Broń atomowa

Broń atomowa

Czy kwiat amerykańskiej młodzieży był wart dwóch japońskich miast?

Czy dziesiątki tysięcy zabitych w atomowym bombardowaniu Hiroszimy i drugie tyle tych, którzy zginęli w Nagasaki, ocaliło życie setkom tysięcy, a może nawet milionom Amerykanów i Japończyków, którzy padliby ofiarą walk na macierzystych Wyspach Japońskich? Nie brakuje takich, którzy – choć dostrzegają moralny ciężar tej decyzji – uważają, że była uzasadniona. Są też tacy, którzy nie mają wątpliwości, że Japonia i tak by upadła. Co by było, gdyby 75 lat temu Stany Zjednoczone nie użyły broni atomowej jako jedyne mocarstwo w historii?

Najpierw był błysk, huk i żar. A potem spadł "czarny deszcz"

Natychmiast zginęło ponad 70 tysięcy ludzi. Trzy dni później kolejne 40 tysięcy. Ale dziesiątki tysięcy umierały powoli z powodu oparzeń lub chorób związanych z promieniowaniem. Zabijał ich "czarny deszcz". Spowodowały go bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki.

Amerykanie przećwiczyli atak jądrowy Rosji "na cel NATO w Europie"

W amerykańskim stanie Nebraska przeprowadzono symulację wojny jądrowej z Rosją. W ćwiczeniach udział brał minister obrony USA Mark Esper- poinformował Pentagon. Przewidywały one odwet nuklearny Stanów Zjednoczonych na Rosję po ataku jądrowym rosyjskiego wojska na terytorium NATO w Europie.

"Niebawem świat ujrzy nową broń strategiczną"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, którego wystąpienie było najważniejszym punktem wtorkowych obrad plenarnych Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, zapowiedział, że "świat ujrzy wkrótce broń strategiczną nowej generacji". Zagroził, że "Stany Zjednoczone będą bezradnie cierpieć", jeśli nadal będą stosować swe "gangsterskie metody".

"Ta cała sytuacja z bronią nuklearną nie jest dobrą sytuacją"

Zakończyliśmy układ o zakazie broni nuklearnej, ponieważ Rosja nie stosowała się do niego. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - oświadczył prezydent USA Donald Trump w Londynie podczas szczytu NATO. Dodał, że zainteresowane włączeniem do rozmów w sprawie nowego traktatu są także Chiny.

"Będziemy za to sądzeni". Papież w Hiroszimie i Nagasaki

Nowe pokolenia powstaną jako sędziowie naszej przegranej, jeśli mówiliśmy o pokoju, ale nie dokonaliśmy tego naszymi działaniami pośród narodów ziemi - powiedział papież Franciszek w Hiroszimie, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w 1945 roku. Wcześniej w Nagasaki papież apelował o całkowity zakaz broni nukleranej.

"Sprawa nierozwiązana". Chcą rozmów o odnalezionych śladach uranu

Cornel Feruta, tymczasowy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, poinformował, że agencja będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z Iranem o odnalezieniu śladów uranu w obiekcie nieujawnionym przez Iran jako zakład związany z programem nuklearnym. MAEA twierdzi, że Teheran nie wyjaśnił, skąd wzięły się odnalezione ślady uranu.

Heksafluorek uranu jest już w wirówkach. "Czwarty krok Iranu"

Najpierw Teheran ogłosił, że wtłoczył gazowy heksafluorek uranu do wirówek w zakładach wzbogacania uranu w Fordo. Kilka godzin później prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył na Twitterze, że zakłady wkrótce wrócą do pracy pełną parą.

"Groźby Erdogana nabierają nowego znaczenia"

"Turecki autokrata to mistrz wyprowadzania z równowagi swoich sojuszników i przeciwników" - pisze o Recepie Tayyipie Erdoganie dziennik "New York Times", zaznaczając, że chce on czegoś więcej niż kontroli nad częścią syryjskiego terytorium.

Szef Mosadu: nie chcemy upadku reżimu w Teheranie

Izrael ma jeden interes: nie dopuści, by Iran uzyskał broń nuklearną. Nie chcemy, żeby reżim w Teheranie upadł - przekonywał szef Mosadu Josi Koen, cytowany przez izraelskie media. Dodał jednak, że Jerozolima bierze pod uwagę wszelkie działania, by nie dopuścić do broni atomowej w Iranie, także uderzenie zbrojne.