Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Seul twierdzi, że Moskwa przeprosiła. Rosja zaprzecza

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

"USA powinny jak najszybciej zabrać swoje brudne ręce z Hongkongu"

Za rozruchami w Hongkongu stoją "zewnętrzne siły", a USA powinny jak najszybciej "zabrać swoje brudne ręce" z tego regionu - powiedziała we wtorek rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying. Odniosła się w ten sposób do kolejnych demonstracji i starć z policją w Hongkongu.

"Najgorszy w historii wymyślony news wymierzony w Kambodżę"

W ramach tajnego porozumienia zawartego z rządem Kambodży Chiny będą mogły rozmieścić swoje siły zbrojne na terenie kambodżańskiej bazy marynarki wojennej - napisał "Wall Street Journal". Władze w Phnom Penh zaprzeczyły tym doniesieniom. - To najgorszy w historii wymyślony news - oświadczył szef rządu Hun Sen.

Chiński statek i duża eskorta. Wietnamczycy mają być "czujni i gotowi do walki"

Hanoi będzie broniło swoich wód przed jakimikolwiek "podmiotami zagranicznymi", a wojskowi mają być gotowi do walki w wypadku "nieprzewidywalnych wydarzeń" - ta wiadomość od premiera Wietnamu z ostatnich dni dostała potwierdzenie w postaci analiz amerykańskich ekspertów. Uważają oni, że na Morzu Południowochińskim, do którego Pekin rości sobie pretensje w całości, zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie.

"FT": chciała ustąpić, ale Pekin nie pozwolił. Carrie Lam zaprzecza

Biuro szefowej władz Hongkongu Carrie Lam zaprzeczyło doniesieniom, że chciała ustąpić z funkcji, ale rząd centralny w Pekinie kazał jej zostać. Dziennik "Financial Times" w niedzielę informował, że zadaniem Lam ma być teraz "posprzątanie bałaganu" związanego z nowelizacją prawa ekstradycyjnego.

Putin w piątek, Xi Jinping w sobotę. Napięty kalendarz Trumpa

Prezydent USA Donald Trump w kuluarach szczytu G20 w sobotę spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem - poinformował w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas pobytu w Osace prezydent USA odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań ze światowymi przywódcami.

"Uwolnić Hongkong". Marsz do 19 konsulatów

W Hongkongu ponad 1000 osób wzięło w środę udział w marszu do konsulatów krajów należących do G20, by przed szczytem tej grupy w Osace zwrócić uwagę rządów tych państw na budzący kontrowersje projekt umożliwienia ekstradycji do Chin kontynentalnych.

Sytuacja w Hongkongu tematem dla G20? Chiny: nie pozwolimy o tym dyskutować

Chiny nie pozwolą, aby podczas szczytu grupy G20 dyskutowano o sprawie Hongkongu – oświadczył w poniedziałek Zhang Jun, przedstawiciel chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że podczas spotkania prezydentów USA i Chin, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, amerykański przywódca zamierza poruszyć ten temat.

Chiny i Korea Północna zgodziły się w "ważnych kwestiach"

Prezydent Chin Xi Jinping zakończył w piątek dwudniową wizytę w Korei Północnej - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Chiński prezydent przebywał w Pjongjangu na zaproszenie przywódcy socjalistycznego reżimu Kim Dzong Una.

Xi spotkał się z Kimem. Historyczna wizyta prezydenta Chin

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un przywitał w czwartek odwiedzającego ten kraj po raz pierwszy prezydenta Chin Xi Jinpinga na lotnisku w Pjongjangu, a później obaj przywódcy odbyli rozmowy - przekazały chińskie media, nie podając szczegółów na temat tych rozmów. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Chin w Pjongjangu od 14 lat i pierwszy taki wyjazd Xi, odkąd w 2012 roku przejął on władzę w Pekinie.

"Za chwilę tu będą Chiny!". Mandaryński obowiązkowy

Język mandaryński pojawia się w coraz większej liczbie prywatnych szkół w Nepalu, a w części z nich uczniowie uczą się go obowiązkowo jako języka obcego. Dyrektorzy tłumaczą, że ambasada chińska opłaca nauczycieli, a uczniowie są zainteresowani nauką.