Stany Zjednoczone z niecierpliwością oczekują pierwszego spotkania między prezydentem Donaldem Trumpem a chińskim przywódcą Xi Jinpingiem - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Rex Tillerson w ostatnim dniu swej podróży po Azji.
Stany Zjednoczone będą współpracować z Chinami, aby próbować wpłynąć na politykę Korei Północnej. USA zrobią wszystko, co możliwe, aby uniknąć konfliktu na Półwyspie Koreańskim - zapewnił w sobotę podczas wizyty w Pekinie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas rozpoczętej w środę azjatyckiej podróży chce nakłonić władze w Tokio, Seulu i w Pekinie do zajęcia wspólnego stanowiska wobec Korei Północnej. Zamierza także zapewnić tradycyjnych sojuszników Stanów Zjednoczonych, że polityka America First nowej administracji nie oznacza dyplomatycznego wycofania się Waszyngtonu z Azji.
Premier Chin Li Keqiang podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że gospodarka chińska jest silna i nie grozi jej "twarde lądowanie".
Władze w Pekinie nie chcą wybuchu wojny handlowej z USA - zapewnił szef chińskiego rządu Li Keqiang podczas konferencji prasowej po zakończeniu dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.
Prezydent USA Donald Trump planuje zaprosić chińskiego przywódcę Xi Jinpinga do swojej posiadłości na Florydzie - poinformowała telewizja CNN, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela administracji prezydenta. Do spotkania miałoby dojść w kwietniu. Plany są jednak na razie, jak podkreślono, orientacyjne.
Mun Dzae In wezwał Chiny, by przestały stosować gospodarcze kroki odwetowe wobec firm południowokoreańskich z powodu rozmieszczania na Południu systemu obrony antyrakietowej USA.Mun Dzae In to faworyt zbliżających się wyborów prezydenckich w Korei Południowej,
Rząd w Tokio nakazał swojej flocie wykonanie niewidzianego od prawie wieku pokazu siły - podaje agencja Reutera. Największy japoński okręt - Izumo - ma wyruszyć w długi rejs, którego nie można zinterpretować inaczej niż jako wyzwanie rzucone pod adresem Chin. Okręt ma spędzić na morzu trzy miesiące, krążąc między innymi po wodach, które Pekin uznaje za swoje.
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson będzie rozmawiał 18 marca w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem m.in. o terminie pierwszego spotkania Xi z prezydentem Donaldem Trumpem - powiadomił wysoki rangą amerykański dyplomata.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zaproponował, aby Korea Północna zawiesiła swój program rakietowy i nuklearny w zamian za wstrzymanie okresowych manewrów wojskowych dokonywanych przez Koreę Południową i USA.
Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.
Sprzeciwiając się planom rozmieszczenia przez USA zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej Chińczycy wstrzymali sprzedaż wycieczek do tego kraju, a hakerzy zaatakowali strony internetowe jednego z wielobranżowych koncernów z Seulu.
Wysoki rangą północnokoreański dyplomata przybył we wtorek do Pekinu. Wizyta ta następuje po tym, jak Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej w ramach realizacji sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie pogłębia się kryzys w relacjach Pekinu z Seulem na tle rozmieszczenia przez niego amerykańskich pocisków antyrakietowych.
Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa skrytykowała w czwartek Chiny, sugerując, że "tańczą tak, jak im grają Stany Zjednoczone", ponieważ Pekin potępił niedawne testy rakietowe Pjongjangu i zawiesił import północnokoreańskiego węgla.
Pekin na sztucznych, spornych wyspach na Morzu Południowochińskim kończy budowę około 20 obiektów, które mogą pomieścić pociski rakietowe ziemia-powietrze dalekiego zasięgu - podała w środę agencja Reutera, powołując się na źródła we władzach USA.
Chiny wyraziły we wtorek sprzeciw wobec "podważających ich suwerenność" działań innych krajów pod pretekstem swobody żeglugi. W sobotę grupa amerykańskich okrętów z lotniskowcem USS Carl Vinson rozpoczęła "rutynowe operacje" na Morzu Południowochińskim. Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) jest zaniepokojone działaniami Pekinu.
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson wezwał w piątek władze Chin, aby "użyły wszystkich środków", aby "powściągnąć działania" Korei Północnej, która dokonała kolejnej próby rakietowej - poinformował jeden z jego rzeczników, Mark Toner.
Test pocisku balistycznego przeprowadzony przez Koreę Północną potępiły resorty dyplomacji Rosji i Chin. MSZ w Moskwie oceniło działania Pjongjangu jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć. Również rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Chiny sprzeciwiają się próbom rakietowym Korei Północnej, które są pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Prezydent USA Donald Trump w liście do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga zapewnił, że liczy na "konstruktywne relacje" Stanów Zjednoczonych z Chinami - poinformował Biały Dom w wydanym komunikacie.
Chiny mają nadzieję, że będą mogły razem z USA pracować nad radzeniem sobie i kontrolowaniem sporów i kwestii wrażliwych, powiedział chiński dyplomata Yang Jiechi w rozmowie z Michaelem Flynnem. Były chiński minister spraw zagranicznych w piątek odbył z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego rozmowę telefoniczną.