Broń atomowa

Broń atomowa

"Istnieje ryzyko wojny nuklearnej"

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł przed "rosnącym niebezpieczeństwem wojny nuklearnej". Jak stwierdził, użycie broni nuklearnej jest możliwe, nawet jeśli kraje posiadające taką broń nie chcą konfliktu".

Nie żyje szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

"Zła odpowiedź na złą decyzję" Waszyngtonu

Czasu jest coraz mniej, ale ciągle jest, by uratować porozumienie atomowe z Iranem - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji. Szef francuskiej dyplomacji apeluje zaś do europejskich partnerów, by w kwestii Teheranu zachowali jedność. Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze tymczasem, że podejmując prowokacyjne działania Iran wpada w pułapkę zastawioną przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Radioaktywny wyciek z wraku sowieckiego okrętu atomowego

Naukowcy, którzy w ramach wspólnej norwesko-rosyjskiej ekspedycji badają wrak atomowego okrętu podwodnego Komsomolec, w pobranych z jego wnętrza próbkach wody wykryli bardzo wysokie stężenie substancji radioaktywnych - informują drugi kanał norweskiej telewizji i nadawca NRK.

Iran przyznaje: przekroczyliśmy pułap wzbogacania uranu. I ostrzega, że to nie koniec

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent, co odpowiada obecnym potrzebom kraju - oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Limit wyznaczony przez międzynarodowe porozumienie atomowe to 3,67 procent. Wcześniej Kamalwandi ostrzegał, że Teheran może wzbogacać uran na jeszcze wyższych poziomach.

Trump ostrzega: niech Iran lepiej uważa

Donald Trump ostrzegł Iran przed konsekwencjami decyzji o wznowieniu wzbogacania uranu. Prezydent USA powiedział, że wbrew ambicjom Iranu, państwo to "nigdy nie będzie mieć broni jądrowej".

USA żądają nadzwyczajnej sesji MAEA w sprawie Iranu

USA zażądały zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To w związku z decyzją Iranu o ponownym wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku.

Iran postanowił wzbogacać uran. Jak daleko stąd do bomby atomowej?

Iran postanowił - jak tłumaczy, w odpowiedzi na kroki Stanów Zjednoczonych - naruszyć postanowienia umowy atomowej z 2015 roku. Co to oznacza? Na pytania tvn24.pl odpowiada Paulina Iżewicz, starsza analityczka w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies w Middlebury Institute of International Studies.

Atom, rakiety, sankcje, bliskowschodnie sojusze. O co chodzi z Iranem?

Uczestnicy warszawskiej konferencji, według oficjalnych deklaracji, mają pochylić się nad sprawami pokoju i bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie. Od początku jednak niektórzy jej uczestnicy sygnalizują, że problemem numer jeden w regionie - i problemem numer jeden na obradach - jest Iran, jego agresywna polityka zagraniczna, w tym program balistyczny i ambicje atomowe. O co chodzi z Iranem? Zapytaliśmy o to ekspertkę zajmującą się tym krajem, Paulinę Iżewicz, starszą analityczkę w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies.