Broń atomowa

Broń atomowa

Moskwa: doktryna nuklearna USA rozczarowująca i antyrosyjska

Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu - oświadczyło w sobotę MSZ Rosji. Wyrażono "głębokie rozczarowanie" amerykańskim dokumentem.

"Musimy zwiększyć zdolności kontrataku nuklearnego"

Chiny muszą zwiększyć swój potencjał odstraszania nuklearnego i zdolność kontrataku atomowego – ocenił oficjalny dziennik chińskiej armii "Jiefangjun Bao". Jak argumentowano, jest to konieczne by dotrzymać kroku USA i Rosji, które już modernizują swoje arsenały jądrowe.

Tajne testy atomowe USA. Ujawniono kilkadziesiąt unikalnych nagrań

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) odtajnili 62 nigdy dotąd niepublikowane nagrania próbnych eksplozji nuklearnych. Badacze zajmują się ich ponowną analizą, ponieważ okazało się, że dawne, ręczne wyliczenia dotyczące testów są błędne. Nawet w 20-30 procentach.

Kim Dzong Un goni mocarstwa. Zagrożenie może nadejść spod wody

Przeprowadzone w 2017 roku testy rakietowe i nuklearne nie wyczerpują listy potencjalnych zagrożeń ze strony Korei Północnej. Doskonali ona też technologie niezbędne do budowy sił odstraszania, częściowo rozmieszczonych na okrętach podwodnych. To nowe jakościowo zagrożenie wymaga ścisłej koordynacji wysiłków USA, Korei Południowej i Japonii w obszarach obrony przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów podwodnych - pisze Marcin Andrzej Piotrowski w Biuletynie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pt. "Perspektywy budowy morskich sił odstraszania KRLD".

Nowy silnik, dysze, platforma. Oto broń Kima

Najnowsza rakieta międzykontynentalna Korei Północnej ma nowy silnik. Jej wystrzelenie wymaga jednak więcej czasu niż w przypadku innych rakiet, ponieważ nie odbywa się bezpośrednio z platformy transportowej - twierdzi ekspert portalu NK News Scott LaFoy. Analityk komentował zdjęcia pocisku Hwasong-15 (KN-20), którego próbę przeprowadzono we wtorek wieczorem.

Można się dogadać z Kimem? "Muszą spróbować wszystkiego"

Zdaniem wielu ekspertów Korea Północna rozważy udział w rozmowach o swym programie atomowym dopiero, gdy zrealizuje swe atomowe ambicje. Jeśli więc rzeczywiście osiągnęła potencjał nuklearny, dla Zachodu może to być szansa na zainicjowanie dialogu - pisze "New York Times".

Senatorowie niepokoją się, że Trump może sam odpalić rakiety. Pierwsza taka debata od 41 lat

Amerykańscy politycy zaczęli się zastanawiać, czy nie należałoby wprowadzić zmian w prawie, które uniemożliwiłyby prezydentowi USA samodzielne rozpętanie nuklearnego armagedonu. Demokraci z senackiej komisji spraw zagranicznych otwarcie przyznają, że niepokoi ich fakt, iż to właśnie Donald Trump posiada w zasadzie absolutną kontrolę nad arsenałem jądrowym. Republikanie są nieco bardziej powściągliwi i przekonują, że problem dotyczy każdego amerykańskiego prezydenta.

Atomowa gotowość całą dobę? Amerykanie szykują się na rozkaz

Amerykańskie lotnictwo strategiczne przygotowuje się na powrót do zimnowojennych praktyk, kiedy bombowce strategiczne zawsze czekały w gotowości do uderzenia jądrowego. Rozkazu jeszcze nie ma, ale są czynione przygotowania. - Nie szykujemy się na coś konkretnego, ale raczej na realia obecnej sytuacji międzynarodowej - miał powiedzieć generał David Goldfein, szef sztabu lotnictwa wojskowego USA, cytowany przez portal Defense One.

Skryte ćwiczenia NATO z bronią jądrową. Nagrano polskie F-16, MON wyjaśnia

Bez rozgłosu rozpoczęły się sojusznicze ćwiczenia Steadfast Noon 17. Państwa NATO trenują użycie składowanych w Europie amerykańskich bomb termojądrowych. W jednej z baz, w których trwają ćwiczenia, zauważono polskie myśliwce F-16. MON poinformowało tvn24.pl, że nie biorą one udziału w ćwiczeniach z bronią jądrową.

Raport: cztery państwa zwiększają arsenał jądrowy

Bojowych ładunków nuklearnych jest na świecie coraz mniej, ale uważa się, że Chiny, Indie, Pakistan i Korea Północna powiększają swe arsenały jądrowe - głosi opublikowany w czwartek raport Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI).