystkie dostępne zasoby, by zastąpić USA w roli wiodącej potęgi na świecie i prowadzą cichą "zimną wojnę" przeciw Stanom Zjednoczonym - ocenił wysoki rangą ekspert amerykańskiego wywiadu (CIA) Michael Collins w wystąpieniu na forum bezpieczeństwa w Aspen w USA.

Nowa Zelandia kupi Poseidony w USA. Chiny wzywają do "korekty błędnych czynów"

Nowa Zelandia postanowiła zakupić w Stanach Zjednoczonych cztery morskie samoloty patrolowe Boeing P-8A Poseidon - poinformował w poniedziałek nowozelandzki minister obrony Ron Mark. To sygnalizuje zamiar sprostania zwiększonej aktywności wojskowej Chin na Pacyfiku. Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying zaapelowała, by "Nowa Zelandia dokonała korekty swych błędnych czynów i działań oraz by czyniła więcej tego, co jest korzystne dla wzajemnego zaufania".

"Jestem tu, by rozmawiać". Szef Pentagonu w Chinach

Amerykański sekretarz obrony James Mattis rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Chinach, by mimo napiętych relacji dwustronnych pogłębiać dialog wojskowy między Pekinem a Waszyngtonem oraz rozmawiać z chińskimi władzami o denuklearyzacji Korei Północnej.

Kim chce "otworzyć nową przyszłość” Półwyspu Koreańskiego

Podczas zakończonej w środę dwudniowej wizyty w Pekinie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Chin Xi Jinping porozumieli się w sprawie współpracy na rzecz "prawdziwego pokoju" i denuklearyzacji – przekazały państwowe media północnokoreańskie.

Kim miał podglądać rolnicze nowinki. Reżim ma z tym problem

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un rozpoczął drugi dzień swojej wizyty w Chinach od zwiedzania rolniczego instytutu badawczego. - To odzwierciedla rosnące zainteresowanie Pjongjangu reformą rolną – twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na anonimowe źródła.