Broń atomowa

Broń atomowa

Jedna z największych tajemnic Kima. Zdjęcia i nagrania z poligonu jądrowego

Zachodni dziennikarze zostali wpuszczeni do miejsca, które dotychczas stanowiło jedną z największych tajemnic reżimu Korei Północnej i można było je oglądać tylko na zdjęciach satelitarnych. Nagrania i fotografie z pokazowego zamknięcia poligonu jądrowego Punggje-ri po raz pierwszy pozwalają z bliska przyjrzeć się temu ważnemu elementowi północnokoreańskiego programu jądrowego.

Wysadzą skażony tunel. Pokazowa eksplozja w Korei Północnej

Korea Północna szykuje pokazowe zniszczenie swojego poligonu jądrowego Punggye-ri. Do obserwowania wydarzenia zaproszono dziennikarzy, w tym wyjątkowo z Korei Południowej. Nie zaproszono natomiast ekspertów, którzy mają wiele wątpliwości co do tego, na ile północnokoreańskie działania będą skuteczne i bezpieczne.

Kim "wstrzymuje próby jądrowe i rakietowe". Trump zadowolony

Kim Dzong Un ogłosił, że od 21 kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że to "wielki postęp".

"Korea Północna mogła unieruchomić reaktor"

Korea Północna mogła unieruchomić swój jedyny reaktor jądrowy - podał wyspecjalizowany w śledzeniu wydarzeń w tym kraju portal 38 North. Doniesienia te napłynęły przed zapowiedzianymi spotkaniami przywódców Korei Północnej, Korei Południowej i USA, którzy będą mówić o możliwej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

USA: Rosja naruszyła zobowiązania dotyczące broni jądrowej

Departament Stanu oskarżył w czwartek Rosję o rozwijanie destabilizujących systemów broni z pogwałceniem zobowiązań wynikających z układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF). Była to reakcja na orędzie Putina na forum rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego.

Pożar wśród rakiet i głowic termojądrowych. Rosjanie przyznają, że było blisko katastrofy

Po niemal siedmiu latach od wypadku na pokładzie atomowego okrętu podwodnego Jekaterynburg rosyjski minister obrony przyznał, że było blisko od trudnej do wyobrażenia katastrofy. Siergiej Szojgu potwierdził w wywiadzie, że kiedy na pokładzie zacumowanej w stoczni jednostki wybuchł pożar, były na niej rakiety balistyczne i torpedy. Wcześniej nieoficjalne informacje na ten temat podawały rosyjskie media, pisząc, że było "blisko katastrofy niewidzianej od czasu Czarnobyla".

Media: Chiny mogą eksperymentować z "brudną" bronią jądrową

Naukowcy w Chinach prowadzą badania nad rzadkim pierwiastkiem, który może być użyty w tak zwanej brudnej bombie – podał w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołując się na fizyków jądrowych. Brudna bomba to określenie ładunku konwencjonalnego lub atomowego, którego głównym celem jest maksymalne skażenie terenu.

Moskwa: doktryna nuklearna USA rozczarowująca i antyrosyjska

Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu - oświadczyło w sobotę MSZ Rosji. Wyrażono "głębokie rozczarowanie" amerykańskim dokumentem.

"Musimy zwiększyć zdolności kontrataku nuklearnego"

Chiny muszą zwiększyć swój potencjał odstraszania nuklearnego i zdolność kontrataku atomowego – ocenił oficjalny dziennik chińskiej armii "Jiefangjun Bao". Jak argumentowano, jest to konieczne by dotrzymać kroku USA i Rosji, które już modernizują swoje arsenały jądrowe.

Tajne testy atomowe USA. Ujawniono kilkadziesiąt unikalnych nagrań

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) odtajnili 62 nigdy dotąd niepublikowane nagrania próbnych eksplozji nuklearnych. Badacze zajmują się ich ponowną analizą, ponieważ okazało się, że dawne, ręczne wyliczenia dotyczące testów są błędne. Nawet w 20-30 procentach.

Kim Dzong Un goni mocarstwa. Zagrożenie może nadejść spod wody

Przeprowadzone w 2017 roku testy rakietowe i nuklearne nie wyczerpują listy potencjalnych zagrożeń ze strony Korei Północnej. Doskonali ona też technologie niezbędne do budowy sił odstraszania, częściowo rozmieszczonych na okrętach podwodnych. To nowe jakościowo zagrożenie wymaga ścisłej koordynacji wysiłków USA, Korei Południowej i Japonii w obszarach obrony przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów podwodnych - pisze Marcin Andrzej Piotrowski w Biuletynie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pt. "Perspektywy budowy morskich sił odstraszania KRLD".

Nowy silnik, dysze, platforma. Oto broń Kima

Najnowsza rakieta międzykontynentalna Korei Północnej ma nowy silnik. Jej wystrzelenie wymaga jednak więcej czasu niż w przypadku innych rakiet, ponieważ nie odbywa się bezpośrednio z platformy transportowej - twierdzi ekspert portalu NK News Scott LaFoy. Analityk komentował zdjęcia pocisku Hwasong-15 (KN-20), którego próbę przeprowadzono we wtorek wieczorem.

Można się dogadać z Kimem? "Muszą spróbować wszystkiego"

Zdaniem wielu ekspertów Korea Północna rozważy udział w rozmowach o swym programie atomowym dopiero, gdy zrealizuje swe atomowe ambicje. Jeśli więc rzeczywiście osiągnęła potencjał nuklearny, dla Zachodu może to być szansa na zainicjowanie dialogu - pisze "New York Times".

Senatorowie niepokoją się, że Trump może sam odpalić rakiety. Pierwsza taka debata od 41 lat

Amerykańscy politycy zaczęli się zastanawiać, czy nie należałoby wprowadzić zmian w prawie, które uniemożliwiłyby prezydentowi USA samodzielne rozpętanie nuklearnego armagedonu. Demokraci z senackiej komisji spraw zagranicznych otwarcie przyznają, że niepokoi ich fakt, iż to właśnie Donald Trump posiada w zasadzie absolutną kontrolę nad arsenałem jądrowym. Republikanie są nieco bardziej powściągliwi i przekonują, że problem dotyczy każdego amerykańskiego prezydenta.