Broń atomowa

Broń atomowa

"Pełne przyspieszenie" programu atomowego. Pracują nad wyprzedzającym uderzeniem

Korea Północna nie obawia się żadnych planów USA odcięcia jej od światowego systemu finansowego - mówi w rozmowie z agencją Reutera zastępca ambasadora Pjongjangu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Choe Myong Nam zapewnia również, że jego kraj dąży do "przyspieszenia" swoich programów atomowych i balistycznych, w tym zdolności do produkcji pocisku międzykontynentalnego jak i "wyprzedzającego uderzenia".

USA mogą zmienić podejście do broni atomowej

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zastanowi się, czy nie zrewidować dotychczasowej amerykańskiej polityki zmierzającej do świata wolnego od broni atomowej - powiedział we wtorek w Waszyngtonie Christopher Ford z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

"Rewolucyjne nowe technologie". Po cichu zwiększono siłę głowic termojądrowych

- Wzrost potencjału jest zdumiewający. Siła niszcząca amerykańskich rakiet strategicznych została zwiększona około trzech razy - twierdzi Hans Kristensen, jeden z najbardziej znanych amerykańskich ekspertów od broni jądrowej. Jego zdaniem był to nieodpowiedzialny ruch, bo zdestabilizował równowagę arsenałów mocarstw i zwiększył ryzyko kataklizmu. Wszystko przez niepozorną część nazwaną MC4700. To zapalnik, który uczynił głowice termojądrowe znacznie bardziej celnymi.

Zbudowany, aby wykrywać skażenie jądrowe. Znów "obniuchuje" Europę

Amerykański specjalistyczny samolot zwiadowczy, zbudowany do śledzenia efektów eksplozji jądrowych, nie przestaje krążyć w pobliżu Europy. Po długim locie sięgającym Arktyki w minionym tygodniu, teraz spędził kilkanaście godzin nad Morzem Śródziemnym i jego okolicami. Według wojska USA maszyna WC-135C wykonuje wcześniej zaplanowane zadania i nie ma to związku z żadnymi niespodziewanymi incydentami.

Gorbaczow: znowu rozpoczął się wyścig zbrojeń

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uważa, że przywódcy Rosji i USA powinni wystąpić z inicjatywą przyjęcia rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ o niedopuszczalności wojny jądrowej. Gorbaczow apeluje też o dialog polityczny.

Teheran o groźbach Trumpa: to tylko propaganda

Donald Trump, gdy obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie będzie w stanie jednostronnie zerwać porozumienia nuklearnego podpisanego przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Wypełniają zobowiązania, odrzucają pomysł Trumpa: jeśli zerwie umowę, my ją spalimy

Iran wypełnił zobowiązania podjęte w lipcu 2015 roku i zdemontował setki używanych do wzbogacania uranu wirówek w kompleksie Fordow - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Jednocześnie Teheran dał do zrozumienia, że samo porozumienie atomowe wynegocjowane z mocarstwami dwa lata temu nie podlega renegocjacji, co sugeruje prezydent elekt USA Donald Trump.