Broń atomowa

Broń atomowa

Miliardy na pierwsze kontrakty. Nowa generacja broni zagłady

Cztery największe amerykańskie koncerny zbrojeniowe otrzymały zamówienia od Pentagonu na rozpoczęcie prac nad nowymi rakietami międzykontynentalnymi i dalekiego zasięgu. Zwiastuje to początek prac nad nową generacją broni zagłady i koniec spekulacji, czy Waszyngton zdecyduje się na ten krok. Jeszcze kilka lat temu poważnie wątpiono, czy USA postanowią rozpoczynać te kosztowne programy.

Schulz chce wycofania z Niemiec amerykańskiej broni atomowej

- Nie może być tak, że Niemcy przypatrują się bezczynnie i bez komentarza jak prezydent USA Donald Trump rozkręca spiralę zbrojeń - powiedział we wtorek na wiecu w Trewirze kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz, nawiązując do znajdujących się na terenie Niemiec amerykańskich magazynów z bronią atomową.

Astronomiczny rachunek za arsenał jądrowy. Rośnie problem Trumpa

Modernizacja amerykańskiego arsenału jądrowego - według najnowszych wyliczeń - będzie wyraźnie droższa niż do tej pory zakładano. "New York Times" twierdzi, że rachunek za nowe okręty podwodne, samoloty i rakiety wyniesie 1,2 biliona dolarów w ciągu 30 lat. Do tej pory mówiono o bilionie.

Pentagon: Iran mógł korzystać z koreańskich projektów przy budowie rakiet

W związku z przeprowadzoną w tym tygodniu przez Iran próbą wystrzelenia pocisków rakietowych z zanurzonego miniaturowego okrętu podwodnego, Pentagon zaczął obserwować powiązania militarne między Iranem a Koreą Północną. Według ekspertów do spraw wojskowości, była to pierwsza próba wystrzelenia pocisku rakietowego z zanurzonego okrętu podwodnego przez Iran. Korea Północna dokonała tego w roku 2015.

Amerykanie testują nową bombę atomową

Na poligonie w stanie Nevada przeprowadzono pierwszy lotniczy test kwalifikacyjny nowej amerykańskiej samolotowej bomby jądrowej B61-12 - poinformowało ministerstwo energetyki USA, któremu podlega produkcja broni nuklearnej.

"Pełne przyspieszenie" programu atomowego. Pracują nad wyprzedzającym uderzeniem

Korea Północna nie obawia się żadnych planów USA odcięcia jej od światowego systemu finansowego - mówi w rozmowie z agencją Reutera zastępca ambasadora Pjongjangu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Choe Myong Nam zapewnia również, że jego kraj dąży do "przyspieszenia" swoich programów atomowych i balistycznych, w tym zdolności do produkcji pocisku międzykontynentalnego jak i "wyprzedzającego uderzenia".

USA mogą zmienić podejście do broni atomowej

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zastanowi się, czy nie zrewidować dotychczasowej amerykańskiej polityki zmierzającej do świata wolnego od broni atomowej - powiedział we wtorek w Waszyngtonie Christopher Ford z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

"Rewolucyjne nowe technologie". Po cichu zwiększono siłę głowic termojądrowych

- Wzrost potencjału jest zdumiewający. Siła niszcząca amerykańskich rakiet strategicznych została zwiększona około trzech razy - twierdzi Hans Kristensen, jeden z najbardziej znanych amerykańskich ekspertów od broni jądrowej. Jego zdaniem był to nieodpowiedzialny ruch, bo zdestabilizował równowagę arsenałów mocarstw i zwiększył ryzyko kataklizmu. Wszystko przez niepozorną część nazwaną MC4700. To zapalnik, który uczynił głowice termojądrowe znacznie bardziej celnymi.

Zbudowany, aby wykrywać skażenie jądrowe. Znów "obniuchuje" Europę

Amerykański specjalistyczny samolot zwiadowczy, zbudowany do śledzenia efektów eksplozji jądrowych, nie przestaje krążyć w pobliżu Europy. Po długim locie sięgającym Arktyki w minionym tygodniu, teraz spędził kilkanaście godzin nad Morzem Śródziemnym i jego okolicami. Według wojska USA maszyna WC-135C wykonuje wcześniej zaplanowane zadania i nie ma to związku z żadnymi niespodziewanymi incydentami.