Barack Obama

Barack Obama

Senat USA zatwierdził we wtorek nominowanego przez prezydenta Baracka Obamę Chucka Hagla, byłego senatora z Nebraski, na stanowisku sekretarza obrony. Większość republikanów głosowała przeciw, argumentując, że Hagel będzie prowadził "miękką" politykę zagraniczną.

Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.

Prezydent Barack Obama dysponuje szerokimi uprawnieniami do wydania rozkazu o wyprzedzającym ataku w razie zagrożenia USA cyberatakiem z zagranicy. Takie wnioski płyną z tajnej analizy prawnej dotyczącej wykorzystania rosnącego arsenału wojny cybernetycznej w Stanach Zjednoczonych - donosi "New York Times".

Biały Dom opublikował fotografię, na której widać Baracka Obamę strzelającego ze strzelby do rzutków. W ten sposób administracja chce zaprzeczyć twierdzeniom, jakoby prezydent był przeciwny tzw. skeetowi, czyli strzelectwu zawodowemu.

Przed planowanym, dwuletnim remontem Zachodniego Skrzydła Białego Domu, prezydent USA Barack Obama być może już latem przeniesie się do repliki Gabinetu Owalnego w innym budynku - informują portale RealClearPolitics i Politico.

Nominowany przez prezydenta USA Baracka Obamę na ministra obrony były republikański senator Chuck Hagel obiecał, że będzie kontynuował linię swoich poprzedników w Pentagonie. Hagel zapewnił, że armia amerykańska pozostała "najsilniejszą armią na świecie".

Senat USA zatwierdził Johna Kerry'ego na stanowisku Sekretarza Stanu. Zastąpi on Hillary Clinton, która ustąpiła po czterech latach na tym stanowisku ze względów zdrowotnych. Kandydatura Kerry'ego nie wzbudziła kontrowersji i zyskała poparcie obu partii.

Barack Obama został w poniedziałek uroczyście zaprzysiężony na drugą kadencję podczas publicznej ceremonii pod Kapitolem. - Nie ma znaczenia kolor skóry, stanowisko jakie pełnimy czy nazwisko. Jesteśmy wyjątkowi, bo wyznajemy te same idee, które niesie za sobą dokument powstały 200 lat temu - mówił podczas inauguracyjnego przemówienia.

- Terroryści są odpowiedzialni za śmierć zakładników, których przetrzymywali w rafinerii gazu na wschodzie Algierii - oświadczył w opublikowanym w sobotę wieczorem czasu lokalnego komunikacie prezydent Barack Obama. W sobotę szturm algierskiego wojska na kompleks gazowy zakończył trwający od środy dramat przetrzymywanych przez islamskich porywaczy zakładników. Według wstępnego bilansu władz ogółem zginęło 23 zakładników i wszyscy porywacze.

Prezydent USA Barack Obama został zaprzysiężony na drugą kadencję w czasie kameralnej uroczystości w Niebieskim Pokoju w Białym Domu. Przysięgę odbierał przewodniczący Sądu Najwyższego, a prezydentowi - tradycyjnie już - towarzyszyły żona i obie córki. Wcześniej zaprzysiężony został wiceprezydent Joe Biden. Obaj ślubować będą jeszcze raz podczas publicznej gali w poniedziałek pod Kapitolem.

Stany Zjednoczone doceniają silną Wielką Brytanię w silnej Unii Europejskiej - powiedział podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydent USA Barack Obama brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi.