Białoruś

Białoruś

Białoruskie organy śledcze przedstawiły zarzuty dyrektorowi generalnemu rosyjskiego potentata potasowego Urałkalij Władisławowi Baumgertnerowi, którego zatrzymano w poniedziałek w Mińsku - poinformowały w piątek białoruskie media.

Dyrektor generalny rosyjskiego producenta nawozów potasowych Urałkalij Władisław Baumgertner został zatrzymany w Mińsku. Uznano, że jego działania przyniosły uszczerbek Białorusi - poinformował w poniedziałek białoruski Komitet Śledczy. Rosja oceniła to jako "nieprzyjazny i niepartnerski gest". Wicepremier Igor Szuwałow zapowiedział, że premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał już w tej sprawie "niezbędne wytyczne".

Na trzy miesiące aresztu został we wtorek skazany białoruski więzień polityczny, działacz opozycyjnego Młodego Frontu Uładzimir Jaromienak. Sąd w Mińsku uznał go za winnego złamania zasad nadzoru prewencyjnego - poinformowały niezależne portale białoruskie.

Od kilku miesięcy atakowało bydło na wschodniej Białorusi. W końcu kołchoźnikom udało się je zabić. Początkowo nikt jednak nie był w stanie powiedzieć, co to za zwierzę. Zdjęcie "mutanta" trafiło na czołówki białoruskich mediów.

Funkcjonariusz białoruskich służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych, został zatrzymany na Białorusi - poinformował prezydent Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez agencję Interfax-Zapad. Łukaszenka komentował sprawę Edwarda Snowdena, którego określił "zdrajcą".

Gwałtowna ulewa spowodowała w sobotę przerwę w kursowaniu linii trolejbusowych na niektórych odcinkach tras w stolicy Białorusi. W ciągu godziny spadła ponad połowa miesięcznej normy opadów - informuje państwowa agencja BiełTA.

Na Białorusi wybuchła afera z udziałem uczestniczek wyborów Miss Mińska. Tamtejsze media i blogerzy domagają się odebrania tytułów kilku dziewczynom po tym, jak w internecie dokopano się do ich zdjęć. Niektóre z nich pozowały topless i oferowały swoje usługi jako striptizerki.

Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew. Będą tam stacjonować myśliwce Su-27SM3. Wcześniej jako ewentualną lokalizację bazy wymieniano Baranowicze.

Emerytura byłego przewodniczącego Rady Najwyższej (parlamentu) niepodległej Białorusi Stanisława Szuszkiewicza wynosi 3200 rubli białoruskich, czyli równowartość 37 centów - informuje niezależna gazeta białoruska "Narodnaja Wola".

Białoruski KGB oskarża go o zdradę i współpracę z CIA, a proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami. 23-letni student Andrej Hajdukau może trafić za kraty nawet na 15 lat. Oskarżony, jak i działacze opozycji, twierdzą, że zarzuty są fałszywe, władzom brak dowodów, a sprawa przypomina procesy z czasów stalinowskich.

Nie tylko bobry są zwierzętami, z którymi Białorusini mają kłopoty. Na południu tego kraju osiedliły się jadowite tarantule, jak poinformował pracownik naukowy ośrodka ds. biosfer Państwowej Akademii Nauk Białorusi Michaił Maksimienkau, cytowany przez agencję BiełTA.