Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Reżim Kima strzela. Chiny krytykują, Rosja apeluje o "zimną krew"

Test pocisku balistycznego przeprowadzony przez Koreę Północną potępiły resorty dyplomacji Rosji i Chin. MSZ w Moskwie oceniło działania Pjongjangu jako "kolejne wyzywające zlekceważenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Resort spraw zagranicznych wezwał wszystkie zainteresowane strony, by unikały dalszego wzrostu napięć. Również rzecznik chińskiego MSZ oświadczył, że Chiny sprzeciwiają się próbom rakietowym Korei Północnej, które są pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Trump napisał list do przywódcy Chin

Prezydent USA Donald Trump w liście do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga zapewnił, że liczy na "konstruktywne relacje" Stanów Zjednoczonych z Chinami - poinformował Biały Dom w wydanym komunikacie.

Pekin chce, by "nowy rząd USA ciężko pracował wspólnie z Chinami"

Chiny mają nadzieję, że będą mogły razem z USA pracować nad radzeniem sobie i kontrolowaniem sporów i kwestii wrażliwych, powiedział chiński dyplomata Yang Jiechi w rozmowie z Michaelem Flynnem. Były chiński minister spraw zagranicznych w piątek odbył z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego rozmowę telefoniczną.

Iskrzy na linii Waszyngton-Pekin. Przez sporne wyspy

Chiny zaapelowały do Stanów Zjednoczonych o rozwagę w działaniu i dobieraniu słów w kwestiach dotyczących spornego obszaru Morza Południowochińskiego. To echo poniedziałkowej wypowiedzi rzecznika Białego Domu, która była kolejnym już sygnałem wskazującym na to, że nowa administracja zamierza prowadzić ostrzejszą politykę w sprawie roszczeń terytorialnych Chin.

Tillerson: zabronić Chinom dostępu do spornych wysp. Pekin odpowiada

Kandydat Donalda Trumpa na szefa amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson oświadczył w środę podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu USA, że Chinom powinno się zabronić dostępu do wysp, które kraj ten wybudował na Morzu Południowochińskim. Chiński MSZ odpowiedział, że chińskie prawa do aktywności w tym rejonie są "bezdyskusyjne".

Stanowczy sprzeciw Chin po wizycie prezydent Tajwanu w USA

Władze Chin po raz kolejny wyraziły swój sprzeciw wobec wszelkich kontaktów przedstawicieli władz USA z rządem Tajwanu. W niedzielę senator z Teksasu Ted Cruz oraz gubernator tego stanu Greg Abbott spotkali się z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Nie chcą się stać "chińską kolonią". Protesty i starcia na tropikalnej wyspie

Co najmniej kilka osób zostało rannych podczas gwałtownych protestów w południowej części Sri Lanki. Lokalna ludność sprzeciwiła się zgodzie władz na budowę przez Chiny portu i strefy przemysłowej. Inwestycja, zakładająca dzierżawę terenu w Hambantota na okres 99 lat, budzi kontrowersje nie tylko Lankijczyków, ale też państw sąsiednich na czele z Indiami.

Tajwan traci sojusznika i oskarża: Chiny go kupiły

Tajwan oskarżył Chiny o wykorzystanie trudności finansowych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej do nakłonienia ich do zerwania stosunków dyplomatycznych z Tajpej. Wyspy były jednym z ostatnich państw na świecie utrzymujących oficjalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem.

Chińczycy oddali Amerykanom drona

Departament Obrony USA poinformowało, że Chiny zwróciły amerykańskiego podwodnego drona, który w ubiegłym tygodniu został "nielegalnie przejęty" przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego.

Poróżnił ich noblista, wracają do normalnych stosunków

Władze Norwegii i Chin poinformowały o przywróceniu stosunków dyplomatycznych i politycznych, które zostały zamrożone w 2010 r. po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla przez chińskiego dysydenta Liu Xiaobo - podało w komunikacie norweskie MSZ.