Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Tajemniczy list, seria zatrzymań. "Puczyści" atakują prezydenta Chin?

Już 20 osób zostało zatrzymanych w związku z tajemniczą publikacją, w której "lojalni członkowie partii" wezwali chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do rezygnacji. Taki list jest ewenementem w rządzonych przez komunistyczny reżim Chinach i może być potwierdzeniem istnienia silnej wewnętrznej opozycji, która próbuje odsunąć prezydenta od władzy.

Staranowali łódź patrolową i postawili żądania. Indonezja uległa

Władze Indonezji zaprotestowały w poniedziałek przeciwko naruszeniu w weekend jej wód terytorialnych przez chiński kuter rybacki i jednostkę chińskiej straży przybrzeżnej w pobliżu spornego obszaru na południe od Morza Południowochińskiego - podało MSZ w Dżakarcie. Indonezyjska łódź patrolowa została staranowana.

Zamiast drewna wożą rakiety. Tak reżim omija sankcje

Korea Północna na potrzeby mobilnych wyrzutni rakiet wykorzystuje cywilne, chińskie ciężarówki - poinformowała agencja Reutera. Jak podkreślono, jest to dowód na trudności z egzekwowaniem międzynarodowych sankcji nałożonych na reżim Kim Dzong Una.

"Mini-NATO", podejście drugie. Amerykanie sugerują koalicję

Szef amerykańskiego Dowództwa Pacyfiku zaproponował odkurzenie pomysłu stworzenia koalicji flot Australii, Indii, Japonii i USA. Razem miałyby przeciwdziałać rosnącej potędze morskiej Chin. Podobny pomysł skończył się dekadę temu niczym wobec ostrego oporu Chińczyków. Wówczas Pekin ostrzegał przed budowaniem "mini-NATO".

Pekin i Waszyngton łączą siły, a Kim rozdaje zegarki

Stany Zjednoczone i Chiny są zgodne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej w reakcji na przeprowadzenie przez ten kraj kolejnej próby jądrowej - poinformował Biały Dom. Amerykanie planują złożyć do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt stosownej rezolucji. Ma być głosowana już w najbliższych dniach. Tymczasem przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nagrodził naukowców biorących udział w próbach rakietowych. Nagrodami dla niektórych były m.in. zegarki.

Budują radar na spornych wyspach

Zdjęcia satelitarne pokazują, że na spornym archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim Chiny mogą budować nowy system radarowy - ostrzega think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), na który we wtorek powołuje się agencja Kyodo.

Media: chińskie rakiety na spornej wyspie

Chiny rozmieściły dwie baterie wyrzutni rakiet ziemia-powietrze na jednej z wysp spornego archipelagu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim - poinformowała we wtorek amerykańska telewizja Fox News, powołując się na władze USA i zdjęcia satelitarne.

Dwa dni rozmów, komunikat bez konkretów

Zakończone we wtorek spotkanie na szczycie przywódców USA i 10 krajów należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) nie przyniosło uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie sporów z Chinami na Morzu Południowochińskim.

Wielka narada ws. Afganistanu. Bez przełomu, ale z nadziejami

Dyplomaci z Afganistanu, Pakistanu, USA i Chin zebrali się w poniedziałek w Islamabadzie, żeby wymyślić, jak namówić talibów do podjęcia rozmów z rządem z Kabulu i w ten sposób zakończyć afgańską wojnę. Jak to zrobić, analizuje znawca regionu Wojciech Jagielski.

Chiny tworzą siły do przeprowadzenia ataku nuklearnego. Wielka reforma dowodzenia

Chiński prezydent powołał do istnienia trzy nowe dowództwa wojskowe: Siły Rakietowe, Siły Wsparcia Strategicznego oraz odrębne dowództwo sił lądowych. Nowe jednostki mają wzmocnić potencjał chińskiego arsenału nuklearnego, zwiększyć bezpieczeństwo Chin w kosmosie i cyberprzestrzeni, a także usprawnić współpracę różnych rodzajów sił zbrojnych.