Białoruś

Białoruś

W Rosji wszczęto sprawę karną o nadużycie władzy przeciwko aresztowanemu na Białorusi szefowi firmy Urałkalij Władisławowi Baumgertnerowi - poinformował w poniedziałek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Dodał, że Rosja będzie ubiegać się o jego ekstradycję.

Dyrektor generalny rosyjskiego koncernu potasowego Urałkalij Władisław Baumgertner, zatrzymany miesiąc temu na Białorusi, został w nocy ze środy na czwartek umieszczony w areszcie domowym - poinformował w czwartek jego białoruski adwokat.

W kolejnym dniu ćwiczeń Zapad-2013 rosyjskie i białoruskie jednostki symulowały działania na umownym odcinku granicy państwowej Białorusi i "z powodzeniem zablokowały pięć nielegalnych ugrupowań zbrojnych liczących łącznie do 2 tys. osób". W celu zwiadu powietrznego użyto samolotów bezzałogowych.

Białoruscy milicjanci oraz żołnierze wojsk wewnętrznych nie będą mogli palić w mundurze, zaś budynki resortu oraz jednostek wojskowych staną się strefami, gdzie obowiązuje zakaz palenia - poinformowała agencja BiełTA, powołując się na białoruskie MSW.

Białoruskie organy śledcze przedstawiły zarzuty dyrektorowi generalnemu rosyjskiego potentata potasowego Urałkalij Władisławowi Baumgertnerowi, którego zatrzymano w poniedziałek w Mińsku - poinformowały w piątek białoruskie media.

Dyrektor generalny rosyjskiego producenta nawozów potasowych Urałkalij Władisław Baumgertner został zatrzymany w Mińsku. Uznano, że jego działania przyniosły uszczerbek Białorusi - poinformował w poniedziałek białoruski Komitet Śledczy. Rosja oceniła to jako "nieprzyjazny i niepartnerski gest". Wicepremier Igor Szuwałow zapowiedział, że premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał już w tej sprawie "niezbędne wytyczne".

Na trzy miesiące aresztu został we wtorek skazany białoruski więzień polityczny, działacz opozycyjnego Młodego Frontu Uładzimir Jaromienak. Sąd w Mińsku uznał go za winnego złamania zasad nadzoru prewencyjnego - poinformowały niezależne portale białoruskie.